Raadvad Maleren A/S

CVR 27745695 · Aktieselskab · Aktiv · Lav risiko

Raadvad Maleren A/S er et aktieselskab, stiftet , med adresse i Vedbæk. Virksomheden er registreret i branchen maleraktiviteter. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,2 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,2 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 20 årsregnskaber, heraf 3 mere end seks måneder efter regnskabsårets udløb. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 5,3 mio. kr. og et resultat på 876 t.kr..

Konkursrisiko for Raadvad Maleren A/S

0,2 %
sandsynlighed for konkurs inden for 12 måneder
Lav risiko

0,2 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 49 % af aktive danske selskaber

Lavest risikoHøjest risiko

Øger risikoen

Antal direktører0 · konkursrate 12,7 %1,4×
Direktører i alt (historisk)0 · konkursrate 12,4 %1,4×
RegionHovedstaden · konkursrate 11,6 %1,3×
Direktørens andre selskaber0 · konkursrate 10,9 %1,2×
Skift af kommune3+ · konkursrate 10,6 %1,2×
Ansatte (seneste år)2–5 · konkursrate 10,3 %1,2×
Skift af postnummer3+ · konkursrate 10,2 %1,2×

Mindsker risikoen

Alder (år)20+ år · konkursrate 2,0 %0,23×
Egenkapital vs. selskabskapital5+× · konkursrate 2,5 %0,28×
Antal offentliggjorte regnskaber10+ · konkursrate 3,0 %0,35×
Afkastningsgrad5%–15% · konkursrate 3,5 %0,39×
VirksomhedsformA/S · konkursrate 4,4 %0,50×
Andel sene regnskaber0.01%–25% · konkursrate 4,5 %0,51×
Vækst i bruttofortjeneste10%–30% · konkursrate 4,5 %0,51×
Antal revisorer (historisk)2 · konkursrate 4,6 %0,52×

Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.

Stamdata

CVR-nummer
27745695
Status
Aktiv
Virksomhedsform
Aktieselskab
Stiftet
(22 år)
Adresse
Trørødvej 59
2950 Vedbæk
Kommune
Rudersdal
Branche
Maleraktiviteter (433410)
Konkurser i branchen: Tømrer- og bygningssnedkervirksomhed
Selskabskapital
500 t.kr.
Ansatte
4 (2018)
Revisor
CROWE STATSAUTORISERET REVISIONSINTERESSENTSKAB
Revision fravalgt
Nej

Advarselstegn

Regnskaber indsendt for sent4 af 22
Mangler regnskabNej
Negativ egenkapitalNej
Soliditetsgrad33,4 %
Likviditetsgrad150 %
Flytninger (seneste 2 år)0
Direktørskift i alt0
Direktørens tidligere konkurser0
Andre selskaber på adressen10
Usikkerhed om fortsat driftNej

Regnskab og nøgletal

Regnskabsår202520242023
Bruttofortjeneste6,1 mio. kr.5,0 mio. kr.3,6 mio. kr.
Årets resultat876 t.kr.489 t.kr.587 t.kr.
Egenkapital5,3 mio. kr.4,4 mio. kr.3,9 mio. kr.
Aktiver i alt15,9 mio. kr.11,2 mio. kr.10,5 mio. kr.
Likvider6,3 mio. kr.2,3 mio. kr.–
Kortfristet gæld10,2 mio. kr.6,5 mio. kr.–
Gns. ansatte57–

Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Revisionspåtegning · Crowe.

Indsendte årsrapporter

RegnskabsperiodeOffentliggjortDage efter periodens udløb
01.01.2025 – 31.12.2025173
01.01.2024 – 31.12.2024175
01.01.2023 – 31.12.2023180
01.01.2022 – 31.12.2022167
01.01.2021 – 31.12.2021181
01.01.2020 – 31.12.2020182
01.01.2019 – 31.12.2019244 For sent
01.01.2018 – 31.12.2018150
01.01.2017 – 31.12.2017145
01.01.2016 – 31.12.2016164
01.01.2015 – 31.12.2015169
01.01.2014 – 31.12.2014181
01.01.2013 – 31.12.2013175
01.01.2012 – 31.12.2012179
01.01.2011 – 31.12.2011184 For sent
01.01.2010 – 31.12.2010179
01.01.2009 – 31.12.2009180
01.01.2008 – 31.12.2008181
01.01.2007 – 31.12.2007188 For sent
01.01.2006 – 31.12.2006176

Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.

Ledelse, ejere og revisor

RolleNavnFraTil
BestyrelsePer RixNuværende
BestyrelseNicklas RixNuværende
BestyrelseKim KræftingNuværende
BestyrelseHenrik Berenth
BestyrelseMogens Gaarden
BestyrelseBirger Kuntkes
BestyrelseIvan Joachim Johansen
BestyrelseChristian Ravn
BestyrelseMalene Rix
Ejer (100 %)RIX HOLDING ApSNuværende
RevisorCROWE STATSAUTORISERET REVISIONSINTERESSENTSKABNuværende
RevisorHORWATH REVISORERNE STATSAUTORISERET REVISIONSINTERESSENTSKAB
RevisorCROWE STATSAUTORISERET REVISIONSINTERESSENTSKAB
StifterRIX HOLDING ApSNuværende

Adressehistorik (5 flytninger)

Trørødvej 59, 2950 Vedbæk
Trørødvej 59, 2950 Vedbæk
Møllevej 9, 2990 Nivå
c/o Per Rix, Rungsted Strandvej 77, 2960 Rungsted Kyst
c/o Per Rix, Langebakken 11, 2960 Rungsted Kyst
Hadsundvej 15, 2610 Rødovre

Tidligere navne

Raadvad Maleren A/S – nu
RIX INVEST A/S –
C. MØLLMANN & CO. FARVESALG A/S –
STEEN NIELSEN MALERHUSET A/S –

Ansatte pr. år

Antal ansatte i Raadvad Maleren A/S pr. år242005: 220052006: 220062017: 420172018: 42018

Andre virksomheder på samme adresse

Lignende virksomheder i Rudersdal

Spørgsmål og svar om Raadvad Maleren A/S

Er Raadvad Maleren A/S gået konkurs?

Nej, Raadvad Maleren A/S er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.

Hvad er konkursrisikoen for Raadvad Maleren A/S?

Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,2 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,2 gange gennemsnittet for danske selskaber.

Hvem er revisor for Raadvad Maleren A/S?

Raadvad Maleren A/S har senest anvendt CROWE STATSAUTORISERET REVISIONSINTERESSENTSKAB.

Hvornår blev Raadvad Maleren A/S stiftet?

Raadvad Maleren A/S blev stiftet 17. maj 2004.

Hvad er egenkapitalen i Raadvad Maleren A/S?

Egenkapitalen var 5,3 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.

Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.