Taxikørsel 299 ApS

CVR 43723650 · Anpartsselskab · Aktiv · Høj risiko

Taxikørsel 299 ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Hedehusene. Virksomheden er registreret i branchen passagertransport på bestilling i køretøj med chauffør. Vores model estimerer en konkursrisiko på 2,8 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 2,0 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 3 årsregnskaber, heraf 1 mere end seks måneder efter regnskabsårets udløb. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 537 t.kr. og et resultat på 162 t.kr..

Konkursrisiko for Taxikørsel 299 ApS

2,8 %
sandsynlighed for konkurs inden for 12 måneder
Høj risiko

2,0 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 87 % af aktive danske selskaber

Lavest risikoHøjest risiko

Øger risikoen

Alder (år)3–5 år · konkursrate 13,3 %1,5×
Revisors erklæringIngen bistand · konkursrate 13,2 %1,5×
Antal direktører0 · konkursrate 12,7 %1,4×
Antal revisorer (historisk)0 · konkursrate 12,5 %1,4×
Antal offentliggjorte regnskaber3–5 · konkursrate 11,7 %1,3×
RegionHovedstaden · konkursrate 11,6 %1,3×
Direktørskift1 · konkursrate 11,4 %1,3×
Regnskaber indsendt for sent1 · konkursrate 11,3 %1,3×

Mindsker risikoen

Likviditetsgrad500%+ · konkursrate 1,5 %0,17×
Egenkapital vs. selskabskapital5+× · konkursrate 2,5 %0,28×
Soliditetsgrad60%+ · konkursrate 3,3 %0,38×
Afkastningsgrad15%+ · konkursrate 5,1 %0,58×
Negativ egenkapitalNej · konkursrate 5,1 %0,58×
UnderskudNej · konkursrate 5,3 %0,60×
RegnskabsklasseRegnskabsklasse B · konkursrate 5,7 %0,65×
Usikkerhed om fortsat driftNej · konkursrate 6,4 %0,73×

Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.

Stamdata

CVR-nummer
43723650
Status
Aktiv
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Stiftet
(3 år)
Adresse
c/o Bilal Arslan, Skolebakken 13, st. tv
2640 Hedehusene
Kommune
Høje-Taastrup
Branche
Passagertransport på bestilling i køretøj med chauffør (493300)
Konkurser i branchen: Vejgodstransport
Selskabskapital
40 t.kr.
Revision fravalgt
Ja

Advarselstegn

Regnskaber indsendt for sent1 af 3
Mangler regnskabNej
Negativ egenkapitalNej
Soliditetsgrad85,0 %
Likviditetsgrad585 %
Flytninger (seneste 2 år)0
Direktørskift i alt1
Direktørens tidligere konkurser0
Andre selskaber på adressen0
Usikkerhed om fortsat driftNej

Regnskab og nøgletal

Regnskabsår20252024
Bruttofortjeneste760 t.kr.419 t.kr.
Årets resultat162 t.kr.120 t.kr.
Egenkapital537 t.kr.160 t.kr.
Aktiver i alt631 t.kr.218 t.kr.
Likvider429 t.kr.–
Kortfristet gæld89 t.kr.–
Skyldig skat47 t.kr.–
Gns. ansatte1–

Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Ingen bistand.

Indsendte årsrapporter

RegnskabsperiodeOffentliggjortDage efter periodens udløb
01.01.2025 – 31.12.2025165
01.01.2024 – 31.12.2024169
19.12.2022 – 31.12.2023211 For sent

Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.

Ledelse, ejere og revisor

RolleNavnFraTil
DirektørStine Falck
Ejer (100 %)Bilal ArslanNuværende
Ejer (100 %)CABITAL FINANS A/S
StifterCABITAL FINANS A/SNuværende

Direktørernes øvrige selskaber

Stine Falck – 60 andre selskaber, heraf 60 konkurs

Adressehistorik (1 flytninger)

c/o Bilal Arslan, Skolebakken 13, st. tv, 2640 Hedehusene
c/o Cabital Finans A/S, Krogshøjvej 49, 2880 Bagsværd

Lignende virksomheder i Høje-Taastrup

Spørgsmål og svar om Taxikørsel 299 ApS

Er Taxikørsel 299 ApS gået konkurs?

Nej, Taxikørsel 299 ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.

Hvad er konkursrisikoen for Taxikørsel 299 ApS?

Vores model estimerer en konkursrisiko på 2,8 % inden for de næste 12 måneder (høj risiko), hvilket er 2,0 gange gennemsnittet for danske selskaber.

Hvornår blev Taxikørsel 299 ApS stiftet?

Taxikørsel 299 ApS blev stiftet 19. december 2022.

Hvad er egenkapitalen i Taxikørsel 299 ApS?

Egenkapitalen var 537 t.kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.

Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.