Rasmus Højbjerg Holding ApS

CVR 42340405 · Anpartsselskab · Aktiv · Lav risiko

Rasmus Højbjerg Holding ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Kolind. Virksomheden er registreret i branchen ikke-finansielle holdingselskaber. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,2 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,1 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 5 årsregnskaber, heraf 1 mere end seks måneder efter regnskabsårets udløb. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 428 t.kr. og et resultat på 265 t.kr..

Konkursrisiko for Rasmus Højbjerg Holding ApS

0,2 %
sandsynlighed for konkurs inden for 12 måneder
Lav risiko

0,1 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 44 % af aktive danske selskaber

Lavest risikoHøjest risiko

Øger risikoen

Tid på nuværende adresse1 år · konkursrate 14,0 %1,6×
Revisors erklæringIngen bistand · konkursrate 13,2 %1,5×
Flytninger seneste 2 år1 · konkursrate 12,7 %1,4×
Antal direktører0 · konkursrate 12,7 %1,4×
Antal revisorer (historisk)0 · konkursrate 12,5 %1,4×
Direktører i alt (historisk)0 · konkursrate 12,4 %1,4×
Regnskaber indsendt for sent1 · konkursrate 11,3 %1,3×
Direktørens andre selskaber0 · konkursrate 10,9 %1,2×

Mindsker risikoen

Likviditetsgrad500%+ · konkursrate 1,5 %0,17×
Egenkapital vs. selskabskapital5+× · konkursrate 2,5 %0,28×
Soliditetsgrad60%+ · konkursrate 3,3 %0,38×
Andel sene regnskaber0.01%–25% · konkursrate 4,5 %0,51×
Afkastningsgrad15%+ · konkursrate 5,1 %0,58×
Negativ egenkapitalNej · konkursrate 5,1 %0,58×
Kapitalændringer2 · konkursrate 5,2 %0,59×
UnderskudNej · konkursrate 5,3 %0,60×

Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.

Stamdata

CVR-nummer
42340405
Status
Aktiv
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Stiftet
(5 år)
Adresse
Enggårdsbakken 107
8560 Kolind
Kommune
Syddjurs
Branche
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Konkurser i branchen: Ikke-finansielle holdingselskaber
Selskabskapital
81 t.kr.
Revision fravalgt
Ja

Advarselstegn

Regnskaber indsendt for sent1 af 5
Mangler regnskabNej
Negativ egenkapitalNej
Soliditetsgrad99,6 %
Likviditetsgrad9.783 %
Flytninger (seneste 2 år)1
Direktørskift i alt0
Direktørens tidligere konkurser0
Andre selskaber på adressen2
Usikkerhed om fortsat driftNej

Regnskab og nøgletal

Regnskabsår20252024
Bruttofortjeneste-2.473 kr.-2.889 kr.
Årets resultat265 t.kr.178 t.kr.
Egenkapital428 t.kr.228 t.kr.
Aktiver i alt430 t.kr.239 t.kr.
Likvider125 t.kr.–
Kortfristet gæld1.556 kr.–
Gns. ansatte0–

Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Ingen bistand.

Indsendte årsrapporter

RegnskabsperiodeOffentliggjortDage efter periodens udløb
01.01.2025 – 31.12.2025168
01.01.2024 – 31.12.2024147
01.01.2023 – 31.12.2023176
01.01.2022 – 31.12.2022188 For sent
27.04.2021 – 31.12.2021182

Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.

Ledelse, ejere og revisor

RolleNavnFraTil
Ejer (100 %)Rasmus Højbjerg JepsenNuværende
StifterRasmus Højbjerg JepsenNuværende

Adressehistorik (2 flytninger)

Enggårdsbakken 107, 8560 Kolind
Vestergade 5, 7850 Stoholm Jyll
Irma Pedersens Gade 29, 5. tv, 8000 Aarhus C

Andre virksomheder på samme adresse

Lignende virksomheder i Syddjurs

Spørgsmål og svar om Rasmus Højbjerg Holding ApS

Er Rasmus Højbjerg Holding ApS gået konkurs?

Nej, Rasmus Højbjerg Holding ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.

Hvad er konkursrisikoen for Rasmus Højbjerg Holding ApS?

Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,2 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,1 gange gennemsnittet for danske selskaber.

Hvornår blev Rasmus Højbjerg Holding ApS stiftet?

Rasmus Højbjerg Holding ApS blev stiftet 27. april 2021.

Hvad er egenkapitalen i Rasmus Højbjerg Holding ApS?

Egenkapitalen var 428 t.kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.

Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.