Envases Media A/S
CVR 28697163 · Aktieselskab · Aktiv · Lav risiko
Envases Media A/S er et aktieselskab, stiftet , med adresse i Løsning. Virksomheden er registreret i branchen fremstilling af letmetalemballage. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,1 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 20 årsregnskaber. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 50,5 mio. kr. og et resultat på 14,0 mio. kr..
Konkursrisiko for Envases Media A/S
0,0 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 27 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 28697163
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Aktieselskab
- Stiftet
- (21 år)
- Adresse
- Hedenstedvej 14
8723 Løsning - Kommune
- Hedensted
- Branche
- Fremstilling af letmetalemballage (259200)
Konkurser i branchen: Maskinforarbejdning - Selskabskapital
- 1,0 mio. kr.
- Ansatte
- 1 (2007)
- Revisor
- DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB
- Revision fravalgt
- Nej
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 1 af 21 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Nej |
| Soliditetsgrad | 87,3 % |
| Likviditetsgrad | 782 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 0 |
| Direktørskift i alt | 3 |
| Direktørens tidligere konkurser | 0 |
| Andre selskaber på adressen | 5 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Nej |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 23,5 mio. kr. | 21,7 mio. kr. | 22,9 mio. kr. |
| Årets resultat | 14,0 mio. kr. | 11,2 mio. kr. | 10,8 mio. kr. |
| Egenkapital | 50,5 mio. kr. | 36,5 mio. kr. | 105,3 mio. kr. |
| Aktiver i alt | 57,8 mio. kr. | 42,9 mio. kr. | 114,6 mio. kr. |
| Likvider | 45,0 mio. kr. | 32,0 mio. kr. | – |
| Kortfristet gæld | 7,3 mio. kr. | 6,4 mio. kr. | – |
| Skyldig skat | 4,0 mio. kr. | 3,3 mio. kr. | – |
| Gns. ansatte | 10 | 11 | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Revisionspåtegning · Deloitte Statsautoriseret Revisionspartnerselskab.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.01.2025 – 31.12.2025 | 183 | ||
| 01.01.2024 – 31.12.2024 | 154 | ||
| 01.01.2023 – 31.12.2023 | 156 | ||
| 01.01.2022 – 31.12.2022 | 146 | ||
| 01.01.2021 – 31.12.2021 | 159 | ||
| 01.01.2020 – 31.12.2020 | 155 | ||
| 01.01.2019 – 31.12.2019 | 162 | ||
| 01.01.2018 – 31.12.2018 | 147 | ||
| 01.01.2017 – 31.12.2017 | 145 | ||
| 01.01.2016 – 31.12.2016 | 149 | ||
| 01.01.2015 – 31.12.2015 | 148 | ||
| 01.01.2014 – 31.12.2014 | 162 | ||
| 01.01.2013 – 31.12.2013 | 167 | ||
| 01.01.2012 – 31.12.2012 | 147 | ||
| 01.01.2011 – 31.12.2011 | 157 | ||
| 01.01.2010 – 31.12.2010 | 151 | ||
| 01.01.2009 – 31.12.2009 | 146 | ||
| 01.01.2008 – 31.12.2008 | 160 | ||
| 01.01.2007 – 31.12.2007 | 170 | ||
| 01.01.2006 – 31.12.2006 | 154 |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Direktør | Jørgen Hermansen | ||
| Direktør | Stig Rasmussen | ||
| Bestyrelse | Mikkel Nørgaard Dall | Nuværende | |
| Bestyrelse | Dan Aggertoft Christensen | Nuværende | |
| Bestyrelse | Brian Kærgaard Mathiesen | Nuværende | |
| Bestyrelse | Jens Josefsen | ||
| Bestyrelse | Ole Bonde Larsen | ||
| Bestyrelse | Lars Buhl | ||
| Bestyrelse | Knud Christensen | ||
| Bestyrelse | Jørgen Kjærgaard | ||
| Bestyrelse | Brian Nielsen | ||
| Bestyrelse | Brian Nielsen | ||
| Bestyrelse | Knud Christensen | ||
| Ejer (100 %) | Envases Europe A/S | Nuværende | |
| Ejer (100 %) | G&M MEDIA PACKAGING INTERNATIONAL A/S | ||
| Revisor | DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB | Nuværende | |
| Revisor | CJ Partnership I/S | ||
| Revisor | PRICEWATERHOUSECOOPERS SERVICES STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB | ||
| Revisor | PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB | ||
| Stifter | GLUD & MARSTRAND HEDEHUSENE A/S | Nuværende | |
| Stifter | DANSK COOKIE INDUSTRI A/S | Nuværende |
Direktørernes øvrige selskaber
Jørgen Hermansen – 12 andre selskaber, heraf 6 konkurs
- ACL PACK INTERNATIONAL ApS Konkurs 27.09.2011
- AKTIESELSKABET AF 16.7.2010 Konkurs 19.07.2010
- CILJA HOLDING ApS Konkurs 09.07.2015
- NØRHAVEN A/S Konkurs 15.09.2008
- Skandia System ApS Konkurs 28.03.2023
- TERNING KØKKENET A/S Konkurs 08.08.1995
- A/S AUTOLIT REPRODUKTIONSANSTALT Fusioneret
- Baltic Packaging ApS Aktiv
- EXINT ApS Aktiv
- G&M HJALLERUP A/S Fusioneret
- GLUD & MARSTRAND HEDEHUSENE A/S Fusioneret
- Toftager Invest A/S Opløst
Stig Rasmussen – 4 andre selskaber
- G&M MEDIA PACKAGING INTERNATIONAL A/S Fusioneret
- MICK-RAS HOLDING ApS Opløst
- STANSOMATIC A/S Aktiv
- STANSOMATIC HOLDING A/S Aktiv
Adressehistorik (1 flytninger)
| Hedenstedvej 14, 8723 Løsning | |
| Rundageren 4, 2640 Hedehusene |
Tidligere navne
| Envases Media A/S | – nu |
| G&M MEDIA PACKAGING A/S | – |
| METROCAN A/S | – |
Ansatte pr. år
Andre virksomheder på samme adresse
- Envases Europe A/S Aktiv
- G&M MEDIA PACKAGING INTERNATIONAL A/S Fusioneret
- GLUD & MARSTRAND INVEST A/S Fusioneret
- GLUMA HOLDING A/S Fusioneret
- ZAPATA DANSKE ApS Aktiv
Lignende virksomheder i Hedensted
- Envases Europe A/S Løsning
Spørgsmål og svar om Envases Media A/S
Er Envases Media A/S gået konkurs?
Nej, Envases Media A/S er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for Envases Media A/S?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,1 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er revisor for Envases Media A/S?
Envases Media A/S har senest anvendt DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB.
Hvornår blev Envases Media A/S stiftet?
Envases Media A/S blev stiftet 23. marts 2005.
Hvad er egenkapitalen i Envases Media A/S?
Egenkapitalen var 50,5 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.