TØMRER- OG SNEDKERFIRMA STEEN H. LAURSEN ApS

CVR 26934834 · Anpartsselskab · Aktiv · Lav risiko

TØMRER- OG SNEDKERFIRMA STEEN H. LAURSEN ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Malling. Virksomheden er registreret i branchen tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,2 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,2 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 20 årsregnskaber. Seneste regnskab (30.06.2026) viser en egenkapital på 231 t.kr. og et resultat på 139 t.kr..

Konkursrisiko for TØMRER- OG SNEDKERFIRMA STEEN H. LAURSEN ApS

0,2 %
sandsynlighed for konkurs inden for 12 måneder
Lav risiko

0,2 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 49 % af aktive danske selskaber

Lavest risikoHøjest risiko

Øger risikoen

Egenkapital vs. selskabskapital1× · konkursrate 12,9 %1,5×
Antal direktører0 · konkursrate 12,7 %1,4×
Direktører i alt (historisk)0 · konkursrate 12,4 %1,4×
Har hjemmeside registreretJa · konkursrate 12,0 %1,4×
Direktørens andre selskaber0 · konkursrate 10,9 %1,2×
Revision fravalgtJa · konkursrate 10,4 %1,2×
Revisor registreret i CVRNej · konkursrate 10,4 %1,2×
Ansatte (seneste år)2–5 · konkursrate 10,3 %1,2×

Mindsker risikoen

Alder (år)20+ år · konkursrate 2,0 %0,23×
Antal offentliggjorte regnskaber10+ · konkursrate 3,0 %0,35×
Vækst i bruttofortjeneste10%–30% · konkursrate 4,5 %0,51×
Antal revisorer (historisk)2 · konkursrate 4,6 %0,52×
Afkastningsgrad15%+ · konkursrate 5,1 %0,58×
Negativ egenkapitalNej · konkursrate 5,1 %0,58×
Andel sene regnskaber< 0.01% · konkursrate 5,2 %0,59×
UnderskudNej · konkursrate 5,3 %0,60×

Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.

Stamdata

CVR-nummer
26934834
Status
Aktiv
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Stiftet
(23 år)
Adresse
c/o Steen H. Laursen, Fløjstrupvej 48
8340 Malling
Kommune
Aarhus
Branche
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
Konkurser i branchen: Tømrer- og bygningssnedkervirksomhed
Selskabskapital
125 t.kr.
Ansatte
2 (2018)
Revisor
Beierholm
Revision fravalgt
Ja

Advarselstegn

Regnskaber indsendt for sent0 af 23
Mangler regnskabNej
Negativ egenkapitalNej
Soliditetsgrad38,8 %
Likviditetsgrad163 %
Flytninger (seneste 2 år)0
Direktørskift i alt0
Direktørens tidligere konkurser0
Andre selskaber på adressen1
Usikkerhed om fortsat driftNej

Regnskab og nøgletal

Regnskabsår202620252024
Bruttofortjeneste1,2 mio. kr.1,0 mio. kr.1,1 mio. kr.
Årets resultat139 t.kr.-29 t.kr.-37 t.kr.
Egenkapital231 t.kr.92 t.kr.121 t.kr.
Aktiver i alt596 t.kr.386 t.kr.420 t.kr.
Likvider42 t.kr.24 t.kr.–
Kortfristet gæld365 t.kr.293 t.kr.–
Skyldig skat21 t.kr.0 kr.–
Gns. ansatte22–

Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Andre erklæringer uden sikkerhed · Beierholm.

Indsendte årsrapporter

RegnskabsperiodeOffentliggjortDage efter periodens udløb
01.07.2025 – 30.06.202672
01.07.2024 – 30.06.2025105
01.07.2023 – 30.06.2024119
01.07.2022 – 30.06.2023123
01.07.2021 – 30.06.2022102
01.07.2020 – 30.06.202189
01.07.2019 – 30.06.2020126
01.07.2018 – 30.06.2019147
01.07.2017 – 30.06.2018114
01.07.2016 – 30.06.2017134
01.07.2015 – 30.06.2016126
01.07.2014 – 30.06.2015126
01.07.2013 – 30.06.2014151
01.07.2012 – 30.06.2013131
01.07.2011 – 30.06.2012108
01.07.2010 – 30.06.2011123
01.07.2009 – 30.06.2010109
01.07.2008 – 30.06.2009135
01.07.2007 – 30.06.2008114
01.07.2006 – 30.06.2007155

Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.

Ledelse, ejere og revisor

RolleNavnFraTil
Ejer (100 %)Steen Hasse LaursenNuværende
Ejer (100 %)JELAST HOLDING ApSNuværende
RevisorREVISION 2 A/S
RevisorBeierholm Godkendt Revisionspartnerselskab
StifterJELAST HOLDING ApSNuværende

Adressehistorik (1 flytninger)

c/o Steen H. Laursen, Fløjstrupvej 48, 8340 Malling
c/o Steen H. Laursen, Fløjstrupvej 48, 8340 Malling

Ansatte pr. år

Antal ansatte i TØMRER- OG SNEDKERFIRMA STEEN H. LAURSEN ApS pr. år122011: 220112012: 220122013: 220132014: 220142015: 120152016: 120162017: 220172018: 22018

Andre virksomheder på samme adresse

Lignende virksomheder i Aarhus

Spørgsmål og svar om TØMRER- OG SNEDKERFIRMA STEEN H. LAURSEN ApS

Er TØMRER- OG SNEDKERFIRMA STEEN H. LAURSEN ApS gået konkurs?

Nej, TØMRER- OG SNEDKERFIRMA STEEN H. LAURSEN ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.

Hvad er konkursrisikoen for TØMRER- OG SNEDKERFIRMA STEEN H. LAURSEN ApS?

Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,2 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,2 gange gennemsnittet for danske selskaber.

Hvem er revisor for TØMRER- OG SNEDKERFIRMA STEEN H. LAURSEN ApS?

TØMRER- OG SNEDKERFIRMA STEEN H. LAURSEN ApS har senest anvendt Beierholm.

Hvornår blev TØMRER- OG SNEDKERFIRMA STEEN H. LAURSEN ApS stiftet?

TØMRER- OG SNEDKERFIRMA STEEN H. LAURSEN ApS blev stiftet 3. januar 2003.

Hvad er egenkapitalen i TØMRER- OG SNEDKERFIRMA STEEN H. LAURSEN ApS?

Egenkapitalen var 231 t.kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 30. juni 2026.

Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.