Svale Invest ApS
CVR 33874855 · Anpartsselskab · Aktiv · Lav risiko
Svale Invest ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Vejle. Virksomheden er registreret i branchen ikke-finansielle holdingselskaber. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,5 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,4 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 14 årsregnskaber, heraf 7 mere end seks måneder efter regnskabsårets udløb. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 5,2 mio. kr. og et resultat på -26 t.kr..
Konkursrisiko for Svale Invest ApS
0,4 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 59 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 33874855
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Stiftet
- (15 år)
- Adresse
- Baunholtvej 39
7100 Vejle - Kommune
- Vejle
- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Konkurser i branchen: Ikke-finansielle holdingselskaber - Selskabskapital
- 80 t.kr.
- Revision fravalgt
- Ja
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 7 af 14 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Nej |
| Soliditetsgrad | 89,0 % |
| Likviditetsgrad | 58 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 0 |
| Direktørskift i alt | 3 |
| Direktørens tidligere konkurser | 0 |
| Andre selskaber på adressen | 11 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Nej |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | -12 t.kr. | -342 kr. | -33 t.kr. |
| Årets resultat | -26 t.kr. | 109 t.kr. | 491 t.kr. |
| Egenkapital | 5,2 mio. kr. | 5,2 mio. kr. | 5,1 mio. kr. |
| Aktiver i alt | 5,9 mio. kr. | 5,9 mio. kr. | 5,8 mio. kr. |
| Likvider | 320 kr. | 9.763 kr. | – |
| Kortfristet gæld | 644 t.kr. | 648 t.kr. | – |
| Skyldig skat | 0 kr. | 2.530 kr. | – |
| Gns. ansatte | 0 | – | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Ingen bistand.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.01.2025 – 31.12.2025 | 189 | For sent | |
| 01.01.2024 – 31.12.2024 | 188 | For sent | |
| 01.01.2023 – 31.12.2023 | 186 | For sent | |
| 01.01.2022 – 31.12.2022 | 188 | For sent | |
| 01.01.2021 – 31.12.2021 | 174 | ||
| 01.01.2020 – 31.12.2020 | 180 | ||
| 01.01.2019 – 31.12.2019 | 245 | For sent | |
| 01.01.2018 – 31.12.2018 | 169 | ||
| 01.01.2017 – 31.12.2017 | 164 | ||
| 01.01.2016 – 31.12.2016 | 193 | For sent | |
| 01.01.2015 – 31.12.2015 | 172 | ||
| 01.01.2014 – 31.12.2014 | 184 | For sent | |
| 01.01.2013 – 31.12.2013 | 176 | ||
| 25.08.2011 – 31.12.2012 | 176 |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Direktør | John Stener Madsen | ||
| Direktør | Mathias Stener Bak Madsen | ||
| Ejer (100 %) | Svalegruppen ApS | Nuværende | |
| Ejer (100 %) | John Stener Madsen | ||
| Ejer (100 %) | Mathias Stener Bak Madsen | ||
| Revisor | LIDEGAARD REVISION&RÅDGIVNING, REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB | ||
| Stifter | John Stener Madsen | Nuværende |
Direktørernes øvrige selskaber
John Stener Madsen – 6 andre selskaber, heraf 4 konkurs
- AKTIESELSKABET SM AF 17. MARTS 2010 Konkurs 04.05.2010
- ASIAN SHOP, SKANDERBORG ApS Konkurs 26.08.2014
- Boligformidleren ApS Konkurs 30.11.2015
- SCANFORMA ApS Konkurs 23.12.2011
- KØBMADSEN ApS Tvangsopløst
- STENER HOLDING A/S Tvangsopløst
Mathias Stener Bak Madsen – 6 andre selskaber, heraf 2 konkurs
- DK engros IVS Konkurs 16.12.2019
- Selskabet af 10. februar 2020 ApS Konkurs 14.02.2020
- HCP Maskincenter DK A/S Aktiv
- Højen Nedbrydning ApS Aktiv
- MM 2025 Holding ApS Aktiv
- Svalegruppen ApS Aktiv
Adressehistorik (3 flytninger)
| Baunholtvej 39, 7100 Vejle | |
| Ryvej 6, 8752 Østbirk | |
| Mindet 1, st. th, 8660 Skanderborg | |
| Vestergade 17, 8660 Skanderborg |
Tidligere navne
| Svale Invest ApS | – nu |
| Handelsfirmaet Stener ApS | – |
| SVALE GRUPPEN ApS | – |
Andre virksomheder på samme adresse
- HØJEN MASKINSTATION A/S Konkurs
- Selskabet af 10. februar 2020 ApS Konkurs
- CleverGreen ApS Aktiv
- Danu Byg ApS Aktiv
- FM ÅSESMINDE ApS Aktiv
- Højen Nedbrydning ApS Aktiv
- MICEMA EJENDOMME ApS Aktiv
- MM 2025 Holding ApS Aktiv
- Madsen & Olesen 1 ApS Opløst
- Scantrading ApS Aktiv
- Svalegruppen ApS Aktiv
Lignende virksomheder i Vejle
- BN INVEST VEJLE ApS Vejle
- HÅNDVÆRKERGÅRDEN JBF ODENSE ApS Vejle Øst
- H.C. INVEST VEJLE ApS Vejle Øst
- INVESTERINGSSELSKABET VINDINGVEJ 2023 ApS Vejle
- Niels Juncker Holding ApS Vejle
- WAGNER DOMINO HOLDING ApS Vejle
- OBEL - P GROUP A/S Vonge
- JAC Invest 2023 ApS Vejle
- BUHL HOLDING ApS Fredericia
- VAF MEDIER HOLDING A/S Vejle
- EGEBÆK ApS Vejle
- BAGGER-SØRENSEN & CO. A/S Vejle
Spørgsmål og svar om Svale Invest ApS
Er Svale Invest ApS gået konkurs?
Nej, Svale Invest ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for Svale Invest ApS?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,5 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,4 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvornår blev Svale Invest ApS stiftet?
Svale Invest ApS blev stiftet 25. august 2011.
Hvad er egenkapitalen i Svale Invest ApS?
Egenkapitalen var 5,2 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.