Murergaarden HA ApS

CVR 45059545 · Anpartsselskab · Aktiv · Meget høj risiko

Murergaarden HA ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Strøby. Virksomheden er registreret i branchen murerarbejde. Vores model estimerer en konkursrisiko på 7,8 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 5,6 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 1 årsregnskab. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 176 t.kr. og et resultat på 136 t.kr..

Konkursrisiko for Murergaarden HA ApS

7,8 %
sandsynlighed for konkurs inden for 12 måneder
Meget høj risiko

5,6 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 96 % af aktive danske selskaber

Lavest risikoHøjest risiko

Øger risikoen

Alder (år)2 år · konkursrate 18,9 %2,1×
Antal offentliggjorte regnskaber1 · konkursrate 18,7 %2,1×
Revisors erklæringIngen bistand · konkursrate 13,2 %1,5×
Antal direktører0 · konkursrate 12,7 %1,4×
Antal revisorer (historisk)0 · konkursrate 12,5 %1,4×
Direktører i alt (historisk)0 · konkursrate 12,4 %1,4×
Direktørens andre selskaber0 · konkursrate 10,9 %1,2×
Revision fravalgtJa · konkursrate 10,4 %1,2×

Mindsker risikoen

Afkastningsgrad5%–15% · konkursrate 3,5 %0,39×
Negativ egenkapitalNej · konkursrate 5,1 %0,58×
Andel sene regnskaber< 0.01% · konkursrate 5,2 %0,59×
UnderskudNej · konkursrate 5,3 %0,60×
RegnskabsklasseRegnskabsklasse B · konkursrate 5,7 %0,65×
Egenkapital vs. selskabskapital2–5× · konkursrate 6,3 %0,72×
Usikkerhed om fortsat driftNej · konkursrate 6,4 %0,73×
Forbehold / supplerende oplysningNej · konkursrate 7,1 %0,80×

Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.

Stamdata

CVR-nummer
45059545
Status
Aktiv
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Stiftet
(2 år)
Adresse
Vindspinderivej 34
4671 Strøby
Kommune
Stevns
Branche
Murerarbejde (439100)
Konkurser i branchen: Tømrer- og bygningssnedkervirksomhed
Selskabskapital
40 t.kr.
Revision fravalgt
Ja

Advarselstegn

Regnskaber indsendt for sent0 af 1
Mangler regnskabNej
Negativ egenkapitalNej
Soliditetsgrad16,7 %
Likviditetsgrad120 %
Flytninger (seneste 2 år)0
Direktørskift i alt0
Direktørens tidligere konkurser0
Andre selskaber på adressen1
Usikkerhed om fortsat driftNej

Regnskab og nøgletal

Regnskabsår2025
Bruttofortjeneste2,1 mio. kr.
Årets resultat136 t.kr.
Egenkapital176 t.kr.
Aktiver i alt1,1 mio. kr.
Likvider48 t.kr.
Kortfristet gæld881 t.kr.
Skyldig skat41 t.kr.
Gns. ansatte2

Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Ingen bistand.

Indsendte årsrapporter

RegnskabsperiodeOffentliggjortDage efter periodens udløb
05.09.2024 – 31.12.202564

Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.

Ledelse, ejere og revisor

RolleNavnFraTil
Ejer (100 %)HATA Holding ApSNuværende
Ejer (100 %)Henrik Andersen
StifterHenrik AndersenNuværende

Adressehistorik (0 flytninger)

Vindspinderivej 34, 4671 Strøby

Andre virksomheder på samme adresse

Lignende virksomheder i Stevns

Spørgsmål og svar om Murergaarden HA ApS

Er Murergaarden HA ApS gået konkurs?

Nej, Murergaarden HA ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.

Hvad er konkursrisikoen for Murergaarden HA ApS?

Vores model estimerer en konkursrisiko på 7,8 % inden for de næste 12 måneder (meget høj risiko), hvilket er 5,6 gange gennemsnittet for danske selskaber.

Hvornår blev Murergaarden HA ApS stiftet?

Murergaarden HA ApS blev stiftet 5. september 2024.

Hvad er egenkapitalen i Murergaarden HA ApS?

Egenkapitalen var 176 t.kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.

Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.