Lion Rock Holding ApS

CVR 44890917 · Anpartsselskab · Aktiv · Lav risiko

Lion Rock Holding ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Aalborg. Virksomheden er registreret i branchen ikke-finansielle holdingselskaber. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,1 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 2 årsregnskaber. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 3,6 mio. kr. og et resultat på 1,5 mio. kr.. Direktør: Per Vorbeck Thomsen.

Konkursrisiko for Lion Rock Holding ApS

0,1 %
sandsynlighed for konkurs inden for 12 måneder
Lav risiko

0,0 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 27 % af aktive danske selskaber

Lavest risikoHøjest risiko

Øger risikoen

Alder (år)2 år · konkursrate 18,9 %2,1×
Antal offentliggjorte regnskaber2 · konkursrate 16,7 %1,9×
Antal revisorer (historisk)0 · konkursrate 12,5 %1,4×
Tid siden ny direktør2–5 år · konkursrate 10,8 %1,2×
Revision fravalgtJa · konkursrate 10,4 %1,2×
Revisor registreret i CVRNej · konkursrate 10,4 %1,2×

Mindsker risikoen

Egenkapital vs. selskabskapital5+× · konkursrate 2,5 %0,28×
Soliditetsgrad60%+ · konkursrate 3,3 %0,38×
Afkastningsgrad15%+ · konkursrate 5,1 %0,58×
Negativ egenkapitalNej · konkursrate 5,1 %0,58×
Andel sene regnskaber< 0.01% · konkursrate 5,2 %0,59×
UnderskudNej · konkursrate 5,3 %0,60×
Likviditetsgrad150%–200% · konkursrate 5,4 %0,61×
Revisors erklæringOpstilling / assistance · konkursrate 5,6 %0,64×

Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.

Stamdata

CVR-nummer
44890917
Status
Aktiv
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Stiftet
(2 år)
Adresse
Algade 56, 2. tv
9000 Aalborg
Kommune
Aalborg
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Konkurser i branchen: Ikke-finansielle holdingselskaber
Selskabskapital
40 t.kr.
Revisor
Beierholm
Revision fravalgt
Ja

Advarselstegn

Regnskaber indsendt for sent0 af 2
Mangler regnskabNej
Negativ egenkapitalNej
Soliditetsgrad91,4 %
Likviditetsgrad200 %
Flytninger (seneste 2 år)0
Direktørskift i alt0
Direktørens tidligere konkurser0
Andre selskaber på adressen9
Usikkerhed om fortsat driftNej

Regnskab og nøgletal

Regnskabsår20252024
Bruttofortjeneste-20 t.kr.-6.250 kr.
Årets resultat1,5 mio. kr.1,2 mio. kr.
Egenkapital3,6 mio. kr.2,3 mio. kr.
Aktiver i alt4,0 mio. kr.2,3 mio. kr.
Likvider401 t.kr.–
Kortfristet gæld342 t.kr.–
Gns. ansatte0–

Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Andre erklæringer uden sikkerhed · Beierholm.

Indsendte årsrapporter

RegnskabsperiodeOffentliggjortDage efter periodens udløb
01.01.2025 – 31.12.202556
01.01.2024 – 31.12.2024169

Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.

Ledelse, ejere og revisor

RolleNavnFraTil
DirektørPer Vorbeck ThomsenNuværende
Ejer (100 %)Per Vorbeck ThomsenNuværende
StifterPer Vorbeck ThomsenNuværende

Direktørernes øvrige selskaber

Per Vorbeck Thomsen – 4 andre selskaber

Adressehistorik (0 flytninger)

Algade 56, 2. tv, 9000 Aalborg

Andre virksomheder på samme adresse

Lignende virksomheder i Aalborg

Spørgsmål og svar om Lion Rock Holding ApS

Er Lion Rock Holding ApS gået konkurs?

Nej, Lion Rock Holding ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.

Hvad er konkursrisikoen for Lion Rock Holding ApS?

Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,1 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber.

Hvem er direktør i Lion Rock Holding ApS?

Per Vorbeck Thomsen er direktør i Lion Rock Holding ApS.

Hvem er revisor for Lion Rock Holding ApS?

Lion Rock Holding ApS har senest anvendt Beierholm.

Hvornår blev Lion Rock Holding ApS stiftet?

Lion Rock Holding ApS blev stiftet 11. juni 2024.

Hvad er egenkapitalen i Lion Rock Holding ApS?

Egenkapitalen var 3,6 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.

Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.