HSM INDUSTRI A/S

CVR 88015428 · Aktieselskab · Aktiv · Lav risiko

HSM INDUSTRI A/S er et aktieselskab, stiftet , med adresse i Grenaa. Virksomheden er registreret i branchen fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,0 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 20 årsregnskaber, heraf 1 mere end seks måneder efter regnskabsårets udløb. Seneste regnskab (30.09.2025) viser en egenkapital på 36,3 mio. kr. og et resultat på 8,4 mio. kr.. Direktør: Nick Palk, Mark Ravnebæk Møller, Stefan Ravnebæk Møller.

Konkursrisiko for HSM INDUSTRI A/S

0,0 %
sandsynlighed for konkurs inden for 12 måneder
Lav risiko

0,0 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 6 % af aktive danske selskaber

Lavest risikoHøjest risiko

Øger risikoen

Tid siden ny direktør1 år · konkursrate 16,2 %1,8×
Regnskaber indsendt for sent2 · konkursrate 10,4 %1,2×

Mindsker risikoen

Alder (år)20+ år · konkursrate 2,0 %0,23×
Ansatte (seneste år)100+ · konkursrate 2,3 %0,27×
Egenkapital vs. selskabskapital5+× · konkursrate 2,5 %0,28×
RegnskabsklasseRegnskabsklasse C, mellemstor virksomhed · konkursrate 2,5 %0,28×
Antal offentliggjorte regnskaber10+ · konkursrate 3,0 %0,35×
Tid på nuværende adresse5+ år · konkursrate 3,1 %0,35×
Afkastningsgrad5%–15% · konkursrate 3,5 %0,39×
Vækst i bruttofortjeneste0%–10% · konkursrate 3,5 %0,39×

Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.

Stamdata

CVR-nummer
88015428
Status
Aktiv
Virksomhedsform
Aktieselskab
Stiftet
(47 år)
Adresse
Bredstrupvej 50
8500 Grenaa
Kommune
Norddjurs
Branche
Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf (251100)
Konkurser i branchen: Maskinforarbejdning
Selskabskapital
500 t.kr.
Ansatte
179 (2018)
Revisor
ROBÆK Statsautoriseret Revisionsaktieselskab
Revision fravalgt
Nej

Advarselstegn

Regnskaber indsendt for sent2 af 30
Mangler regnskabNej
Negativ egenkapitalNej
Soliditetsgrad32,7 %
Likviditetsgrad157 %
Flytninger (seneste 2 år)0
Direktørskift i alt8
Direktørens tidligere konkurser0
Andre selskaber på adressen11
Usikkerhed om fortsat driftNej

Regnskab og nøgletal

Regnskabsår20252024
Bruttofortjeneste130,3 mio. kr.–
Årets resultat8,4 mio. kr.–
Egenkapital36,3 mio. kr.–
Aktiver i alt111,0 mio. kr.–
Likvider503 t.kr.–
Kortfristet gæld61,8 mio. kr.–
Skyldig skat5,7 mio. kr.–
Gns. ansatte171–

Seneste regnskab: Regnskabsklasse C, mellemstor virksomhed · revisors erklæring: Revisionspåtegning · ROBÆK Statsautoriseret Revisionspartnerselskab.

Indsendte årsrapporter

RegnskabsperiodeOffentliggjortDage efter periodens udløb
01.10.2024 – 30.09.2025177
01.10.2023 – 30.09.2024106
01.10.2022 – 30.09.2023186 For sent
01.10.2021 – 30.09.202294
01.10.2020 – 30.09.2021143
01.10.2019 – 30.09.2020153
01.10.2018 – 30.09.2019151
01.10.2017 – 30.09.2018149
01.10.2016 – 30.09.2017151
01.10.2015 – 30.09.2016150
01.10.2014 – 30.09.2015149
01.10.2013 – 30.09.2014160
01.10.2012 – 30.09.2013182
01.10.2011 – 30.09.2012151
01.10.2010 – 30.09.2011152
01.10.2009 – 30.09.2010150
01.10.2008 – 30.09.2009167
01.10.2007 – 30.09.2008145
01.10.2006 – 30.09.2007163
01.10.2005 – 30.09.2006159

Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.

Ledelse, ejere og revisor

RolleNavnFraTil
DirektørNick PalkNuværende
DirektørMark Ravnebæk MøllerNuværende
DirektørStefan Ravnebæk MøllerNuværende
DirektørEsben Møller
DirektørLars-Bo Christensen
DirektørSteen Bjørnebo Adamsen
BestyrelseMark Ravnebæk MøllerNuværende
BestyrelseStefan Ravnebæk MøllerNuværende
BestyrelseNick PalkNuværende
BestyrelseSteen Bjørnebo AdamsenNuværende
BestyrelseBrit Løth BagerNuværende
BestyrelseEsben MøllerNuværende
BestyrelseNiels Peter SteffensenNuværende
BestyrelseEsben Møller
BestyrelseNiels Peter Steffensen
BestyrelseLonni Ravnebæk Møller
BestyrelseJohannes Steen Zacher Sørensen
BestyrelseHenry Georg Møller
BestyrelseLars-Bo Christensen
BestyrelsePoul-Erik Sørensen
BestyrelseJanni Ravnebæk Møller
BestyrelseNiels Peter Steffensen
Ejer (90 %)E. MØLLER HOLDING ApSNuværende
Ejer (10 %)Nick Palk Holding ApSNuværende
Ejer (50 %)Esben Møller
Ejer (100 %)E. MØLLER HOLDING ApS
Ejer (90 %)E. MØLLER HOLDING ApS
Ejer (5 %)Nick Palk Holding ApS
RevisorROBÆK Statsautoriseret RevisionsaktieselskabNuværende
RevisorKnud Robæk Severinsen
RevisorAAH A/S
RevisorMFI & JN A/S

Direktørernes øvrige selskaber

Nick Palk – 2 andre selskaber

Mark Ravnebæk Møller – 12 andre selskaber

Stefan Ravnebæk Møller – 11 andre selskaber

Esben Møller – 21 andre selskaber, heraf 1 konkurs

Lars-Bo Christensen – 14 andre selskaber

Steen Bjørnebo Adamsen – 10 andre selskaber, heraf 1 konkurs

Adressehistorik (0 flytninger)

Bredstrupvej 50, 8500 Grenaa

Tidligere navne

HSM INDUSTRI A/S – nu
HAMMELEV SMEDIE OG MASKINVÆRKSTED A/S –

Ansatte pr. år

Antal ansatte i HSM INDUSTRI A/S pr. år1182352011: 17120112012: 20820122013: 23120132014: 23520142015: 17820152016: 18520162017: 16320172018: 1792018

Andre virksomheder på samme adresse

Lignende virksomheder i Norddjurs

Spørgsmål og svar om HSM INDUSTRI A/S

Er HSM INDUSTRI A/S gået konkurs?

Nej, HSM INDUSTRI A/S er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.

Hvad er konkursrisikoen for HSM INDUSTRI A/S?

Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,0 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber.

Hvem er direktør i HSM INDUSTRI A/S?

Nick Palk, Mark Ravnebæk Møller, Stefan Ravnebæk Møller er direktører i HSM INDUSTRI A/S.

Hvem er revisor for HSM INDUSTRI A/S?

HSM INDUSTRI A/S har senest anvendt ROBÆK Statsautoriseret Revisionsaktieselskab.

Hvornår blev HSM INDUSTRI A/S stiftet?

HSM INDUSTRI A/S blev stiftet 25. september 1979.

Hvad er egenkapitalen i HSM INDUSTRI A/S?

Egenkapitalen var 36,3 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 30. september 2025.

Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.