Taxikørsel 28 ApS

CVR 42738263 · Anpartsselskab · Aktiv · Lav risiko

Taxikørsel 28 ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Valby. Virksomheden er registreret i branchen passagertransport på bestilling i køretøj med chauffør. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,6 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,4 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 4 årsregnskaber. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på -14 t.kr. og et resultat på 44 t.kr..

Konkursrisiko for Taxikørsel 28 ApS

0,6 %
sandsynlighed for konkurs inden for 12 måneder
Lav risiko

0,4 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 66 % af aktive danske selskaber

Lavest risikoHøjest risiko

Øger risikoen

Negativ egenkapitalJa · konkursrate 17,5 %2,0×
Egenkapital vs. selskabskapital< 0× · konkursrate 17,3 %2,0×
Soliditetsgrad-50%–0% · konkursrate 14,8 %1,7×
Revisors erklæringIngen bistand · konkursrate 13,2 %1,5×
Antal direktører0 · konkursrate 12,7 %1,4×
Antal revisorer (historisk)0 · konkursrate 12,5 %1,4×
Antal offentliggjorte regnskaber3–5 · konkursrate 11,7 %1,3×
Likviditetsgrad50%–100% · konkursrate 11,7 %1,3×

Mindsker risikoen

Afkastningsgrad15%+ · konkursrate 5,1 %0,58×
Andel sene regnskaber< 0.01% · konkursrate 5,2 %0,59×
UnderskudNej · konkursrate 5,3 %0,60×
RegnskabsklasseRegnskabsklasse B · konkursrate 5,7 %0,65×
Usikkerhed om fortsat driftNej · konkursrate 6,4 %0,73×
Alder (år)5–10 år · konkursrate 7,0 %0,80×
Forbehold / supplerende oplysningNej · konkursrate 7,1 %0,80×
Overskredne regnskabsfrister0 · konkursrate 7,1 %0,81×

Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.

Stamdata

CVR-nummer
42738263
Status
Aktiv
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Stiftet
(5 år)
Adresse
c/o Umair Imran Sarwar, Sjælør Boulevard 85, 1. tv
2500 Valby
Kommune
København
Branche
Passagertransport på bestilling i køretøj med chauffør (493300)
Konkurser i branchen: Vejgodstransport
Selskabskapital
40 t.kr.
Revision fravalgt
Ja

Advarselstegn

Regnskaber indsendt for sent0 af 4
Mangler regnskabNej
Negativ egenkapitalJa
Soliditetsgrad-10,6 %
Likviditetsgrad90 %
Flytninger (seneste 2 år)0
Direktørskift i alt1
Direktørens tidligere konkurser0
Andre selskaber på adressen2
Usikkerhed om fortsat driftNej

Regnskab og nøgletal

Regnskabsår20252024
Bruttofortjeneste622 t.kr.364 t.kr.
Årets resultat44 t.kr.-2.340 kr.
Egenkapital-14 t.kr.-58 t.kr.
Aktiver i alt132 t.kr.126 t.kr.
Likvider105 t.kr.–
Kortfristet gæld146 t.kr.–
Gns. ansatte1–

Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Ingen bistand.

Indsendte årsrapporter

RegnskabsperiodeOffentliggjortDage efter periodens udløb
01.01.2025 – 31.12.202591
01.01.2024 – 31.12.202486
01.01.2023 – 31.12.2023106
06.10.2021 – 31.12.2022103

Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.

Ledelse, ejere og revisor

RolleNavnFraTil
DirektørStine Falck
Ejer (100 %)Umair Imran SarwarNuværende
Ejer (100 %)CABITAL FINANS A/S
StifterCABITAL FINANS A/SNuværende

Direktørernes øvrige selskaber

Stine Falck – 60 andre selskaber, heraf 60 konkurs

Adressehistorik (1 flytninger)

c/o Umair Imran Sarwar, Sjælør Boulevard 85, 1. tv, 2500 Valby
c/o Cabital Finans A/S, Krogshøjvej 49, 2880 Bagsværd

Andre virksomheder på samme adresse

Lignende virksomheder i København

Spørgsmål og svar om Taxikørsel 28 ApS

Er Taxikørsel 28 ApS gået konkurs?

Nej, Taxikørsel 28 ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.

Hvad er konkursrisikoen for Taxikørsel 28 ApS?

Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,6 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,4 gange gennemsnittet for danske selskaber.

Hvornår blev Taxikørsel 28 ApS stiftet?

Taxikørsel 28 ApS blev stiftet 6. oktober 2021.

Hvad er egenkapitalen i Taxikørsel 28 ApS?

Egenkapitalen var -14 t.kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.

Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.