Taxikørsel 018 ApS

CVR 42710822 · Anpartsselskab · Aktiv · Lav risiko

Taxikørsel 018 ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i København NV. Virksomheden er registreret i branchen passagertransport på bestilling i køretøj med chauffør. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,2 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,2 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 4 årsregnskaber. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 87 t.kr. og et resultat på 38 t.kr..

Konkursrisiko for Taxikørsel 018 ApS

0,2 %
sandsynlighed for konkurs inden for 12 måneder
Lav risiko

0,2 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 49 % af aktive danske selskaber

Lavest risikoHøjest risiko

Øger risikoen

Revisors erklæringIngen bistand · konkursrate 13,2 %1,5×
Antal direktører0 · konkursrate 12,7 %1,4×
Antal revisorer (historisk)0 · konkursrate 12,5 %1,4×
Antal offentliggjorte regnskaber3–5 · konkursrate 11,7 %1,3×
RegionHovedstaden · konkursrate 11,6 %1,3×
Direktørskift1 · konkursrate 11,4 %1,3×
Direktørens andre selskaber0 · konkursrate 10,9 %1,2×
Revision fravalgtJa · konkursrate 10,4 %1,2×

Mindsker risikoen

Soliditetsgrad60%+ · konkursrate 3,3 %0,38×
Likviditetsgrad200%–500% · konkursrate 3,4 %0,39×
Vækst i bruttofortjeneste0%–10% · konkursrate 3,5 %0,39×
Afkastningsgrad15%+ · konkursrate 5,1 %0,58×
Negativ egenkapitalNej · konkursrate 5,1 %0,58×
Andel sene regnskaber< 0.01% · konkursrate 5,2 %0,59×
UnderskudNej · konkursrate 5,3 %0,60×
RegnskabsklasseRegnskabsklasse B · konkursrate 5,7 %0,65×

Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.

Stamdata

CVR-nummer
42710822
Status
Aktiv
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Stiftet
(5 år)
Adresse
Stærevej 1
2400 København NV
Kommune
København
Branche
Passagertransport på bestilling i køretøj med chauffør (493300)
Konkurser i branchen: Vejgodstransport
Selskabskapital
40 t.kr.
Revision fravalgt
Ja

Advarselstegn

Regnskaber indsendt for sent0 af 4
Mangler regnskabNej
Negativ egenkapitalNej
Soliditetsgrad85,3 %
Likviditetsgrad482 %
Flytninger (seneste 2 år)0
Direktørskift i alt1
Direktørens tidligere konkurser0
Andre selskaber på adressen0
Usikkerhed om fortsat driftNej

Regnskab og nøgletal

Regnskabsår20252024
Bruttofortjeneste467 t.kr.436 t.kr.
Årets resultat38 t.kr.-55 t.kr.
Egenkapital87 t.kr.50 t.kr.
Aktiver i alt103 t.kr.127 t.kr.
Likvider26 t.kr.–
Kortfristet gæld15 t.kr.–
Skyldig skat0 kr.–
Gns. ansatte1–

Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Ingen bistand.

Indsendte årsrapporter

RegnskabsperiodeOffentliggjortDage efter periodens udløb
01.01.2025 – 31.12.2025121
01.01.2024 – 31.12.2024126
01.01.2023 – 31.12.2023175
28.09.2021 – 31.12.2022179

Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.

Ledelse, ejere og revisor

RolleNavnFraTil
DirektørStine Falck
Ejer (100 %)Saed Mahamed AbdiNuværende
Ejer (100 %)CABITAL FINANS A/S
StifterCABITAL FINANS A/SNuværende

Direktørernes øvrige selskaber

Stine Falck – 60 andre selskaber, heraf 60 konkurs

Adressehistorik (2 flytninger)

Stærevej 1, 2400 København NV
c/o Saed Mahamad Abdi, Hesseløgade 41B, 3. tv, 2100 København Ø
c/o Cabital Finans A/S, Krogshøjvej 49, 2880 Bagsværd

Lignende virksomheder i København

Spørgsmål og svar om Taxikørsel 018 ApS

Er Taxikørsel 018 ApS gået konkurs?

Nej, Taxikørsel 018 ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.

Hvad er konkursrisikoen for Taxikørsel 018 ApS?

Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,2 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,2 gange gennemsnittet for danske selskaber.

Hvornår blev Taxikørsel 018 ApS stiftet?

Taxikørsel 018 ApS blev stiftet 28. september 2021.

Hvad er egenkapitalen i Taxikørsel 018 ApS?

Egenkapitalen var 87 t.kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.

Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.