Yasin Gümüs Taxavognmand ApS

CVR 43285882 · Anpartsselskab · Aktiv · Middel risiko

Yasin Gümüs Taxavognmand ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Hasselager. Virksomheden er registreret i branchen passagertransport på bestilling i køretøj med chauffør. Vores model estimerer en konkursrisiko på 2,0 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 1,4 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 4 årsregnskaber, heraf 1 mere end seks måneder efter regnskabsårets udløb. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 117 t.kr. og et resultat på 45 t.kr..

Konkursrisiko for Yasin Gümüs Taxavognmand ApS

2,0 %
sandsynlighed for konkurs inden for 12 måneder
Middel risiko

1,4 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 82 % af aktive danske selskaber

Lavest risikoHøjest risiko

Øger risikoen

Tid på nuværende adresse1 år · konkursrate 14,0 %1,6×
Alder (år)3–5 år · konkursrate 13,3 %1,5×
Revisors erklæringIngen bistand · konkursrate 13,2 %1,5×
Flytninger seneste 2 år1 · konkursrate 12,7 %1,4×
Antal direktører0 · konkursrate 12,7 %1,4×
Antal revisorer (historisk)0 · konkursrate 12,5 %1,4×
Direktører i alt (historisk)0 · konkursrate 12,4 %1,4×
Antal offentliggjorte regnskaber3–5 · konkursrate 11,7 %1,3×

Mindsker risikoen

Likviditetsgrad200%–500% · konkursrate 3,4 %0,39×
Soliditetsgrad40%–60% · konkursrate 4,6 %0,52×
Afkastningsgrad15%+ · konkursrate 5,1 %0,58×
Negativ egenkapitalNej · konkursrate 5,1 %0,58×
UnderskudNej · konkursrate 5,3 %0,60×
RegnskabsklasseRegnskabsklasse B · konkursrate 5,7 %0,65×
Egenkapital vs. selskabskapital2–5× · konkursrate 6,3 %0,72×
Usikkerhed om fortsat driftNej · konkursrate 6,4 %0,73×

Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.

Stamdata

CVR-nummer
43285882
Status
Aktiv
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Stiftet
(4 år)
Adresse
Fuglekærvej 110A
8361 Hasselager
Kommune
Aarhus
Branche
Passagertransport på bestilling i køretøj med chauffør (493300)
Konkurser i branchen: Vejgodstransport
Selskabskapital
40 t.kr.
Revision fravalgt
Ja

Advarselstegn

Regnskaber indsendt for sent1 af 4
Mangler regnskabNej
Negativ egenkapitalNej
Soliditetsgrad57,6 %
Likviditetsgrad236 %
Flytninger (seneste 2 år)1
Direktørskift i alt0
Direktørens tidligere konkurser0
Andre selskaber på adressen0
Usikkerhed om fortsat driftNej

Regnskab og nøgletal

Regnskabsår202520242023
Bruttofortjeneste241 t.kr.131 t.kr.199 t.kr.
Årets resultat45 t.kr.21 t.kr.-35 t.kr.
Egenkapital117 t.kr.71 t.kr.51 t.kr.
Aktiver i alt203 t.kr.133 t.kr.123 t.kr.
Likvider4.026 kr.14 t.kr.–
Kortfristet gæld86 t.kr.61 t.kr.–
Gns. ansatte11–

Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Ingen bistand.

Indsendte årsrapporter

RegnskabsperiodeOffentliggjortDage efter periodens udløb
01.01.2025 – 31.12.2025110
01.01.2024 – 31.12.2024171
01.01.2023 – 31.12.2023145
24.05.2022 – 31.12.2022194 For sent

Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.

Ledelse, ejere og revisor

RolleNavnFraTil
Ejer (100 %)Yasin GümüsNuværende
StifterYasin GümüsNuværende

Adressehistorik (1 flytninger)

Fuglekærvej 110A, 8361 Hasselager
Fuglekærvej 110A, 8361 Hasselager

Lignende virksomheder i Aarhus

Spørgsmål og svar om Yasin Gümüs Taxavognmand ApS

Er Yasin Gümüs Taxavognmand ApS gået konkurs?

Nej, Yasin Gümüs Taxavognmand ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.

Hvad er konkursrisikoen for Yasin Gümüs Taxavognmand ApS?

Vores model estimerer en konkursrisiko på 2,0 % inden for de næste 12 måneder (middel risiko), hvilket er 1,4 gange gennemsnittet for danske selskaber.

Hvornår blev Yasin Gümüs Taxavognmand ApS stiftet?

Yasin Gümüs Taxavognmand ApS blev stiftet 24. maj 2022.

Hvad er egenkapitalen i Yasin Gümüs Taxavognmand ApS?

Egenkapitalen var 117 t.kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.

Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.