Rørby-MAA Holding ApS

CVR 44398532 · Anpartsselskab · Aktiv · Lav risiko

Rørby-MAA Holding ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Højbjerg. Virksomheden er registreret i branchen ikke-finansielle holdingselskaber. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,2 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,2 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 2 årsregnskaber. Seneste regnskab (30.09.2025) viser en egenkapital på 1,0 mio. kr. og et resultat på 980 t.kr.. Direktør: Mette Aagaard.

Konkursrisiko for Rørby-MAA Holding ApS

0,2 %
sandsynlighed for konkurs inden for 12 måneder
Lav risiko

0,2 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 49 % af aktive danske selskaber

Lavest risikoHøjest risiko

Øger risikoen

Antal offentliggjorte regnskaber2 · konkursrate 16,7 %1,9×
Tid på nuværende adresse1 år · konkursrate 14,0 %1,6×
Alder (år)3–5 år · konkursrate 13,3 %1,5×
Revisors erklæringIngen bistand · konkursrate 13,2 %1,5×
Flytninger seneste 2 år1 · konkursrate 12,7 %1,4×
Antal revisorer (historisk)0 · konkursrate 12,5 %1,4×
Tid siden ny direktør2–5 år · konkursrate 10,8 %1,2×
Revision fravalgtJa · konkursrate 10,4 %1,2×

Mindsker risikoen

Egenkapital vs. selskabskapital5+× · konkursrate 2,5 %0,28×
Soliditetsgrad60%+ · konkursrate 3,3 %0,38×
Afkastningsgrad15%+ · konkursrate 5,1 %0,58×
Negativ egenkapitalNej · konkursrate 5,1 %0,58×
Andel sene regnskaber< 0.01% · konkursrate 5,2 %0,59×
UnderskudNej · konkursrate 5,3 %0,60×
RegnskabsklasseRegnskabsklasse B · konkursrate 5,7 %0,65×
Usikkerhed om fortsat driftNej · konkursrate 6,4 %0,73×

Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.

Stamdata

CVR-nummer
44398532
Status
Aktiv
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Stiftet
(3 år)
Adresse
Lysengvej 12
8270 Højbjerg
Kommune
Aarhus
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Konkurser i branchen: Ikke-finansielle holdingselskaber
Selskabskapital
40 t.kr.
Revision fravalgt
Ja

Advarselstegn

Regnskaber indsendt for sent0 af 2
Mangler regnskabNej
Negativ egenkapitalNej
Soliditetsgrad100,0 %
Likviditetsgrad–
Flytninger (seneste 2 år)1
Direktørskift i alt0
Direktørens tidligere konkurser0
Andre selskaber på adressen4
Usikkerhed om fortsat driftNej

Regnskab og nøgletal

Regnskabsår20252024
Bruttofortjeneste-2 kr.–
Årets resultat980 t.kr.172 t.kr.
Egenkapital1,0 mio. kr.212 t.kr.
Aktiver i alt1,0 mio. kr.212 t.kr.
Likvider20 t.kr.–
Gns. ansatte0–

Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Ingen bistand.

Indsendte årsrapporter

RegnskabsperiodeOffentliggjortDage efter periodens udløb
01.10.2024 – 30.09.202545
24.10.2023 – 30.09.2024169

Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.

Ledelse, ejere og revisor

RolleNavnFraTil
DirektørMette AagaardNuværende
Ejer (10 %)Mettes Holding af 2023 ApSNuværende
Ejer (67 %)Rørby Invest ApSNuværende
StifterMettes Holding af 2023 ApSNuværende
StifterRørby Invest ApSNuværende

Direktørernes øvrige selskaber

Mette Aagaard – 1 andre selskaber

Adressehistorik (1 flytninger)

Lysengvej 12, 8270 Højbjerg
Puggårdsvej 32, 7000 Fredericia

Andre virksomheder på samme adresse

Lignende virksomheder i Aarhus

Spørgsmål og svar om Rørby-MAA Holding ApS

Er Rørby-MAA Holding ApS gået konkurs?

Nej, Rørby-MAA Holding ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.

Hvad er konkursrisikoen for Rørby-MAA Holding ApS?

Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,2 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,2 gange gennemsnittet for danske selskaber.

Hvem er direktør i Rørby-MAA Holding ApS?

Mette Aagaard er direktør i Rørby-MAA Holding ApS.

Hvornår blev Rørby-MAA Holding ApS stiftet?

Rørby-MAA Holding ApS blev stiftet 24. oktober 2023.

Hvad er egenkapitalen i Rørby-MAA Holding ApS?

Egenkapitalen var 1,0 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 30. september 2025.

Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.