Porse Holding ApS

CVR 43719270 · Anpartsselskab · Aktiv · Lav risiko

Porse Holding ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Galten. Virksomheden er registreret i branchen ikke-finansielle holdingselskaber. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,1 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 3 årsregnskaber. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 1,1 mio. kr. og et resultat på 454 t.kr.. Direktør: Claus Pilgaard Porse.

Konkursrisiko for Porse Holding ApS

0,1 %
sandsynlighed for konkurs inden for 12 måneder
Lav risiko

0,0 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 33 % af aktive danske selskaber

Lavest risikoHøjest risiko

Øger risikoen

Alder (år)3–5 år · konkursrate 13,3 %1,5×
Antal offentliggjorte regnskaber3–5 · konkursrate 11,7 %1,3×
Direktørens andre selskaber0 · konkursrate 10,9 %1,2×
Tid siden ny direktør2–5 år · konkursrate 10,8 %1,2×

Mindsker risikoen

Egenkapital vs. selskabskapital5+× · konkursrate 2,5 %0,28×
Revisors erklæringUdvidet gennemgang · konkursrate 2,9 %0,33×
Soliditetsgrad60%+ · konkursrate 3,3 %0,38×
Antal revisorer (historisk)2 · konkursrate 4,6 %0,52×
Revisor registreret i CVRJa · konkursrate 4,8 %0,55×
Revision fravalgtNej · konkursrate 4,8 %0,55×
Afkastningsgrad15%+ · konkursrate 5,1 %0,58×
Negativ egenkapitalNej · konkursrate 5,1 %0,58×

Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.

Stamdata

CVR-nummer
43719270
Status
Aktiv
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Stiftet
(3 år)
Adresse
Svaneparken 34
8464 Galten
Kommune
Skanderborg
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Konkurser i branchen: Ikke-finansielle holdingselskaber
Selskabskapital
40 t.kr.
Revisor
BDO Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
Revision fravalgt
Nej

Advarselstegn

Regnskaber indsendt for sent0 af 3
Mangler regnskabNej
Negativ egenkapitalNej
Soliditetsgrad92,7 %
Likviditetsgrad9 %
Flytninger (seneste 2 år)0
Direktørskift i alt0
Direktørens tidligere konkurser0
Andre selskaber på adressen0
Usikkerhed om fortsat driftNej

Regnskab og nøgletal

Regnskabsår20252024
Årets resultat454 t.kr.397 t.kr.
Egenkapital1,1 mio. kr.653 t.kr.
Aktiver i alt1,2 mio. kr.1,2 mio. kr.
Likvider8.145 kr.–
Kortfristet gæld87 t.kr.–
Gns. ansatte0–

Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Den uafhængige revisors erklæring om udvidet gennemgang · BDO Statsautoriseret Revisionspartnerselskab.

Indsendte årsrapporter

RegnskabsperiodeOffentliggjortDage efter periodens udløb
01.01.2025 – 31.12.2025148
01.01.2024 – 31.12.2024124
16.12.2022 – 31.12.2023113

Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.

Ledelse, ejere og revisor

RolleNavnFraTil
DirektørClaus Pilgaard PorseNuværende
Ejer (100 %)Claus Pilgaard PorseNuværende
RevisorBDO Statsautoriseret RevisionspartnerselskabNuværende
RevisorBDO Holding VII, statsautoriseret revisionsaktieselskab
StifterClaus Pilgaard PorseNuværende

Adressehistorik (0 flytninger)

Svaneparken 34, 8464 Galten

Lignende virksomheder i Skanderborg

Spørgsmål og svar om Porse Holding ApS

Er Porse Holding ApS gået konkurs?

Nej, Porse Holding ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.

Hvad er konkursrisikoen for Porse Holding ApS?

Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,1 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber.

Hvem er direktør i Porse Holding ApS?

Claus Pilgaard Porse er direktør i Porse Holding ApS.

Hvem er revisor for Porse Holding ApS?

Porse Holding ApS har senest anvendt BDO Statsautoriseret Revisionspartnerselskab.

Hvornår blev Porse Holding ApS stiftet?

Porse Holding ApS blev stiftet 16. december 2022.

Hvad er egenkapitalen i Porse Holding ApS?

Egenkapitalen var 1,1 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.

Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.