Olivar & Lucas ApS

CVR 39537206 · Anpartsselskab · Aktiv · Lav risiko

Olivar & Lucas ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Løgumkloster. Virksomheden er registreret i branchen servering af mad i restauranter og caféer. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,0 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 8 årsregnskaber, heraf 1 mere end seks måneder efter regnskabsårets udløb. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 3,7 mio. kr. og et resultat på 590 t.kr..

Konkursrisiko for Olivar & Lucas ApS

0,0 %
sandsynlighed for konkurs inden for 12 måneder
Lav risiko

0,0 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 18 % af aktive danske selskaber

Lavest risikoHøjest risiko

Øger risikoen

RegnskabsklasseRegnskabsklasse B, mikrovirksomhed · konkursrate 23,5 %2,7×
Revisors erklæringIngen bistand · konkursrate 13,2 %1,5×
Antal direktører0 · konkursrate 12,7 %1,4×
Antal revisorer (historisk)0 · konkursrate 12,5 %1,4×
Direktører i alt (historisk)0 · konkursrate 12,4 %1,4×
Regnskaber indsendt for sent1 · konkursrate 11,3 %1,3×
Direktørens andre selskaber0 · konkursrate 10,9 %1,2×
Revision fravalgtJa · konkursrate 10,4 %1,2×

Mindsker risikoen

Likviditetsgrad500%+ · konkursrate 1,5 %0,17×
Tid på nuværende adresse5+ år · konkursrate 3,1 %0,35×
Soliditetsgrad60%+ · konkursrate 3,3 %0,38×
Afkastningsgrad5%–15% · konkursrate 3,5 %0,39×
Vækst i bruttofortjeneste0%–10% · konkursrate 3,5 %0,39×
Andel sene regnskaber0.01%–25% · konkursrate 4,5 %0,51×
Negativ egenkapitalNej · konkursrate 5,1 %0,58×
UnderskudNej · konkursrate 5,3 %0,60×

Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.

Stamdata

CVR-nummer
39537206
Status
Aktiv
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Stiftet
(8 år)
Adresse
Markedsgade 7A
6240 Løgumkloster
Kommune
Tønder
Branche
Servering af mad i restauranter og caféer (561110)
Konkurser i branchen: Restauranter
Selskabskapital
50 t.kr.
Revision fravalgt
Ja

Advarselstegn

Regnskaber indsendt for sent1 af 8
Mangler regnskabNej
Negativ egenkapitalNej
Soliditetsgrad80,5 %
Likviditetsgrad570 %
Flytninger (seneste 2 år)0
Direktørskift i alt0
Direktørens tidligere konkurser0
Andre selskaber på adressen3
Usikkerhed om fortsat driftNej

Regnskab og nøgletal

Regnskabsår20252024
Bruttofortjeneste4,1 mio. kr.3,8 mio. kr.
Årets resultat590 t.kr.732 t.kr.
Egenkapital3,7 mio. kr.3,2 mio. kr.
Aktiver i alt4,6 mio. kr.3,9 mio. kr.
Likvider4,4 mio. kr.–
Kortfristet gæld799 t.kr.–
Gns. ansatte0–

Seneste regnskab: Regnskabsklasse B, mikrovirksomhed · revisors erklæring: Ingen bistand.

Indsendte årsrapporter

RegnskabsperiodeOffentliggjortDage efter periodens udløb
01.01.2025 – 31.12.2025117
01.01.2024 – 31.12.202492
01.01.2023 – 31.12.202367
01.01.2022 – 31.12.202219
01.01.2021 – 31.12.202166
01.01.2020 – 31.12.202098
01.01.2019 – 31.12.2019230 For sent
01.05.2018 – 31.12.201899

Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.

Ledelse, ejere og revisor

RolleNavnFraTil
Ejer (100 %)Mei ChenNuværende
Ejer (100 %)Jian Chen
Ejer (100 %)Mei Chen
StifterJian ChenNuværende

Adressehistorik (1 flytninger)

Markedsgade 7A, 6240 Løgumkloster
Jyllingevej 51, 1. tv, 2720 Vanløse

Andre virksomheder på samme adresse

Lignende virksomheder i Tønder

Spørgsmål og svar om Olivar & Lucas ApS

Er Olivar & Lucas ApS gået konkurs?

Nej, Olivar & Lucas ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.

Hvad er konkursrisikoen for Olivar & Lucas ApS?

Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,0 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber.

Hvornår blev Olivar & Lucas ApS stiftet?

Olivar & Lucas ApS blev stiftet 1. maj 2018.

Hvad er egenkapitalen i Olivar & Lucas ApS?

Egenkapitalen var 3,7 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.

Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.