JC Håndværk ApS

CVR 44878682 · Anpartsselskab · Aktiv · Meget høj risiko

JC Håndværk ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Them. Virksomheden er registreret i branchen andre bygningsinstallationsaktiviteter. Vores model estimerer en konkursrisiko på 29,5 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 20,9 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 2 årsregnskaber. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 64 t.kr. og et resultat på -63 t.kr..

Konkursrisiko for JC Håndværk ApS

29,5 %
sandsynlighed for konkurs inden for 12 måneder
Meget høj risiko

20,9 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 100 % af aktive danske selskaber

Lavest risikoHøjest risiko

Øger risikoen

Alder (år)2 år · konkursrate 18,9 %2,1×
Antal offentliggjorte regnskaber2 · konkursrate 16,7 %1,9×
Afkastningsgrad< -20% · konkursrate 16,7 %1,9×
Tid på nuværende adresse1 år · konkursrate 14,0 %1,6×
Revisors erklæringIngen bistand · konkursrate 13,2 %1,5×
Egenkapital vs. selskabskapital1× · konkursrate 12,9 %1,5×
Flytninger seneste 2 år1 · konkursrate 12,7 %1,4×
Antal direktører0 · konkursrate 12,7 %1,4×

Mindsker risikoen

Soliditetsgrad40%–60% · konkursrate 4,6 %0,52×
Negativ egenkapitalNej · konkursrate 5,1 %0,58×
Andel sene regnskaber< 0.01% · konkursrate 5,2 %0,59×
RegnskabsklasseRegnskabsklasse B · konkursrate 5,7 %0,65×
Usikkerhed om fortsat driftNej · konkursrate 6,4 %0,73×
RegionMidtjylland · konkursrate 6,9 %0,79×
Forbehold / supplerende oplysningNej · konkursrate 7,1 %0,80×
Overskredne regnskabsfrister0 · konkursrate 7,1 %0,81×

Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.

Stamdata

CVR-nummer
44878682
Status
Aktiv
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Stiftet
(2 år)
Adresse
c/o ludvig holbergs vej 1c tv, Esperlundvej 2
8653 Them
Kommune
Silkeborg
Branche
Andre bygningsinstallationsaktiviteter (432400)
Konkurser i branchen: Tømrer- og bygningssnedkervirksomhed
Selskabskapital
40 t.kr.
Revision fravalgt
Ja

Advarselstegn

Regnskaber indsendt for sent0 af 2
Mangler regnskabNej
Negativ egenkapitalNej
Soliditetsgrad45,7 %
Likviditetsgrad84 %
Flytninger (seneste 2 år)1
Direktørskift i alt0
Direktørens tidligere konkurser0
Andre selskaber på adressen3
Usikkerhed om fortsat driftNej

Regnskab og nøgletal

Regnskabsår20252024
Bruttofortjeneste-30 t.kr.91 t.kr.
Årets resultat-63 t.kr.61 t.kr.
Egenkapital64 t.kr.101 t.kr.
Aktiver i alt140 t.kr.164 t.kr.
Likvider0 kr.6.038 kr.
Kortfristet gæld76 t.kr.58 t.kr.
Skyldig skat–15 t.kr.
Gns. ansatte11

Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Ingen bistand.

Indsendte årsrapporter

RegnskabsperiodeOffentliggjortDage efter periodens udløb
01.01.2025 – 31.12.2025176
04.06.2024 – 31.12.2024180

Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.

Ledelse, ejere og revisor

RolleNavnFraTil
Ejer (100 %)Jacob Holstein CarlsenNuværende
StifterJacob Holstein CarlsenNuværende

Adressehistorik (1 flytninger)

c/o ludvig holbergs vej 1c tv, Esperlundvej 2, 8653 Them
Ludvig Holbergs Vej 1C, 8230 Åbyhøj

Tidligere navne

JC Håndværk ApS – nu
JC Eltech ApS –
JC Håndværk ApS –

Andre virksomheder på samme adresse

Lignende virksomheder i Silkeborg

Spørgsmål og svar om JC Håndværk ApS

Er JC Håndværk ApS gået konkurs?

Nej, JC Håndværk ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.

Hvad er konkursrisikoen for JC Håndværk ApS?

Vores model estimerer en konkursrisiko på 29,5 % inden for de næste 12 måneder (meget høj risiko), hvilket er 20,9 gange gennemsnittet for danske selskaber.

Hvornår blev JC Håndværk ApS stiftet?

JC Håndværk ApS blev stiftet 4. juni 2024.

Hvad er egenkapitalen i JC Håndværk ApS?

Egenkapitalen var 64 t.kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.

Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.