Svalegruppen ApS
CVR 37457868 · Anpartsselskab · Aktiv · Middel risiko
Svalegruppen ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Vejle. Virksomheden er registreret i branchen ikke-finansielle holdingselskaber. Vores model estimerer en konkursrisiko på 2,0 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 1,4 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 10 årsregnskaber, heraf 5 mere end seks måneder efter regnskabsårets udløb. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 5,6 mio. kr. og et resultat på 489 t.kr.. Direktør: Flemming Stener Kavena Visborg Madsen.
Konkursrisiko for Svalegruppen ApS
1,4 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 82 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 37457868
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Stiftet
- (10 år)
- Adresse
- Baunholtvej 39
7100 Vejle - Kommune
- Vejle
- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Konkurser i branchen: Ikke-finansielle holdingselskaber - Selskabskapital
- 50 t.kr.
- Revision fravalgt
- Ja
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 5 af 10 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Nej |
| Soliditetsgrad | 55,5 % |
| Likviditetsgrad | 88 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 0 |
| Direktørskift i alt | 2 |
| Direktørens tidligere konkurser | 8 |
| Andre selskaber på adressen | 11 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Nej |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | -4.447 kr. | -6.081 kr. |
| Årets resultat | 489 t.kr. | 504 t.kr. |
| Egenkapital | 5,6 mio. kr. | 5,1 mio. kr. |
| Aktiver i alt | 10,1 mio. kr. | 8,3 mio. kr. |
| Likvider | 89 t.kr. | – |
| Kortfristet gæld | 4,5 mio. kr. | – |
| Skyldig skat | 17 t.kr. | – |
| Gns. ansatte | 0 | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Ingen bistand.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.01.2025 – 31.12.2025 | 189 | For sent | |
| 01.01.2024 – 31.12.2024 | 192 | For sent | |
| 01.01.2023 – 31.12.2023 | 186 | For sent | |
| 01.01.2022 – 31.12.2022 | 188 | For sent | |
| 01.01.2021 – 31.12.2021 | 178 | ||
| 01.01.2020 – 31.12.2020 | 180 | ||
| 01.01.2019 – 31.12.2019 | 245 | For sent | |
| 01.01.2018 – 31.12.2018 | 177 | ||
| 01.01.2017 – 31.12.2017 | 164 | ||
| 15.02.2016 – 31.12.2016 | 179 |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Direktør | Flemming Stener Kavena Visborg Madsen | Nuværende | |
| Direktør | Mathias Stener Bak Madsen | ||
| Ejer (100 %) | Flemming Stener Kavena Visborg Madsen | Nuværende | |
| Ejer (100 %) | Mathias Stener Bak Madsen | ||
| Revisor | Company Advizer Partnerselskab | ||
| Revisor | BDO Holding VII, statsautoriseret revisionsaktieselskab | ||
| Revisor | Cedra Godkendt Revisionsaktieselskab | ||
| Revisor | RSM DANMARK STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB | ||
| Stifter | Mathias Stener Bak Madsen | Nuværende |
Direktørernes øvrige selskaber
Flemming Stener Kavena Visborg Madsen – 20 andre selskaber, heraf 8 konkurs
- AKTIESELSKABET SM AF 17. MARTS 2010 Konkurs 04.05.2010
- ANPARTSSELSKAB AF 9/8 2010 Konkurs 16.08.2010
- ANPARTSSELSKABET AF 30-09-2010 Konkurs 05.10.2010
- BYGGESELSKABET MARTS 2013 ApS Konkurs 15.04.2013
- MÆGLERNE FL. MADSEN ApS Konkurs 21.11.2012
- SCANFORMA ApS Konkurs 23.12.2011
- SL UDLEJNING ApS Konkurs 14.09.2011
- Selskabet af 10. februar 2020 ApS Konkurs 14.02.2020
- ARTE INVEST ApS Aktiv
- CleverGreen ApS Aktiv
- Danu Byg ApS Aktiv
- Danu Trade ApS Aktiv
- EU Totalservice ApS Aktiv
- Højen Nedbrydning ApS Aktiv
- Kvie Søgaard ApS Aktiv
- KØBMADSEN ApS Tvangsopløst
- Madsen & Olesen 1 ApS Opløst
- PrimeSpace Vejle ApS Aktiv
- STENER HOLDING A/S Tvangsopløst
- Scantrading ApS Aktiv
Mathias Stener Bak Madsen – 6 andre selskaber, heraf 2 konkurs
- DK engros IVS Konkurs 16.12.2019
- Selskabet af 10. februar 2020 ApS Konkurs 14.02.2020
- HCP Maskincenter DK A/S Aktiv
- Højen Nedbrydning ApS Aktiv
- MM 2025 Holding ApS Aktiv
- Svale Invest ApS Aktiv
Adressehistorik (2 flytninger)
| Baunholtvej 39, 7100 Vejle | |
| c/o Mathias Madsen, Ryvej 50, 8752 Østbirk | |
| c/o Mathias Madsen, Ryvej 5, 8752 Østbirk |
Tidligere navne
| Svalegruppen ApS | – nu |
| Højen EN Holding ApS | – |
| Højen EM Holding ApS | – |
Andre virksomheder på samme adresse
- HØJEN MASKINSTATION A/S Konkurs
- Selskabet af 10. februar 2020 ApS Konkurs
- CleverGreen ApS Aktiv
- Danu Byg ApS Aktiv
- FM ÅSESMINDE ApS Aktiv
- Højen Nedbrydning ApS Aktiv
- MICEMA EJENDOMME ApS Aktiv
- MM 2025 Holding ApS Aktiv
- Madsen & Olesen 1 ApS Opløst
- Scantrading ApS Aktiv
- Svale Invest ApS Aktiv
Lignende virksomheder i Vejle
- BN INVEST VEJLE ApS Vejle
- HÅNDVÆRKERGÅRDEN JBF ODENSE ApS Vejle Øst
- H.C. INVEST VEJLE ApS Vejle Øst
- INVESTERINGSSELSKABET VINDINGVEJ 2023 ApS Vejle
- Niels Juncker Holding ApS Vejle
- WAGNER DOMINO HOLDING ApS Vejle
- OBEL - P GROUP A/S Vonge
- JAC Invest 2023 ApS Vejle
- BUHL HOLDING ApS Fredericia
- VAF MEDIER HOLDING A/S Vejle
- EGEBÆK ApS Vejle
- BAGGER-SØRENSEN & CO. A/S Vejle
Spørgsmål og svar om Svalegruppen ApS
Er Svalegruppen ApS gået konkurs?
Nej, Svalegruppen ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for Svalegruppen ApS?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 2,0 % inden for de næste 12 måneder (middel risiko), hvilket er 1,4 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er direktør i Svalegruppen ApS?
Flemming Stener Kavena Visborg Madsen er direktør i Svalegruppen ApS.
Hvornår blev Svalegruppen ApS stiftet?
Svalegruppen ApS blev stiftet 15. februar 2016.
Hvad er egenkapitalen i Svalegruppen ApS?
Egenkapitalen var 5,6 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.