Taxikørsel 244 ApS

CVR 43443364 · Anpartsselskab · Aktiv · Lav risiko

Taxikørsel 244 ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Taastrup. Virksomheden er registreret i branchen passagertransport på bestilling i køretøj med chauffør. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,9 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,6 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 3 årsregnskaber, heraf 1 mere end seks måneder efter regnskabsårets udløb. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 164 t.kr. og et resultat på 80 t.kr..

Konkursrisiko for Taxikørsel 244 ApS

0,9 %
sandsynlighed for konkurs inden for 12 måneder
Lav risiko

0,6 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 69 % af aktive danske selskaber

Lavest risikoHøjest risiko

Øger risikoen

Alder (år)3–5 år · konkursrate 13,3 %1,5×
Revisors erklæringIngen bistand · konkursrate 13,2 %1,5×
Antal direktører0 · konkursrate 12,7 %1,4×
Antal revisorer (historisk)0 · konkursrate 12,5 %1,4×
Antal offentliggjorte regnskaber3–5 · konkursrate 11,7 %1,3×
RegionHovedstaden · konkursrate 11,6 %1,3×
Direktørskift1 · konkursrate 11,4 %1,3×
Regnskaber indsendt for sent1 · konkursrate 11,3 %1,3×

Mindsker risikoen

Soliditetsgrad60%+ · konkursrate 3,3 %0,38×
Likviditetsgrad200%–500% · konkursrate 3,4 %0,39×
Afkastningsgrad15%+ · konkursrate 5,1 %0,58×
Negativ egenkapitalNej · konkursrate 5,1 %0,58×
UnderskudNej · konkursrate 5,3 %0,60×
RegnskabsklasseRegnskabsklasse B · konkursrate 5,7 %0,65×
Vækst i bruttofortjeneste-30%–-10% · konkursrate 6,3 %0,71×
Egenkapital vs. selskabskapital2–5× · konkursrate 6,3 %0,72×

Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.

Stamdata

CVR-nummer
43443364
Status
Aktiv
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Stiftet
(4 år)
Adresse
c/o Bülent Celik, Sylen 30, 1. 89
2630 Taastrup
Kommune
Høje-Taastrup
Branche
Passagertransport på bestilling i køretøj med chauffør (493300)
Konkurser i branchen: Vejgodstransport
Selskabskapital
40 t.kr.
Revision fravalgt
Ja

Advarselstegn

Regnskaber indsendt for sent1 af 3
Mangler regnskabNej
Negativ egenkapitalNej
Soliditetsgrad69,3 %
Likviditetsgrad271 %
Flytninger (seneste 2 år)0
Direktørskift i alt1
Direktørens tidligere konkurser0
Andre selskaber på adressen0
Usikkerhed om fortsat driftNej

Regnskab og nøgletal

Regnskabsår20252024
Bruttofortjeneste304 t.kr.367 t.kr.
Årets resultat80 t.kr.35 t.kr.
Egenkapital164 t.kr.151 t.kr.
Aktiver i alt236 t.kr.205 t.kr.
Likvider141 t.kr.–
Kortfristet gæld67 t.kr.–
Skyldig skat8.040 kr.–
Gns. ansatte1–

Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Ingen bistand.

Indsendte årsrapporter

RegnskabsperiodeOffentliggjortDage efter periodens udløb
01.01.2025 – 31.12.2025180
01.01.2024 – 31.12.2024187 For sent
15.08.2022 – 31.12.2023183

Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.

Ledelse, ejere og revisor

RolleNavnFraTil
DirektørStine Falck
Ejer (100 %)Bülent CelikNuværende
Ejer (100 %)CABITAL FINANS A/S
StifterCABITAL FINANS A/SNuværende

Direktørernes øvrige selskaber

Stine Falck – 60 andre selskaber, heraf 60 konkurs

Adressehistorik (1 flytninger)

c/o Bülent Celik, Sylen 30, 1. 89, 2630 Taastrup
c/o CABITAL FINANS A/S, Krogshøjvej 49, 2880 Bagsværd

Lignende virksomheder i Høje-Taastrup

Spørgsmål og svar om Taxikørsel 244 ApS

Er Taxikørsel 244 ApS gået konkurs?

Nej, Taxikørsel 244 ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.

Hvad er konkursrisikoen for Taxikørsel 244 ApS?

Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,9 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,6 gange gennemsnittet for danske selskaber.

Hvornår blev Taxikørsel 244 ApS stiftet?

Taxikørsel 244 ApS blev stiftet 15. august 2022.

Hvad er egenkapitalen i Taxikørsel 244 ApS?

Egenkapitalen var 164 t.kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.

Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.