MH vvs og kloak Aps

CVR 40309047 · Anpartsselskab · Aktiv · Lav risiko

MH vvs og kloak Aps er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Hedensted. Virksomheden er registreret i branchen installation af vvs-, varme- og klimaanlæg. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,2 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,2 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 7 årsregnskaber. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 2,6 mio. kr. og et resultat på 1,8 mio. kr..

Konkursrisiko for MH vvs og kloak Aps

0,2 %
sandsynlighed for konkurs inden for 12 måneder
Lav risiko

0,2 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 49 % af aktive danske selskaber

Lavest risikoHøjest risiko

Øger risikoen

Tid på nuværende adresse1 år · konkursrate 14,0 %1,6×
Revisors erklæringIngen bistand · konkursrate 13,2 %1,5×
Flytninger seneste 2 år1 · konkursrate 12,7 %1,4×
Antal direktører0 · konkursrate 12,7 %1,4×
Antal revisorer (historisk)0 · konkursrate 12,5 %1,4×
Direktører i alt (historisk)0 · konkursrate 12,4 %1,4×
Direktørens andre selskaber0 · konkursrate 10,9 %1,2×
Revision fravalgtJa · konkursrate 10,4 %1,2×

Mindsker risikoen

Egenkapital vs. selskabskapital5+× · konkursrate 2,5 %0,28×
Soliditetsgrad60%+ · konkursrate 3,3 %0,38×
Likviditetsgrad200%–500% · konkursrate 3,4 %0,39×
Afkastningsgrad15%+ · konkursrate 5,1 %0,58×
Negativ egenkapitalNej · konkursrate 5,1 %0,58×
Andel sene regnskaber< 0.01% · konkursrate 5,2 %0,59×
UnderskudNej · konkursrate 5,3 %0,60×
RegnskabsklasseRegnskabsklasse B · konkursrate 5,7 %0,65×

Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.

Stamdata

CVR-nummer
40309047
Status
Aktiv
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Stiftet
(7 år)
Adresse
Aldumvej 54
8722 Hedensted
Kommune
Hedensted
Branche
Installation af vvs-, varme- og klimaanlæg (432200)
Konkurser i branchen: Tømrer- og bygningssnedkervirksomhed
Selskabskapital
50 t.kr.
Revision fravalgt
Ja

Advarselstegn

Regnskaber indsendt for sent0 af 7
Mangler regnskabNej
Negativ egenkapitalNej
Soliditetsgrad61,0 %
Likviditetsgrad207 %
Flytninger (seneste 2 år)1
Direktørskift i alt0
Direktørens tidligere konkurser0
Andre selskaber på adressen1
Usikkerhed om fortsat driftNej

Regnskab og nøgletal

Regnskabsår20252024
Bruttofortjeneste4,5 mio. kr.1,8 mio. kr.
Årets resultat1,8 mio. kr.295 t.kr.
Egenkapital2,6 mio. kr.895 t.kr.
Aktiver i alt4,3 mio. kr.1,6 mio. kr.
Likvider3,4 mio. kr.–
Kortfristet gæld1,7 mio. kr.–
Gns. ansatte2–

Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Ingen bistand.

Indsendte årsrapporter

RegnskabsperiodeOffentliggjortDage efter periodens udløb
01.01.2025 – 31.12.202527
01.01.2024 – 31.12.202497
01.01.2023 – 31.12.2023159
01.01.2022 – 31.12.202238
01.01.2021 – 31.12.202170
01.01.2020 – 31.12.202041
01.03.2019 – 31.12.2019114

Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.

Ledelse, ejere og revisor

RolleNavnFraTil
Ejer (100 %)MH Holding af 2019 ApSNuværende
StifterMH Holding af 2019 ApSNuværende

Adressehistorik (1 flytninger)

Aldumvej 54, 8722 Hedensted
Solsiden 10, 8722 Hedensted

Andre virksomheder på samme adresse

Lignende virksomheder i Hedensted

Spørgsmål og svar om MH vvs og kloak Aps

Er MH vvs og kloak Aps gået konkurs?

Nej, MH vvs og kloak Aps er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.

Hvad er konkursrisikoen for MH vvs og kloak Aps?

Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,2 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,2 gange gennemsnittet for danske selskaber.

Hvornår blev MH vvs og kloak Aps stiftet?

MH vvs og kloak Aps blev stiftet 1. marts 2019.

Hvad er egenkapitalen i MH vvs og kloak Aps?

Egenkapitalen var 2,6 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.

Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.