Høy Stål & Teknik ApS

CVR 44871238 · Anpartsselskab · Aktiv · Middel risiko

Høy Stål & Teknik ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Sejerø. Virksomheden er registreret i branchen smedning og valsning af metal samt pulvermetallurgi. Vores model estimerer en konkursrisiko på 1,4 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 1,0 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 2 årsregnskaber. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 225 t.kr. og et resultat på 149 t.kr.. Direktør: Morten Høy Olsen.

Konkursrisiko for Høy Stål & Teknik ApS

1,4 %
sandsynlighed for konkurs inden for 12 måneder
Middel risiko

1,0 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 75 % af aktive danske selskaber

Lavest risikoHøjest risiko

Øger risikoen

Alder (år)2 år · konkursrate 18,9 %2,1×
Antal offentliggjorte regnskaber2 · konkursrate 16,7 %1,9×
Revisors erklæringIngen bistand · konkursrate 13,2 %1,5×
Antal revisorer (historisk)0 · konkursrate 12,5 %1,4×
Tid siden ny direktør2–5 år · konkursrate 10,8 %1,2×
Revision fravalgtJa · konkursrate 10,4 %1,2×
Revisor registreret i CVRNej · konkursrate 10,4 %1,2×

Mindsker risikoen

Egenkapital vs. selskabskapital5+× · konkursrate 2,5 %0,28×
Soliditetsgrad60%+ · konkursrate 3,3 %0,38×
Likviditetsgrad200%–500% · konkursrate 3,4 %0,39×
Afkastningsgrad15%+ · konkursrate 5,1 %0,58×
Negativ egenkapitalNej · konkursrate 5,1 %0,58×
Andel sene regnskaber< 0.01% · konkursrate 5,2 %0,59×
UnderskudNej · konkursrate 5,3 %0,60×
RegnskabsklasseRegnskabsklasse B · konkursrate 5,7 %0,65×

Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.

Stamdata

CVR-nummer
44871238
Status
Aktiv
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Stiftet
(2 år)
Adresse
Tinggårdsvej 2
4592 Sejerø
Kommune
Kalundborg
Branche
Smedning og valsning af metal samt pulvermetallurgi (254000)
Konkurser i branchen: Maskinforarbejdning
Selskabskapital
40 t.kr.
Revision fravalgt
Ja

Advarselstegn

Regnskaber indsendt for sent0 af 2
Mangler regnskabNej
Negativ egenkapitalNej
Soliditetsgrad63,1 %
Likviditetsgrad202 %
Flytninger (seneste 2 år)0
Direktørskift i alt0
Direktørens tidligere konkurser0
Andre selskaber på adressen0
Usikkerhed om fortsat driftNej

Regnskab og nøgletal

Regnskabsår20252024
Bruttofortjeneste718 t.kr.304 t.kr.
Årets resultat149 t.kr.36 t.kr.
Egenkapital225 t.kr.76 t.kr.
Aktiver i alt357 t.kr.143 t.kr.
Likvider161 t.kr.–
Kortfristet gæld128 t.kr.–
Skyldig skat43 t.kr.–
Gns. ansatte1–

Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Ingen bistand.

Indsendte årsrapporter

RegnskabsperiodeOffentliggjortDage efter periodens udløb
01.01.2025 – 31.12.2025146
27.05.2024 – 31.12.2024104

Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.

Ledelse, ejere og revisor

RolleNavnFraTil
DirektørMorten Høy OlsenNuværende
Ejer (100 %)Høy Stål Holding ApSNuværende
Ejer (100 %)Morten Høy Olsen
StifterMorten Høy OlsenNuværende

Direktørernes øvrige selskaber

Morten Høy Olsen – 1 andre selskaber

Adressehistorik (0 flytninger)

Tinggårdsvej 2, 4592 Sejerø

Lignende virksomheder i Kalundborg

Spørgsmål og svar om Høy Stål & Teknik ApS

Er Høy Stål & Teknik ApS gået konkurs?

Nej, Høy Stål & Teknik ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.

Hvad er konkursrisikoen for Høy Stål & Teknik ApS?

Vores model estimerer en konkursrisiko på 1,4 % inden for de næste 12 måneder (middel risiko), hvilket er 1,0 gange gennemsnittet for danske selskaber.

Hvem er direktør i Høy Stål & Teknik ApS?

Morten Høy Olsen er direktør i Høy Stål & Teknik ApS.

Hvornår blev Høy Stål & Teknik ApS stiftet?

Høy Stål & Teknik ApS blev stiftet 27. maj 2024.

Hvad er egenkapitalen i Høy Stål & Teknik ApS?

Egenkapitalen var 225 t.kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.

Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.