Byggeholdet ApS

CVR 44602628 · Anpartsselskab · Aktiv · Høj risiko

Byggeholdet ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i København K. Virksomheden er registreret i branchen murerarbejde. Vores model estimerer en konkursrisiko på 3,0 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 2,1 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 2 årsregnskaber. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 5,8 mio. kr. og et resultat på 4,7 mio. kr..

Konkursrisiko for Byggeholdet ApS

3,0 %
sandsynlighed for konkurs inden for 12 måneder
Høj risiko

2,1 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 88 % af aktive danske selskaber

Lavest risikoHøjest risiko

Øger risikoen

Direktørskift seneste år1 · konkursrate 21,1 %2,4×
Alder (år)2 år · konkursrate 18,9 %2,1×
Antal offentliggjorte regnskaber2 · konkursrate 16,7 %1,9×
Direktørens tidligere konkurser1 · konkursrate 14,2 %1,6×
Tid på nuværende adresse1 år · konkursrate 14,0 %1,6×
Flytninger seneste 2 år1 · konkursrate 12,7 %1,4×
Antal direktører0 · konkursrate 12,7 %1,4×
Antal revisorer (historisk)0 · konkursrate 12,5 %1,4×

Mindsker risikoen

Egenkapital vs. selskabskapital5+× · konkursrate 2,5 %0,28×
Soliditetsgrad60%+ · konkursrate 3,3 %0,38×
Likviditetsgrad200%–500% · konkursrate 3,4 %0,39×
Afkastningsgrad15%+ · konkursrate 5,1 %0,58×
Negativ egenkapitalNej · konkursrate 5,1 %0,58×
Andel sene regnskaber< 0.01% · konkursrate 5,2 %0,59×
UnderskudNej · konkursrate 5,3 %0,60×
Revisors erklæringOpstilling / assistance · konkursrate 5,6 %0,64×

Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.

Stamdata

CVR-nummer
44602628
Status
Aktiv
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Stiftet
(2 år)
Adresse
Nyhavn 21, 2. th
1051 København K
Kommune
København
Branche
Murerarbejde (439100)
Konkurser i branchen: Tømrer- og bygningssnedkervirksomhed
Selskabskapital
40 t.kr.
Revisor
Beierholm
Revision fravalgt
Ja

Advarselstegn

Regnskaber indsendt for sent0 af 2
Mangler regnskabNej
Negativ egenkapitalNej
Soliditetsgrad67,8 %
Likviditetsgrad296 %
Flytninger (seneste 2 år)1
Direktørskift i alt1
Direktørens tidligere konkurser1
Andre selskaber på adressen7
Usikkerhed om fortsat driftNej

Regnskab og nøgletal

Regnskabsår20252024
Bruttofortjeneste10,7 mio. kr.4,1 mio. kr.
Årets resultat4,7 mio. kr.1,1 mio. kr.
Egenkapital5,8 mio. kr.1,1 mio. kr.
Aktiver i alt8,5 mio. kr.2,5 mio. kr.
Likvider5,7 mio. kr.331 t.kr.
Kortfristet gæld2,7 mio. kr.1,4 mio. kr.
Skyldig skat1,4 mio. kr.335 t.kr.
Gns. ansatte148

Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Andre erklæringer uden sikkerhed · Beierholm.

Indsendte årsrapporter

RegnskabsperiodeOffentliggjortDage efter periodens udløb
01.01.2025 – 31.12.2025180
29.01.2024 – 31.12.2024150

Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.

Ledelse, ejere og revisor

RolleNavnFraTil
DirektørUmar Tsutsajev
Ejer (100 %)UT Group Holding ApSNuværende
StifterUT Group Holding ApSNuværende

Direktørernes øvrige selskaber

Umar Tsutsajev – 4 andre selskaber, heraf 1 konkurs

Adressehistorik (1 flytninger)

Nyhavn 21, 2. th, 1051 København K
Nyhavn 21, 3. tv, 1051 København K

Andre virksomheder på samme adresse

Lignende virksomheder i København

Spørgsmål og svar om Byggeholdet ApS

Er Byggeholdet ApS gået konkurs?

Nej, Byggeholdet ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.

Hvad er konkursrisikoen for Byggeholdet ApS?

Vores model estimerer en konkursrisiko på 3,0 % inden for de næste 12 måneder (høj risiko), hvilket er 2,1 gange gennemsnittet for danske selskaber.

Hvem er revisor for Byggeholdet ApS?

Byggeholdet ApS har senest anvendt Beierholm.

Hvornår blev Byggeholdet ApS stiftet?

Byggeholdet ApS blev stiftet 29. januar 2024.

Hvad er egenkapitalen i Byggeholdet ApS?

Egenkapitalen var 5,8 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.

Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.