Lars Højris Tømrerfirma A/S

CVR 39636964 · Aktieselskab · Aktiv · Lav risiko

Lars Højris Tømrerfirma A/S er et aktieselskab, stiftet , med adresse i Struer. Virksomheden er registreret i branchen tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,5 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,4 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 8 årsregnskaber, heraf 6 mere end seks måneder efter regnskabsårets udløb. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 3,3 mio. kr. og et resultat på 449 t.kr..

Konkursrisiko for Lars Højris Tømrerfirma A/S

0,5 %
sandsynlighed for konkurs inden for 12 måneder
Lav risiko

0,4 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 59 % af aktive danske selskaber

Lavest risikoHøjest risiko

Øger risikoen

Andel sene regnskaber75%+ · konkursrate 29,8 %3,4×
Antal direktører0 · konkursrate 12,7 %1,4×
Direktører i alt (historisk)0 · konkursrate 12,4 %1,4×
Har hjemmeside registreretJa · konkursrate 12,0 %1,4×
Direktørens andre selskaber0 · konkursrate 10,9 %1,2×

Mindsker risikoen

Egenkapital vs. selskabskapital5+× · konkursrate 2,5 %0,28×
Revisors erklæringUdvidet gennemgang · konkursrate 2,9 %0,33×
Tid på nuværende adresse5+ år · konkursrate 3,1 %0,35×
Antal revisorer (historisk)3+ · konkursrate 3,7 %0,42×
VirksomhedsformA/S · konkursrate 4,4 %0,50×
Revisor registreret i CVRJa · konkursrate 4,8 %0,55×
Revision fravalgtNej · konkursrate 4,8 %0,55×
Negativ egenkapitalNej · konkursrate 5,1 %0,58×

Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.

Stamdata

CVR-nummer
39636964
Status
Aktiv
Virksomhedsform
Aktieselskab
Stiftet
(8 år)
Adresse
Farvervej 5
7600 Struer
Kommune
Struer
Branche
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
Konkurser i branchen: Tømrer- og bygningssnedkervirksomhed
Selskabskapital
600 t.kr.
Ansatte
16 (2018)
Revisor
Klaus Viborg Pedersen
Revision fravalgt
Nej

Advarselstegn

Regnskaber indsendt for sent7 af 8
Mangler regnskabNej
Negativ egenkapitalNej
Soliditetsgrad29,5 %
Likviditetsgrad109 %
Flytninger (seneste 2 år)0
Direktørskift i alt0
Direktørens tidligere konkurser0
Andre selskaber på adressen6
Usikkerhed om fortsat driftNej

Regnskab og nøgletal

Regnskabsår202520242023
Bruttofortjeneste4,4 mio. kr.3,1 mio. kr.5,4 mio. kr.
Årets resultat449 t.kr.231 t.kr.667 t.kr.
Egenkapital3,3 mio. kr.2,8 mio. kr.2,6 mio. kr.
Aktiver i alt11,2 mio. kr.11,8 mio. kr.11,4 mio. kr.
Likvider38 t.kr.63 t.kr.–
Kortfristet gæld6,9 mio. kr.6,6 mio. kr.–
Skyldig skat216 t.kr.64 t.kr.–
Gns. ansatte98–

Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Erklæring om udvidet gennemgang · Beierholm.

Indsendte årsrapporter

RegnskabsperiodeOffentliggjortDage efter periodens udløb
01.01.2025 – 31.12.2025183
01.01.2024 – 31.12.2024193 For sent
01.01.2023 – 31.12.2023207 For sent
01.01.2022 – 31.12.2022199 For sent
01.01.2021 – 31.12.2021215 For sent
01.01.2020 – 31.12.2020197 For sent
01.01.2019 – 31.12.2019252 For sent
01.01.2018 – 31.12.2018176

Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.

Ledelse, ejere og revisor

RolleNavnFraTil
BestyrelseFrank HedegaardNuværende
BestyrelseLars Højris NielsenNuværende
BestyrelseJoanna Alicja KnapikNuværende
BestyrelseKamilla Brink
Ejer (100 %)LHN HOLDING STRUER ApSNuværende
Ejer (100 %)Lars Højris Nielsen
RevisorKlaus Viborg PedersenNuværende
RevisorPRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB
RevisorRL af 1/7 2020 P/S
StifterLars Højris NielsenNuværende

Adressehistorik (0 flytninger)

Farvervej 5, 7600 Struer

Ansatte pr. år

Antal ansatte i Lars Højris Tømrerfirma A/S pr. år8162018: 162018

Andre virksomheder på samme adresse

Lignende virksomheder i Struer

Spørgsmål og svar om Lars Højris Tømrerfirma A/S

Er Lars Højris Tømrerfirma A/S gået konkurs?

Nej, Lars Højris Tømrerfirma A/S er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.

Hvad er konkursrisikoen for Lars Højris Tømrerfirma A/S?

Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,5 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,4 gange gennemsnittet for danske selskaber.

Hvem er revisor for Lars Højris Tømrerfirma A/S?

Lars Højris Tømrerfirma A/S har senest anvendt Klaus Viborg Pedersen.

Hvornår blev Lars Højris Tømrerfirma A/S stiftet?

Lars Højris Tømrerfirma A/S blev stiftet 12. juni 2018.

Hvad er egenkapitalen i Lars Højris Tømrerfirma A/S?

Egenkapitalen var 3,3 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.

Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.