Lindehøj Agro ApS

CVR 45532593 · Anpartsselskab · Aktiv · Lav risiko

Lindehøj Agro ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Årre. Virksomheden er registreret i branchen avl af malkekvæg. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,1 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 1 årsregnskab. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 73,1 mio. kr. og et resultat på 23,6 mio. kr.. Direktør: Morten Juhl Wenzelsen.

Konkursrisiko for Lindehøj Agro ApS

0,1 %
sandsynlighed for konkurs inden for 12 måneder
Lav risiko

0,0 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 27 % af aktive danske selskaber

Lavest risikoHøjest risiko

Øger risikoen

Alder (år)1 år · konkursrate 21,6 %2,5×
Antal offentliggjorte regnskaber1 · konkursrate 18,7 %2,1×
Usikkerhed om fortsat driftJa · konkursrate 16,3 %1,9×
Tid siden ny direktør1 år · konkursrate 16,2 %1,8×
Tid på nuværende adresse1 år · konkursrate 14,0 %1,6×

Mindsker risikoen

Egenkapital vs. selskabskapital5+× · konkursrate 2,5 %0,28×
Revisors erklæringUdvidet gennemgang · konkursrate 2,9 %0,33×
Likviditetsgrad200%–500% · konkursrate 3,4 %0,39×
Afkastningsgrad5%–15% · konkursrate 3,5 %0,39×
Revisor registreret i CVRJa · konkursrate 4,8 %0,55×
Revision fravalgtNej · konkursrate 4,8 %0,55×
Negativ egenkapitalNej · konkursrate 5,1 %0,58×
Andel sene regnskaber< 0.01% · konkursrate 5,2 %0,59×

Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.

Stamdata

CVR-nummer
45532593
Status
Aktiv
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Stiftet
(1 år)
Adresse
c/o Morten Juhl Wenzelsen, Vrenderupvej 31
6818 Årre
Kommune
Varde
Branche
Avl af malkekvæg (014100)
Konkurser i branchen: Dyrkning af korn (undtagen ris), bælgfrugter og olieholdige frø
Selskabskapital
40 t.kr.
Revisor
SAGRO I/S
Revision fravalgt
Nej

Advarselstegn

Regnskaber indsendt for sent0 af 1
Mangler regnskabNej
Negativ egenkapitalNej
Soliditetsgrad35,0 %
Likviditetsgrad210 %
Flytninger (seneste 2 år)0
Direktørskift i alt0
Direktørens tidligere konkurser0
Andre selskaber på adressen3
Usikkerhed om fortsat driftJa

Regnskab og nøgletal

Regnskabsår2025
Bruttofortjeneste51,2 mio. kr.
Årets resultat23,6 mio. kr.
Egenkapital73,1 mio. kr.
Aktiver i alt208,9 mio. kr.
Likvider10,0 mio. kr.
Kortfristet gæld15,6 mio. kr.
Gns. ansatte23

Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Den uafhængige revisors erklæring om udvidet gennemgang · SAGRO I/S.

Indsendte årsrapporter

RegnskabsperiodeOffentliggjortDage efter periodens udløb
01.01.2025 – 31.12.202589

Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.

Ledelse, ejere og revisor

RolleNavnFraTil
DirektørMorten Juhl WenzelsenNuværende
Ejer (100 %)Lindehøj Agro Holding ApSNuværende
Ejer (100 %)Morten Juhl Wenzelsen
RevisorSAGRO I/SNuværende
StifterMorten Juhl WenzelsenNuværende

Direktørernes øvrige selskaber

Morten Juhl Wenzelsen – 2 andre selskaber

Adressehistorik (0 flytninger)

c/o Morten Juhl Wenzelsen, Vrenderupvej 31, 6818 Årre

Andre virksomheder på samme adresse

Lignende virksomheder i Varde

Spørgsmål og svar om Lindehøj Agro ApS

Er Lindehøj Agro ApS gået konkurs?

Nej, Lindehøj Agro ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.

Hvad er konkursrisikoen for Lindehøj Agro ApS?

Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,1 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber.

Hvem er direktør i Lindehøj Agro ApS?

Morten Juhl Wenzelsen er direktør i Lindehøj Agro ApS.

Hvem er revisor for Lindehøj Agro ApS?

Lindehøj Agro ApS har senest anvendt SAGRO I/S.

Hvornår blev Lindehøj Agro ApS stiftet?

Lindehøj Agro ApS blev stiftet 3. april 2025.

Hvad er egenkapitalen i Lindehøj Agro ApS?

Egenkapitalen var 73,1 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.

Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.