TØMRERFIRMAET VERNER CHRISTENSEN A/S
CVR 10018110 · Aktieselskab · Aktiv · Lav risiko
TØMRERFIRMAET VERNER CHRISTENSEN A/S er et aktieselskab, stiftet , med adresse i Struer. Virksomheden er registreret i branchen tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,1 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 20 årsregnskaber. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 2,1 mio. kr. og et resultat på 258 t.kr..
Konkursrisiko for TØMRERFIRMAET VERNER CHRISTENSEN A/S
0,0 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 27 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 10018110
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Aktieselskab
- Stiftet
- (26 år)
- Adresse
- Kirke Alle 10
7600 Struer - Kommune
- Struer
- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
Konkurser i branchen: Tømrer- og bygningssnedkervirksomhed - Selskabskapital
- 500 t.kr.
- Ansatte
- 3 (2018)
- Revisor
- PricewaterhouseCoopersStatsautoriseret Revisionspartnerselskab
- Revision fravalgt
- Ja
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 0 af 26 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Nej |
| Soliditetsgrad | 55,6 % |
| Likviditetsgrad | 216 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 0 |
| Direktørskift i alt | 1 |
| Direktørens tidligere konkurser | 0 |
| Andre selskaber på adressen | 1 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Nej |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 509 t.kr. | 555 t.kr. | 526 t.kr. |
| Årets resultat | 258 t.kr. | 278 t.kr. | 195 t.kr. |
| Egenkapital | 2,1 mio. kr. | 1,9 mio. kr. | 1,6 mio. kr. |
| Aktiver i alt | 3,8 mio. kr. | 3,0 mio. kr. | 2,6 mio. kr. |
| Likvider | 2,0 mio. kr. | 699 t.kr. | – |
| Kortfristet gæld | 1,7 mio. kr. | 1,1 mio. kr. | – |
| Gns. ansatte | 4 | 5 | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Andre erklæringer uden sikkerhed · PricewaterhouseCoopersStatsautoriseret Revisionspartnerselskab.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.01.2025 – 31.12.2025 | 173 | ||
| 01.01.2024 – 31.12.2024 | 149 | ||
| 01.01.2023 – 31.12.2023 | 116 | ||
| 01.01.2022 – 31.12.2022 | 109 | ||
| 01.01.2021 – 31.12.2021 | 87 | ||
| 01.01.2020 – 31.12.2020 | 69 | ||
| 01.01.2019 – 31.12.2019 | 45 | ||
| 01.01.2018 – 31.12.2018 | 67 | ||
| 01.01.2017 – 31.12.2017 | 136 | ||
| 01.01.2016 – 31.12.2016 | 101 | ||
| 01.01.2015 – 31.12.2015 | 151 | ||
| 01.01.2014 – 31.12.2014 | 119 | ||
| 01.01.2013 – 31.12.2013 | 87 | ||
| 01.01.2012 – 31.12.2012 | 114 | ||
| 01.01.2011 – 31.12.2011 | 107 | ||
| 01.01.2010 – 31.12.2010 | 65 | ||
| 01.01.2009 – 31.12.2009 | 101 | ||
| 01.01.2008 – 31.12.2008 | 109 | ||
| 01.01.2007 – 31.12.2007 | 84 | ||
| 01.01.2006 – 31.12.2006 | 81 |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Direktør | Verner Toftegaard Christensen | ||
| Bestyrelse | Per Dybdahl | Nuværende | |
| Bestyrelse | Lene Dybdahl | Nuværende | |
| Bestyrelse | Lisbeth Jakobsen | Nuværende | |
| Bestyrelse | Verner Toftegaard Christensen | ||
| Ejer (100 %) | P. D. HOLDING STRUER ApS | Nuværende | |
| Ejer (100 %) | Per Dybdahl | ||
| Revisor | PRICEWATERHOUSECOOPERS SERVICES STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB | ||
| Revisor | PRICEWATERHOUSECOOPERS SERVICES STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB | ||
| Revisor | PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB | ||
| Stifter | P. D. HOLDING STRUER ApS | Nuværende | |
| Stifter | VTC HOLDING ApS | Nuværende |
Direktørernes øvrige selskaber
Verner Toftegaard Christensen – 1 andre selskaber
- VTC HOLDING ApS Aktiv
Adressehistorik (0 flytninger)
| Kirke Alle 10, 7600 Struer |
Ansatte pr. år
Andre virksomheder på samme adresse
- VTC HOLDING ApS Aktiv
Lignende virksomheder i Struer
- Damgaards Byggefirma ApS Hjerm
- Bylov Byg ApS Struer
- Saugmann Byg ApS Struer
- Bremdal Tømrer ApS Struer
- J.S Drift ApS Struer
- ØK Byg ApS Struer
- Tømrerfirma Hjerm ApS Hjerm
- T&T Byg ApS Struer
- Lars Højris Tømrerfirma A/S Struer
- Tømrerfirmaet Henning Pedersen A/S Struer
- GJ TØMRER- OG SNEDKER ApS Thyholm
- AT TØMRER & SNEDKER ApS Hjerm
Spørgsmål og svar om TØMRERFIRMAET VERNER CHRISTENSEN A/S
Er TØMRERFIRMAET VERNER CHRISTENSEN A/S gået konkurs?
Nej, TØMRERFIRMAET VERNER CHRISTENSEN A/S er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for TØMRERFIRMAET VERNER CHRISTENSEN A/S?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,1 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er revisor for TØMRERFIRMAET VERNER CHRISTENSEN A/S?
TØMRERFIRMAET VERNER CHRISTENSEN A/S har senest anvendt PricewaterhouseCoopersStatsautoriseret Revisionspartnerselskab.
Hvornår blev TØMRERFIRMAET VERNER CHRISTENSEN A/S stiftet?
TØMRERFIRMAET VERNER CHRISTENSEN A/S blev stiftet 21. december 1999.
Hvad er egenkapitalen i TØMRERFIRMAET VERNER CHRISTENSEN A/S?
Egenkapitalen var 2,1 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.