AAGE MØLLER & SØN A/S
CVR 31952816 · Aktieselskab · Aktiv · Lav risiko
AAGE MØLLER & SØN A/S er et aktieselskab, stiftet , med adresse i Holte. Virksomheden er registreret i branchen maleraktiviteter. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,1 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 20 årsregnskaber, heraf 1 mere end seks måneder efter regnskabsårets udløb. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 1,6 mio. kr. og et resultat på 582 t.kr.. Direktør: Per Vangekjær.
Konkursrisiko for AAGE MØLLER & SØN A/S
0,0 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 33 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 31952816
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Aktieselskab
- Stiftet
- (41 år)
- Adresse
- Kongevejen 351
2840 Holte - Kommune
- Rudersdal
- Branche
- Maleraktiviteter (433410)
Konkurser i branchen: Tømrer- og bygningssnedkervirksomhed - Selskabskapital
- 500 t.kr.
- Ansatte
- 15 (2018)
- Revisor
- REVISIONSFIRMAET EDELBO & LUND-LARSEN, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB
- Revision fravalgt
- Nej
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 3 af 30 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Nej |
| Soliditetsgrad | 33,5 % |
| Likviditetsgrad | 198 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 0 |
| Direktørskift i alt | 3 |
| Direktørens tidligere konkurser | 0 |
| Andre selskaber på adressen | 2 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Nej |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 7,6 mio. kr. | 7,5 mio. kr. |
| Årets resultat | 582 t.kr. | 277 t.kr. |
| Egenkapital | 1,6 mio. kr. | 992 t.kr. |
| Aktiver i alt | 4,7 mio. kr. | 4,8 mio. kr. |
| Likvider | 196 t.kr. | – |
| Kortfristet gæld | 2,4 mio. kr. | – |
| Skyldig skat | 308 t.kr. | – |
| Gns. ansatte | 15 | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Revisionspåtegning · Revisionsfirmaet Edelbo & Lund-Larsen.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.01.2025 – 31.12.2025 | 138 | ||
| 01.01.2024 – 31.12.2024 | 183 | ||
| 01.07.2022 – 30.06.2023 | 174 | ||
| 01.07.2021 – 30.06.2022 | 174 | ||
| 01.07.2020 – 30.06.2021 | 166 | ||
| 01.07.2019 – 30.06.2020 | 167 | ||
| 01.07.2018 – 30.06.2019 | 211 | For sent | |
| 01.07.2017 – 30.06.2018 | 167 | ||
| 01.07.2016 – 30.06.2017 | 137 | ||
| 01.07.2015 – 30.06.2016 | 165 | ||
| 01.07.2014 – 30.06.2015 | 160 | ||
| 01.07.2013 – 30.06.2014 | 168 | ||
| 01.07.2012 – 30.06.2013 | 162 | ||
| 01.07.2011 – 30.06.2012 | 174 | ||
| 01.07.2010 – 30.06.2011 | 165 | ||
| 01.07.2009 – 30.06.2010 | 169 | ||
| 01.07.2008 – 30.06.2009 | 153 | ||
| 01.07.2007 – 30.06.2008 | 150 | ||
| 01.07.2006 – 30.06.2007 | 163 | ||
| 01.07.2005 – 30.06.2006 | 153 |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Direktør | Per Vangekjær | Nuværende | |
| Direktør | Else Olsen | ||
| Direktør | Svend Mølsted-Møller | ||
| Bestyrelse | Per Vangekjær | Nuværende | |
| Bestyrelse | Connie Addy Clarke | Nuværende | |
| Bestyrelse | Julie Vangekjær Christophersen | Nuværende | |
| Bestyrelse | Peter Helleberg Olsen | ||
| Bestyrelse | Else Olsen | ||
| Bestyrelse | Christian Helleberg Olsen | ||
| Bestyrelse | Tom Frederik Nielsen | ||
| Bestyrelse | Kirsten Lilian Nielsen | ||
| Ejer (50 %) | TNPV HOLDING ApS | Nuværende | |
| Ejer (33 %) | HGC Gruppen A/S | Nuværende | |
| Revisor | REVISIONSFIRMAET EDELBO & LUND-LARSEN, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB | Nuværende | |
| Revisor | PRICEWATERHOUSECOOPERS SERVICES STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB | ||
| Revisor | Kvist & Jensen Aarhus Statsautoriserede Revisorer A/S | ||
| Revisor | BUUS JENSEN I/S STATSAUTORISEREDE REVISORER |
Direktørernes øvrige selskaber
Per Vangekjær – 7 andre selskaber
- FYNS OPMÅLERSERVICE ApS Opløst
- KØBENHAVNS OPMÅLERSERVICE ApS Aktiv
- MALERKALK ApS Opløst
- TNPV HOLDING 2 ApS Fusioneret
- TNPV HOLDING ApS Aktiv
- VANGEKJÆR HOLDING ApS Aktiv
- Varelotteriet A/S Aktiv
Svend Mølsted-Møller – 1 andre selskaber
Adressehistorik (3 flytninger)
| Kongevejen 351, 2840 Holte | |
| Kongevejen 351, 2840 Holte | |
| Kongevejen 51, 2840 Holte | |
| Kongevejen 51, 2840 Holte |
Tidligere navne
| AAGE MØLLER & SØN A/S | – nu |
| AAGE MØLLER & SØN ApS | – |
| KAI OLSEN ApS NÆSTVED | – |
Ansatte pr. år
Andre virksomheder på samme adresse
- TNPV HOLDING ApS Aktiv
- VANGEKJÆR HOLDING ApS Aktiv
Lignende virksomheder i Rudersdal
- Kacper Maler ApS Nærum
- MAFuture ApS Holte
- DBA Maler Entreprise ApS Holte
- Malerforretningen af 1898 ApS Birkerød
- Hartz Entreprise og Dekoration ApS Holte
- MALERMESTER HENNING PETERSEN ApS Birkerød
- MALERFIRMAET KJØLLER-JENSEN ApS Holte
- Raadvad Maleren A/S Vedbæk
- DBW drift ApS Birkerød
- MALER STEEN ApS Nærum
- Friis Maler 2025 ApS Vedbæk
- Rudersdalmaleren ApS Birkerød
Spørgsmål og svar om AAGE MØLLER & SØN A/S
Er AAGE MØLLER & SØN A/S gået konkurs?
Nej, AAGE MØLLER & SØN A/S er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for AAGE MØLLER & SØN A/S?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,1 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er direktør i AAGE MØLLER & SØN A/S?
Per Vangekjær er direktør i AAGE MØLLER & SØN A/S.
Hvem er revisor for AAGE MØLLER & SØN A/S?
AAGE MØLLER & SØN A/S har senest anvendt REVISIONSFIRMAET EDELBO & LUND-LARSEN, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB.
Hvornår blev AAGE MØLLER & SØN A/S stiftet?
AAGE MØLLER & SØN A/S blev stiftet 20. december 1984.
Hvad er egenkapitalen i AAGE MØLLER & SØN A/S?
Egenkapitalen var 1,6 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.