Myco4Food ApS

CVR 43071823 · Anpartsselskab · Aktiv · Lav risiko

Myco4Food ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Taastrup. Virksomheden er registreret i branchen fremstilling af andre kemiske produkter i.a.n.. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,3 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,2 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 4 årsregnskaber. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 1,1 mio. kr. og et resultat på 540 t.kr..

Konkursrisiko for Myco4Food ApS

0,3 %
sandsynlighed for konkurs inden for 12 måneder
Lav risiko

0,2 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 56 % af aktive danske selskaber

Lavest risikoHøjest risiko

Øger risikoen

Tid på nuværende adresse1 år · konkursrate 14,0 %1,6×
Alder (år)3–5 år · konkursrate 13,3 %1,5×
Flytninger seneste 2 år1 · konkursrate 12,7 %1,4×
Antal direktører0 · konkursrate 12,7 %1,4×
Antal revisorer (historisk)0 · konkursrate 12,5 %1,4×
Direktører i alt (historisk)0 · konkursrate 12,4 %1,4×
Antal offentliggjorte regnskaber3–5 · konkursrate 11,7 %1,3×
RegionHovedstaden · konkursrate 11,6 %1,3×

Mindsker risikoen

Egenkapital vs. selskabskapital5+× · konkursrate 2,5 %0,28×
Likviditetsgrad200%–500% · konkursrate 3,4 %0,39×
Afkastningsgrad5%–15% · konkursrate 3,5 %0,39×
Negativ egenkapitalNej · konkursrate 5,1 %0,58×
Andel sene regnskaber< 0.01% · konkursrate 5,2 %0,59×
UnderskudNej · konkursrate 5,3 %0,60×
Antal registrerede ejere4+ · konkursrate 5,7 %0,65×
RegnskabsklasseRegnskabsklasse B · konkursrate 5,7 %0,65×

Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.

Stamdata

CVR-nummer
43071823
Status
Aktiv
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Stiftet
(4 år)
Adresse
Gregersensvej 1
2630 Taastrup
Kommune
Høje-Taastrup
Branche
Fremstilling af andre kemiske produkter i.a.n. (205900)
Konkurser i branchen: Fremstilling af parfume, hårshampoo, tandpasta mv.
Selskabskapital
40 t.kr.
Revisor
Optimal Revision Godkendt revisionsvirksomhed
Revision fravalgt
Ja

Advarselstegn

Regnskaber indsendt for sent0 af 4
Mangler regnskabNej
Negativ egenkapitalNej
Soliditetsgrad16,2 %
Likviditetsgrad250 %
Flytninger (seneste 2 år)1
Direktørskift i alt0
Direktørens tidligere konkurser0
Andre selskaber på adressen11
Usikkerhed om fortsat driftNej

Regnskab og nøgletal

Regnskabsår202520242023
Bruttofortjeneste1,1 mio. kr.1,7 mio. kr.509 t.kr.
Årets resultat540 t.kr.973 t.kr.-275 t.kr.
Egenkapital1,1 mio. kr.608 t.kr.-365 t.kr.
Aktiver i alt7,1 mio. kr.5,7 mio. kr.4,4 mio. kr.
Likvider541 t.kr.768 t.kr.–
Kortfristet gæld601 t.kr.180 t.kr.–
Gns. ansatte03–

Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Den uafhængige revisors erklæringer (review) · Optimal Revision Godkendt revisionsvirksomhed.

Indsendte årsrapporter

RegnskabsperiodeOffentliggjortDage efter periodens udløb
01.01.2025 – 31.12.2025105
01.01.2024 – 31.12.2024180
01.01.2023 – 31.12.2023162
10.02.2022 – 31.12.2022164

Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.

Ledelse, ejere og revisor

RolleNavnFraTil
BestyrelsePeter LübeckNuværende
BestyrelseMette LübeckNuværende
BestyrelseMorten LindbladNuværende
BestyrelseJesper Klaus Schierbeck-Hansen
BestyrelseAslak Heuser Clemen Christiansen
BestyrelseJesper Klaus Schierbeck-Hansen
Ejer (33 %)MPLU Biorefining ApsNuværende
Ejer (25 %)SCHIERBECK E-CONSULT ApSNuværende
Ejer (20 %)Nordic Data Group ApSNuværende
Ejer (15 %)LeYa Holding ApSNuværende
Ejer (5 %)Deep Tech Growth Fund ApSNuværende
Ejer (25 %)SCHIERBECK E-CONSULT ApS
Ejer (33 %)MPLU Biorefining Aps
Ejer (33 %)Heuser Consult ApS
Ejer (33 %)SCHIERBECK E-CONSULT ApS
Ejer (50 %)MPLU Biorefining Aps
Ejer (20 %)LeYa Holding ApS
StifterSCHIERBECK E-CONSULT ApSNuværende
StifterMPLU Biorefining ApsNuværende
StifterHeuser Consult ApSNuværende

Adressehistorik (2 flytninger)

Gregersensvej 1, 2630 Taastrup
c/o BioInnovation Institute, Ole Maaløes Vej 3, 2200 København N
c/o Schierbeck Holding Aps., Åbenrå 16, 3. tv, 1124 København K

Andre virksomheder på samme adresse

Lignende virksomheder i Høje-Taastrup

Spørgsmål og svar om Myco4Food ApS

Er Myco4Food ApS gået konkurs?

Nej, Myco4Food ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.

Hvad er konkursrisikoen for Myco4Food ApS?

Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,3 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,2 gange gennemsnittet for danske selskaber.

Hvem er revisor for Myco4Food ApS?

Myco4Food ApS har senest anvendt Optimal Revision Godkendt revisionsvirksomhed.

Hvornår blev Myco4Food ApS stiftet?

Myco4Food ApS blev stiftet 10. februar 2022.

Hvad er egenkapitalen i Myco4Food ApS?

Egenkapitalen var 1,1 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.

Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.