Tandlægeselskabet Ingemarsson-Matzen ApS

CVR 70241218 · Anpartsselskab · Aktiv · Lav risiko

Tandlægeselskabet Ingemarsson-Matzen ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Charlottenlund. Virksomheden er registreret i branchen tandlægers aktiviteter. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,0 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 20 årsregnskaber, heraf 1 mere end seks måneder efter regnskabsårets udløb. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 1,8 mio. kr. og et resultat på 7.000 kr..

Konkursrisiko for Tandlægeselskabet Ingemarsson-Matzen ApS

0,0 %
sandsynlighed for konkurs inden for 12 måneder
Lav risiko

0,0 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 6 % af aktive danske selskaber

Lavest risikoHøjest risiko

Øger risikoen

Revisors erklæringIngen bistand · konkursrate 13,2 %1,5×
Antal direktører0 · konkursrate 12,7 %1,4×
RegionHovedstaden · konkursrate 11,6 %1,3×
Direktørskift1 · konkursrate 11,4 %1,3×
Direktørens andre selskaber0 · konkursrate 10,9 %1,2×
Revision fravalgtJa · konkursrate 10,4 %1,2×
Regnskaber indsendt for sent2 · konkursrate 10,4 %1,2×
Revisor registreret i CVRNej · konkursrate 10,4 %1,2×

Mindsker risikoen

Alder (år)20+ år · konkursrate 2,0 %0,23×
Egenkapital vs. selskabskapital5+× · konkursrate 2,5 %0,28×
Antal offentliggjorte regnskaber10+ · konkursrate 3,0 %0,35×
Tid på nuværende adresse5+ år · konkursrate 3,1 %0,35×
Soliditetsgrad60%+ · konkursrate 3,3 %0,38×
Vækst i bruttofortjeneste0%–10% · konkursrate 3,5 %0,39×
Andel sene regnskaber0.01%–25% · konkursrate 4,5 %0,51×
Negativ egenkapitalNej · konkursrate 5,1 %0,58×

Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.

Stamdata

CVR-nummer
70241218
Status
Aktiv
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Stiftet
(44 år)
Adresse
Vilvordevej 61
2920 Charlottenlund
Kommune
Gentofte
Branche
Tandlægers aktiviteter (862300)
Konkurser i branchen: Praktiserende tandlæger
Selskabskapital
200 t.kr.
Ansatte
4 (2018)
Revision fravalgt
Ja

Advarselstegn

Regnskaber indsendt for sent2 af 30
Mangler regnskabNej
Negativ egenkapitalNej
Soliditetsgrad65,5 %
Likviditetsgrad104 %
Flytninger (seneste 2 år)0
Direktørskift i alt1
Direktørens tidligere konkurser0
Andre selskaber på adressen2
Usikkerhed om fortsat driftNej

Regnskab og nøgletal

Regnskabsår20252024
Bruttofortjeneste2,5 mio. kr.2,3 mio. kr.
Årets resultat7.000 kr.-213 t.kr.
Egenkapital1,8 mio. kr.1,9 mio. kr.
Aktiver i alt2,7 mio. kr.2,6 mio. kr.
Likvider203 t.kr.–
Kortfristet gæld715 t.kr.–
Skyldig skat0 kr.–
Gns. ansatte6–

Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Ingen bistand.

Indsendte årsrapporter

RegnskabsperiodeOffentliggjortDage efter periodens udløb
01.01.2025 – 31.12.2025125
01.01.2024 – 31.12.2024121
01.01.2023 – 31.12.2023145
01.01.2022 – 31.12.2022151
01.01.2021 – 31.12.2021171
01.01.2020 – 31.12.202096
01.01.2019 – 31.12.2019174
01.01.2018 – 31.12.2018141
01.01.2017 – 31.12.2017166
01.01.2016 – 31.12.2016131
01.01.2015 – 31.12.2015181
01.01.2014 – 31.12.2014142
01.01.2013 – 31.12.2013144
01.01.2012 – 31.12.2012140
01.01.2011 – 31.12.2011153
01.01.2010 – 31.12.201087
01.01.2009 – 31.12.2009151
01.01.2008 – 31.12.2008145
01.01.2007 – 31.12.2007149
01.01.2006 – 31.12.2006200 For sent

Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.

Ledelse, ejere og revisor

RolleNavnFraTil
DirektørPaul Erik Matzen
Ejer (100 %)Natashia Ingemarsson-MatzenNuværende
Ejer (100 %)Paul Erik Matzen
RevisorVagn Stevenius Olsen

Adressehistorik (0 flytninger)

Vilvordevej 61, 2920 Charlottenlund

Tidligere navne

Tandlægeselskabet Ingemarsson-Matzen ApS – nu
TANDLÆGESELSKABET PAUL E. MATZEN ApS –

Ansatte pr. år

Antal ansatte i Tandlægeselskabet Ingemarsson-Matzen ApS pr. år362011: 520112012: 520122013: 420132014: 620142015: 520152016: 420162017: 420172018: 42018

Andre virksomheder på samme adresse

Lignende virksomheder i Gentofte

Spørgsmål og svar om Tandlægeselskabet Ingemarsson-Matzen ApS

Er Tandlægeselskabet Ingemarsson-Matzen ApS gået konkurs?

Nej, Tandlægeselskabet Ingemarsson-Matzen ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.

Hvad er konkursrisikoen for Tandlægeselskabet Ingemarsson-Matzen ApS?

Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,0 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber.

Hvornår blev Tandlægeselskabet Ingemarsson-Matzen ApS stiftet?

Tandlægeselskabet Ingemarsson-Matzen ApS blev stiftet 30. oktober 1982.

Hvad er egenkapitalen i Tandlægeselskabet Ingemarsson-Matzen ApS?

Egenkapitalen var 1,8 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.

Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.