Munkgaard Træbyg ApS

CVR 45051048 · Anpartsselskab · Aktiv · Høj risiko

Munkgaard Træbyg ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Silkeborg. Virksomheden er registreret i branchen tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter. Vores model estimerer en konkursrisiko på 5,3 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 3,8 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 1 årsregnskab. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 126 t.kr. og et resultat på 56 t.kr..

Konkursrisiko for Munkgaard Træbyg ApS

5,3 %
sandsynlighed for konkurs inden for 12 måneder
Høj risiko

3,8 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 92 % af aktive danske selskaber

Lavest risikoHøjest risiko

Øger risikoen

Alder (år)2 år · konkursrate 18,9 %2,1×
Antal offentliggjorte regnskaber1 · konkursrate 18,7 %2,1×
Tid på nuværende adresse0.5–1 år · konkursrate 16,5 %1,9×
Egenkapital vs. selskabskapital1× · konkursrate 12,9 %1,5×
Flytninger seneste 2 år1 · konkursrate 12,7 %1,4×
Antal direktører0 · konkursrate 12,7 %1,4×
Antal revisorer (historisk)0 · konkursrate 12,5 %1,4×
Direktører i alt (historisk)0 · konkursrate 12,4 %1,4×

Mindsker risikoen

Afkastningsgrad15%+ · konkursrate 5,1 %0,58×
Negativ egenkapitalNej · konkursrate 5,1 %0,58×
Andel sene regnskaber< 0.01% · konkursrate 5,2 %0,59×
UnderskudNej · konkursrate 5,3 %0,60×
Revisors erklæringOpstilling / assistance · konkursrate 5,6 %0,64×
RegnskabsklasseRegnskabsklasse B · konkursrate 5,7 %0,65×
Usikkerhed om fortsat driftNej · konkursrate 6,4 %0,73×
RegionMidtjylland · konkursrate 6,9 %0,79×

Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.

Stamdata

CVR-nummer
45051048
Status
Aktiv
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Stiftet
(2 år)
Adresse
Kragelundvej 51
8600 Silkeborg
Kommune
Silkeborg
Branche
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
Konkurser i branchen: Tømrer- og bygningssnedkervirksomhed
Selskabskapital
70 t.kr.
Revisor
Partner Revision, statsautoriseret revisionsaktieselskab
Revision fravalgt
Ja

Advarselstegn

Regnskaber indsendt for sent0 af 1
Mangler regnskabNej
Negativ egenkapitalNej
Soliditetsgrad36,6 %
Likviditetsgrad128 %
Flytninger (seneste 2 år)1
Direktørskift i alt0
Direktørens tidligere konkurser0
Andre selskaber på adressen0
Usikkerhed om fortsat driftNej

Regnskab og nøgletal

Regnskabsår2025
Bruttofortjeneste955 t.kr.
Årets resultat56 t.kr.
Egenkapital126 t.kr.
Aktiver i alt343 t.kr.
Likvider221 t.kr.
Kortfristet gæld215 t.kr.
Skyldig skat15 t.kr.
Gns. ansatte1

Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Andre erklæringer uden sikkerhed · Partner Revision, statsautoriseret revisionsaktieselskab.

Indsendte årsrapporter

RegnskabsperiodeOffentliggjortDage efter periodens udløb
03.09.2024 – 31.12.2025120

Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.

Ledelse, ejere og revisor

RolleNavnFraTil
Ejer (100 %)Jacob Munkgaard SørensenNuværende
StifterJacob Munkgaard SørensenNuværende

Adressehistorik (1 flytninger)

Kragelundvej 51, 8600 Silkeborg
Guldforhovedvej 22, 7441 Bording

Lignende virksomheder i Silkeborg

Spørgsmål og svar om Munkgaard Træbyg ApS

Er Munkgaard Træbyg ApS gået konkurs?

Nej, Munkgaard Træbyg ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.

Hvad er konkursrisikoen for Munkgaard Træbyg ApS?

Vores model estimerer en konkursrisiko på 5,3 % inden for de næste 12 måneder (høj risiko), hvilket er 3,8 gange gennemsnittet for danske selskaber.

Hvem er revisor for Munkgaard Træbyg ApS?

Munkgaard Træbyg ApS har senest anvendt Partner Revision, statsautoriseret revisionsaktieselskab.

Hvornår blev Munkgaard Træbyg ApS stiftet?

Munkgaard Træbyg ApS blev stiftet 2. september 2024.

Hvad er egenkapitalen i Munkgaard Træbyg ApS?

Egenkapitalen var 126 t.kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.

Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.