SP 2023 Holding ApS

CVR 43918982 · Anpartsselskab · Aktiv · Lav risiko

SP 2023 Holding ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Vejen. Virksomheden er registreret i branchen ikke-finansielle holdingselskaber. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,0 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 3 årsregnskaber. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 102,6 mio. kr. og et resultat på 19,3 mio. kr.. Direktør: Peter Nissen Clausen.

Konkursrisiko for SP 2023 Holding ApS

0,0 %
sandsynlighed for konkurs inden for 12 måneder
Lav risiko

0,0 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 6 % af aktive danske selskaber

Lavest risikoHøjest risiko

Øger risikoen

Alder (år)3–5 år · konkursrate 13,3 %1,5×
Antal offentliggjorte regnskaber3–5 · konkursrate 11,7 %1,3×
Likviditetsgrad50%–100% · konkursrate 11,7 %1,3×
Tid siden ny direktør2–5 år · konkursrate 10,8 %1,2×

Mindsker risikoen

Egenkapital vs. selskabskapital5+× · konkursrate 2,5 %0,28×
Revisors erklæringUdvidet gennemgang · konkursrate 2,9 %0,33×
Soliditetsgrad60%+ · konkursrate 3,3 %0,38×
Revisor registreret i CVRJa · konkursrate 4,8 %0,55×
Revision fravalgtNej · konkursrate 4,8 %0,55×
Afkastningsgrad15%+ · konkursrate 5,1 %0,58×
Negativ egenkapitalNej · konkursrate 5,1 %0,58×
Andel sene regnskaber< 0.01% · konkursrate 5,2 %0,59×

Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.

Stamdata

CVR-nummer
43918982
Status
Aktiv
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Stiftet
(3 år)
Adresse
Kongeåvej 49
6600 Vejen
Kommune
Vejen
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Konkurser i branchen: Ikke-finansielle holdingselskaber
Selskabskapital
606 t.kr.
Revisor
SAGRO I/S
Revision fravalgt
Nej

Advarselstegn

Regnskaber indsendt for sent0 af 3
Mangler regnskabNej
Negativ egenkapitalNej
Soliditetsgrad80,5 %
Likviditetsgrad70 %
Flytninger (seneste 2 år)0
Direktørskift i alt0
Direktørens tidligere konkurser0
Andre selskaber på adressen2
Usikkerhed om fortsat driftNej

Regnskab og nøgletal

Regnskabsår20252024
Bruttofortjeneste-1.964 kr.-29 t.kr.
Årets resultat19,3 mio. kr.10,0 mio. kr.
Egenkapital102,6 mio. kr.83,4 mio. kr.
Aktiver i alt127,5 mio. kr.90,1 mio. kr.
Likvider3,5 mio. kr.–
Kortfristet gæld24,9 mio. kr.–
Skyldig skat1,5 mio. kr.–
Gns. ansatte0–

Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Den uafhængige revisors erklæring om udvidet gennemgang · SAGRO I/S.

Indsendte årsrapporter

RegnskabsperiodeOffentliggjortDage efter periodens udløb
01.01.2025 – 31.12.2025117
01.01.2024 – 31.12.2024104
01.01.2023 – 31.12.2023145

Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.

Ledelse, ejere og revisor

RolleNavnFraTil
DirektørPeter Nissen ClausenNuværende
Ejer (100 %)Peter Nissen ClausenNuværende
RevisorSAGRO I/SNuværende
StifterPeter Nissen ClausenNuværende

Direktørernes øvrige selskaber

Peter Nissen Clausen – 5 andre selskaber

Adressehistorik (0 flytninger)

Kongeåvej 49, 6600 Vejen

Andre virksomheder på samme adresse

Lignende virksomheder i Vejen

Spørgsmål og svar om SP 2023 Holding ApS

Er SP 2023 Holding ApS gået konkurs?

Nej, SP 2023 Holding ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.

Hvad er konkursrisikoen for SP 2023 Holding ApS?

Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,0 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber.

Hvem er direktør i SP 2023 Holding ApS?

Peter Nissen Clausen er direktør i SP 2023 Holding ApS.

Hvem er revisor for SP 2023 Holding ApS?

SP 2023 Holding ApS har senest anvendt SAGRO I/S.

Hvornår blev SP 2023 Holding ApS stiftet?

SP 2023 Holding ApS blev stiftet 12. marts 2023.

Hvad er egenkapitalen i SP 2023 Holding ApS?

Egenkapitalen var 102,6 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.

Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.