Murermester Lasse Laursen ApS

CVR 42169773 · Anpartsselskab · Aktiv · Lav risiko

Murermester Lasse Laursen ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Roskilde. Virksomheden er registreret i branchen murerarbejde. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,5 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,4 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 5 årsregnskaber. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 329 t.kr. og et resultat på 234 t.kr.. Direktør: Lasse Laursen.

Konkursrisiko for Murermester Lasse Laursen ApS

0,5 %
sandsynlighed for konkurs inden for 12 måneder
Lav risiko

0,4 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 60 % af aktive danske selskaber

Lavest risikoHøjest risiko

Øger risikoen

Antal revisorer (historisk)0 · konkursrate 12,5 %1,4×
Direktørens andre selskaber0 · konkursrate 10,9 %1,2×
Revision fravalgtJa · konkursrate 10,4 %1,2×
Revisor registreret i CVRNej · konkursrate 10,4 %1,2×

Mindsker risikoen

Egenkapital vs. selskabskapital5+× · konkursrate 2,5 %0,28×
Tid på nuværende adresse5+ år · konkursrate 3,1 %0,35×
Soliditetsgrad60%+ · konkursrate 3,3 %0,38×
Likviditetsgrad200%–500% · konkursrate 3,4 %0,39×
Tid siden ny direktør5+ år · konkursrate 3,8 %0,43×
Afkastningsgrad15%+ · konkursrate 5,1 %0,58×
Negativ egenkapitalNej · konkursrate 5,1 %0,58×
Andel sene regnskaber< 0.01% · konkursrate 5,2 %0,59×

Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.

Stamdata

CVR-nummer
42169773
Status
Aktiv
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Stiftet
(5 år)
Adresse
Meldager 2
4000 Roskilde
Kommune
Roskilde
Branche
Murerarbejde (439100)
Konkurser i branchen: Tømrer- og bygningssnedkervirksomhed
Selskabskapital
40 t.kr.
Revisor
Ecovis Danmark
Revision fravalgt
Ja

Advarselstegn

Regnskaber indsendt for sent0 af 5
Mangler regnskabNej
Negativ egenkapitalNej
Soliditetsgrad60,1 %
Likviditetsgrad222 %
Flytninger (seneste 2 år)0
Direktørskift i alt0
Direktørens tidligere konkurser0
Andre selskaber på adressen0
Usikkerhed om fortsat driftNej

Regnskab og nøgletal

Regnskabsår202520242023
Bruttofortjeneste347 t.kr.585 t.kr.581 t.kr.
Årets resultat234 t.kr.-14 t.kr.-134 t.kr.
Egenkapital329 t.kr.95 t.kr.108 t.kr.
Aktiver i alt547 t.kr.218 t.kr.320 t.kr.
Likvider65 t.kr.54 t.kr.–
Kortfristet gæld218 t.kr.123 t.kr.–
Skyldig skat17 t.kr.––
Gns. ansatte11–

Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Andre erklæringer uden sikkerhed · Ecovis Danmark.

Indsendte årsrapporter

RegnskabsperiodeOffentliggjortDage efter periodens udløb
01.01.2025 – 31.12.2025175
01.01.2024 – 31.12.2024181
01.01.2023 – 31.12.2023179
01.01.2022 – 31.12.2022179
01.01.2021 – 31.12.2021174

Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.

Ledelse, ejere og revisor

RolleNavnFraTil
DirektørLasse LaursenNuværende
Ejer (100 %)Lasse LaursenNuværende
StifterLasse LaursenNuværende

Adressehistorik (0 flytninger)

Meldager 2, 4000 Roskilde

Lignende virksomheder i Roskilde

Spørgsmål og svar om Murermester Lasse Laursen ApS

Er Murermester Lasse Laursen ApS gået konkurs?

Nej, Murermester Lasse Laursen ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.

Hvad er konkursrisikoen for Murermester Lasse Laursen ApS?

Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,5 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,4 gange gennemsnittet for danske selskaber.

Hvem er direktør i Murermester Lasse Laursen ApS?

Lasse Laursen er direktør i Murermester Lasse Laursen ApS.

Hvem er revisor for Murermester Lasse Laursen ApS?

Murermester Lasse Laursen ApS har senest anvendt Ecovis Danmark.

Hvornår blev Murermester Lasse Laursen ApS stiftet?

Murermester Lasse Laursen ApS blev stiftet 19. februar 2021.

Hvad er egenkapitalen i Murermester Lasse Laursen ApS?

Egenkapitalen var 329 t.kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.

Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.