Halsnæs Mureren ApS

CVR 45507955 · Anpartsselskab · Aktiv · Middel risiko

Halsnæs Mureren ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Hundested. Virksomheden er registreret i branchen murerarbejde. Vores model estimerer en konkursrisiko på 1,8 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 1,3 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 1 årsregnskab. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 348 t.kr. og et resultat på 328 t.kr.. Direktør: Matias Exner Kaplan-Sommer.

Konkursrisiko for Halsnæs Mureren ApS

1,8 %
sandsynlighed for konkurs inden for 12 måneder
Middel risiko

1,3 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 81 % af aktive danske selskaber

Lavest risikoHøjest risiko

Øger risikoen

Alder (år)1 år · konkursrate 21,6 %2,5×
Antal offentliggjorte regnskaber1 · konkursrate 18,7 %2,1×
Tid siden ny direktør1 år · konkursrate 16,2 %1,8×
Tid på nuværende adresse1 år · konkursrate 14,0 %1,6×
Antal revisorer (historisk)0 · konkursrate 12,5 %1,4×
RegionHovedstaden · konkursrate 11,6 %1,3×
Direktørens andre selskaber0 · konkursrate 10,9 %1,2×
Revision fravalgtJa · konkursrate 10,4 %1,2×

Mindsker risikoen

Egenkapital vs. selskabskapital5+× · konkursrate 2,5 %0,28×
Soliditetsgrad60%+ · konkursrate 3,3 %0,38×
Afkastningsgrad15%+ · konkursrate 5,1 %0,58×
Negativ egenkapitalNej · konkursrate 5,1 %0,58×
Andel sene regnskaber< 0.01% · konkursrate 5,2 %0,59×
UnderskudNej · konkursrate 5,3 %0,60×
Likviditetsgrad150%–200% · konkursrate 5,4 %0,61×
Revisors erklæringOpstilling / assistance · konkursrate 5,6 %0,64×

Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.

Stamdata

CVR-nummer
45507955
Status
Aktiv
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Stiftet
(1 år)
Adresse
Stokrosevej 4
3390 Hundested
Kommune
Halsnæs
Branche
Murerarbejde (439100)
Konkurser i branchen: Tømrer- og bygningssnedkervirksomhed
Selskabskapital
20 t.kr.
Revisor
Nærrevision A/S
Revision fravalgt
Ja

Advarselstegn

Regnskaber indsendt for sent0 af 1
Mangler regnskabNej
Negativ egenkapitalNej
Soliditetsgrad64,0 %
Likviditetsgrad185 %
Flytninger (seneste 2 år)0
Direktørskift i alt0
Direktørens tidligere konkurser0
Andre selskaber på adressen0
Usikkerhed om fortsat driftNej

Regnskab og nøgletal

Regnskabsår2025
Bruttofortjeneste705 t.kr.
Årets resultat328 t.kr.
Egenkapital348 t.kr.
Aktiver i alt544 t.kr.
Likvider176 t.kr.
Kortfristet gæld185 t.kr.
Skyldig skat82 t.kr.
Gns. ansatte1

Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Andre erklæringer uden sikkerhed · Nærrevision A/S.

Indsendte årsrapporter

RegnskabsperiodeOffentliggjortDage efter periodens udløb
30.03.2025 – 31.12.2025106

Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.

Ledelse, ejere og revisor

RolleNavnFraTil
DirektørMatias Exner Kaplan-SommerNuværende
Ejer (100 %)Matias Exner Kaplan-SommerNuværende
StifterMatias Exner Kaplan-SommerNuværende

Adressehistorik (0 flytninger)

Stokrosevej 4, 3390 Hundested

Lignende virksomheder i Halsnæs

Spørgsmål og svar om Halsnæs Mureren ApS

Er Halsnæs Mureren ApS gået konkurs?

Nej, Halsnæs Mureren ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.

Hvad er konkursrisikoen for Halsnæs Mureren ApS?

Vores model estimerer en konkursrisiko på 1,8 % inden for de næste 12 måneder (middel risiko), hvilket er 1,3 gange gennemsnittet for danske selskaber.

Hvem er direktør i Halsnæs Mureren ApS?

Matias Exner Kaplan-Sommer er direktør i Halsnæs Mureren ApS.

Hvem er revisor for Halsnæs Mureren ApS?

Halsnæs Mureren ApS har senest anvendt Nærrevision A/S.

Hvornår blev Halsnæs Mureren ApS stiftet?

Halsnæs Mureren ApS blev stiftet 30. marts 2025.

Hvad er egenkapitalen i Halsnæs Mureren ApS?

Egenkapitalen var 348 t.kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.

Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.