Taxikørsel 016 ApS

CVR 42710792 · Anpartsselskab · Aktiv · Lav risiko

Taxikørsel 016 ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Albertslund. Virksomheden er registreret i branchen passagertransport på bestilling i køretøj med chauffør. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,5 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,4 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 4 årsregnskaber. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 46 t.kr. og et resultat på -20 t.kr..

Konkursrisiko for Taxikørsel 016 ApS

0,5 %
sandsynlighed for konkurs inden for 12 måneder
Lav risiko

0,4 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 60 % af aktive danske selskaber

Lavest risikoHøjest risiko

Øger risikoen

RegnskabsklasseRegnskabsklasse B, mikrovirksomhed · konkursrate 23,5 %2,7×
Revisors erklæringIngen bistand · konkursrate 13,2 %1,5×
Egenkapital vs. selskabskapital1× · konkursrate 12,9 %1,5×
Antal direktører0 · konkursrate 12,7 %1,4×
Antal revisorer (historisk)0 · konkursrate 12,5 %1,4×
Antal offentliggjorte regnskaber3–5 · konkursrate 11,7 %1,3×
Likviditetsgrad50%–100% · konkursrate 11,7 %1,3×
RegionHovedstaden · konkursrate 11,6 %1,3×

Mindsker risikoen

Soliditetsgrad40%–60% · konkursrate 4,6 %0,52×
Negativ egenkapitalNej · konkursrate 5,1 %0,58×
Andel sene regnskaber< 0.01% · konkursrate 5,2 %0,59×
Afkastningsgrad-20%–0% · konkursrate 6,2 %0,70×
Usikkerhed om fortsat driftNej · konkursrate 6,4 %0,73×
Alder (år)5–10 år · konkursrate 7,0 %0,80×
Forbehold / supplerende oplysningNej · konkursrate 7,1 %0,80×
Overskredne regnskabsfrister0 · konkursrate 7,1 %0,81×

Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.

Stamdata

CVR-nummer
42710792
Status
Aktiv
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Stiftet
(5 år)
Adresse
c/o Guven Polat, Kongsager 24
2620 Albertslund
Kommune
Albertslund
Branche
Passagertransport på bestilling i køretøj med chauffør (493300)
Konkurser i branchen: Vejgodstransport
Selskabskapital
40 t.kr.
Revision fravalgt
Ja

Advarselstegn

Regnskaber indsendt for sent0 af 4
Mangler regnskabNej
Negativ egenkapitalNej
Soliditetsgrad43,0 %
Likviditetsgrad97 %
Flytninger (seneste 2 år)0
Direktørskift i alt1
Direktørens tidligere konkurser0
Andre selskaber på adressen0
Usikkerhed om fortsat driftNej

Regnskab og nøgletal

Regnskabsår20252024
Bruttofortjeneste713 t.kr.530 t.kr.
Årets resultat-20 t.kr.55 t.kr.
Egenkapital46 t.kr.65 t.kr.
Aktiver i alt107 t.kr.139 t.kr.
Likvider56 t.kr.–
Kortfristet gæld61 t.kr.–
Skyldig skat0 kr.–
Gns. ansatte2–

Seneste regnskab: Regnskabsklasse B, mikrovirksomhed · revisors erklæring: Ingen bistand.

Indsendte årsrapporter

RegnskabsperiodeOffentliggjortDage efter periodens udløb
01.01.2025 – 31.12.202584
01.01.2024 – 31.12.2024119
01.01.2023 – 31.12.2023140
28.09.2021 – 31.12.2022177

Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.

Ledelse, ejere og revisor

RolleNavnFraTil
DirektørStine Falck
Ejer (100 %)Güven PolatNuværende
Ejer (100 %)CABITAL FINANS A/S
StifterCABITAL FINANS A/SNuværende

Direktørernes øvrige selskaber

Stine Falck – 60 andre selskaber, heraf 60 konkurs

Adressehistorik (1 flytninger)

c/o Guven Polat, Kongsager 24, 2620 Albertslund
c/o Cabital Finans A/S, Krogshøjvej 49, 2880 Bagsværd

Lignende virksomheder i Albertslund

Spørgsmål og svar om Taxikørsel 016 ApS

Er Taxikørsel 016 ApS gået konkurs?

Nej, Taxikørsel 016 ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.

Hvad er konkursrisikoen for Taxikørsel 016 ApS?

Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,5 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,4 gange gennemsnittet for danske selskaber.

Hvornår blev Taxikørsel 016 ApS stiftet?

Taxikørsel 016 ApS blev stiftet 28. september 2021.

Hvad er egenkapitalen i Taxikørsel 016 ApS?

Egenkapitalen var 46 t.kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.

Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.