Glaven Holding ApS

CVR 43331345 · Anpartsselskab · Aktiv · Lav risiko

Glaven Holding ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Tommerup. Virksomheden er registreret i branchen anden finansiel formidling i.a.n.. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,2 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,1 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 4 årsregnskaber. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 15 t.kr. og et resultat på -11 t.kr.. Direktør: Jacob Arentoft Glaven.

Konkursrisiko for Glaven Holding ApS

0,2 %
sandsynlighed for konkurs inden for 12 måneder
Lav risiko

0,1 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 44 % af aktive danske selskaber

Lavest risikoHøjest risiko

Øger risikoen

Alder (år)3–5 år · konkursrate 13,3 %1,5×
Revisors erklæringIngen bistand · konkursrate 13,2 %1,5×
Antal offentliggjorte regnskaber3–5 · konkursrate 11,7 %1,3×
Egenkapital vs. selskabskapital0–0.5× · konkursrate 11,1 %1,3×
Tid siden ny direktør2–5 år · konkursrate 10,8 %1,2×
Revision fravalgtJa · konkursrate 10,4 %1,2×
Revisor registreret i CVRNej · konkursrate 10,4 %1,2×
UnderskudJa · konkursrate 10,3 %1,2×

Mindsker risikoen

Negativ egenkapitalNej · konkursrate 5,1 %0,58×
Andel sene regnskaber< 0.01% · konkursrate 5,2 %0,59×
RegnskabsklasseRegnskabsklasse B · konkursrate 5,7 %0,65×
RegionSyddanmark · konkursrate 6,0 %0,68×
Antal revisorer (historisk)1 · konkursrate 6,2 %0,70×
Afkastningsgrad-20%–0% · konkursrate 6,2 %0,70×
Usikkerhed om fortsat driftNej · konkursrate 6,4 %0,73×
Forbehold / supplerende oplysningNej · konkursrate 7,1 %0,80×

Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.

Stamdata

CVR-nummer
43331345
Status
Aktiv
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Stiftet
(4 år)
Adresse
Skovkanten 1
5690 Tommerup
Kommune
Assens
Branche
Anden finansiel formidling i.a.n. (649990)
Konkurser i branchen: Ikke-finansielle holdingselskaber
Selskabskapital
40 t.kr.
Revision fravalgt
Ja

Advarselstegn

Regnskaber indsendt for sent0 af 4
Mangler regnskabNej
Negativ egenkapitalNej
Soliditetsgrad5,7 %
Likviditetsgrad1 %
Flytninger (seneste 2 år)0
Direktørskift i alt0
Direktørens tidligere konkurser0
Andre selskaber på adressen1
Usikkerhed om fortsat driftNej

Regnskab og nøgletal

Regnskabsår20252024
Årets resultat-11 t.kr.-1.188 kr.
Egenkapital15 t.kr.26 t.kr.
Aktiver i alt263 t.kr.129 t.kr.
Likvider1.150 kr.–
Kortfristet gæld248 t.kr.–
Gns. ansatte0–

Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Ingen bistand.

Indsendte årsrapporter

RegnskabsperiodeOffentliggjortDage efter periodens udløb
01.01.2025 – 31.12.202512
01.01.2024 – 31.12.202434
01.01.2023 – 31.12.202361
15.06.2022 – 31.12.2022153

Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.

Ledelse, ejere og revisor

RolleNavnFraTil
DirektørJacob Arentoft GlavenNuværende
Ejer (100 %)Jacob Arentoft GlavenNuværende
RevisorEY Godkendt Revisionspartnerselskab
StifterJacob Arentoft GlavenNuværende

Direktørernes øvrige selskaber

Jacob Arentoft Glaven – 1 andre selskaber

Adressehistorik (0 flytninger)

Skovkanten 1, 5690 Tommerup

Andre virksomheder på samme adresse

Lignende virksomheder i Assens

Spørgsmål og svar om Glaven Holding ApS

Er Glaven Holding ApS gået konkurs?

Nej, Glaven Holding ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.

Hvad er konkursrisikoen for Glaven Holding ApS?

Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,2 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,1 gange gennemsnittet for danske selskaber.

Hvem er direktør i Glaven Holding ApS?

Jacob Arentoft Glaven er direktør i Glaven Holding ApS.

Hvornår blev Glaven Holding ApS stiftet?

Glaven Holding ApS blev stiftet 15. juni 2022.

Hvad er egenkapitalen i Glaven Holding ApS?

Egenkapitalen var 15 t.kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.

Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.