Lumax Enterprise ApS

CVR 41028173 · Anpartsselskab · Aktiv · Middel risiko

Lumax Enterprise ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Hellerup. Virksomheden er registreret i branchen opførelse af bygninger. Vores model estimerer en konkursrisiko på 2,3 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 1,6 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 6 årsregnskaber. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 145 t.kr. og et resultat på 165 t.kr..

Konkursrisiko for Lumax Enterprise ApS

2,3 %
sandsynlighed for konkurs inden for 12 måneder
Middel risiko

1,6 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 84 % af aktive danske selskaber

Lavest risikoHøjest risiko

Øger risikoen

RegnskabsklasseRegnskabsklasse B, mikrovirksomhed · konkursrate 23,5 %2,7×
Revisors erklæringIngen bistand · konkursrate 13,2 %1,5×
Antal direktører0 · konkursrate 12,7 %1,4×
Antal revisorer (historisk)0 · konkursrate 12,5 %1,4×
RegionHovedstaden · konkursrate 11,6 %1,3×
Direktørskift1 · konkursrate 11,4 %1,3×
Direktørens andre selskaber0 · konkursrate 10,9 %1,2×
Revision fravalgtJa · konkursrate 10,4 %1,2×

Mindsker risikoen

Soliditetsgrad40%–60% · konkursrate 4,6 %0,52×
Afkastningsgrad15%+ · konkursrate 5,1 %0,58×
Negativ egenkapitalNej · konkursrate 5,1 %0,58×
Andel sene regnskaber< 0.01% · konkursrate 5,2 %0,59×
UnderskudNej · konkursrate 5,3 %0,60×
Likviditetsgrad150%–200% · konkursrate 5,4 %0,61×
Har bestyrelseJa · konkursrate 6,0 %0,68×
Egenkapital vs. selskabskapital2–5× · konkursrate 6,3 %0,72×

Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.

Stamdata

CVR-nummer
41028173
Status
Aktiv
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Stiftet
(6 år)
Adresse
c/o Saulius Tatarunas, Kildegårdsvej 12B, 1. tv
2900 Hellerup
Kommune
Gentofte
Branche
Opførelse af bygninger (410000)
Konkurser i branchen: Opførelse af bygninger
Selskabskapital
40 t.kr.
Revision fravalgt
Ja

Advarselstegn

Regnskaber indsendt for sent0 af 6
Mangler regnskabNej
Negativ egenkapitalNej
Soliditetsgrad48,5 %
Likviditetsgrad180 %
Flytninger (seneste 2 år)0
Direktørskift i alt1
Direktørens tidligere konkurser0
Andre selskaber på adressen19
Usikkerhed om fortsat driftNej

Regnskab og nøgletal

Regnskabsår20252024
Bruttofortjeneste550 t.kr.288 t.kr.
Årets resultat165 t.kr.-154 t.kr.
Egenkapital145 t.kr.-20 t.kr.
Aktiver i alt299 t.kr.192 t.kr.
Likvider278 t.kr.–
Kortfristet gæld154 t.kr.–

Seneste regnskab: Regnskabsklasse B, mikrovirksomhed · revisors erklæring: Ingen bistand.

Indsendte årsrapporter

RegnskabsperiodeOffentliggjortDage efter periodens udløb
01.01.2025 – 31.12.2025105
01.01.2024 – 31.12.2024174
01.01.2023 – 31.12.2023163
01.01.2022 – 31.12.2022163
01.01.2021 – 31.12.202162
01.01.2020 – 31.12.202063

Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.

Ledelse, ejere og revisor

RolleNavnFraTil
DirektørSaulius Tatarunas
BestyrelseKarsten ChristoffersenNuværende
BestyrelseDanute Tataruniene
Ejer (100 %)Saulius TatarunasNuværende
StifterSaulius TatarunasNuværende

Direktørernes øvrige selskaber

Saulius Tatarunas – 2 andre selskaber, heraf 2 konkurs

Adressehistorik (1 flytninger)

c/o Saulius Tatarunas, Kildegårdsvej 12B, 1. tv, 2900 Hellerup
Kildegårdsvej 12B, 1. tv, 2900 Hellerup

Tidligere navne

Lumax Enterprise ApS – nu
Saulius Holding ApS –

Andre virksomheder på samme adresse

Lignende virksomheder i Gentofte

Spørgsmål og svar om Lumax Enterprise ApS

Er Lumax Enterprise ApS gået konkurs?

Nej, Lumax Enterprise ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.

Hvad er konkursrisikoen for Lumax Enterprise ApS?

Vores model estimerer en konkursrisiko på 2,3 % inden for de næste 12 måneder (middel risiko), hvilket er 1,6 gange gennemsnittet for danske selskaber.

Hvornår blev Lumax Enterprise ApS stiftet?

Lumax Enterprise ApS blev stiftet 20. december 2019.

Hvad er egenkapitalen i Lumax Enterprise ApS?

Egenkapitalen var 145 t.kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.

Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.