Lysdal maskinteknik ApS
CVR 38223828 · Anpartsselskab · Aktiv · Lav risiko
Lysdal maskinteknik ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Aalestrup. Virksomheden er registreret i branchen fremstilling af andre maskiner til specielle formål i.a.n.. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,5 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,4 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 9 årsregnskaber. Seneste regnskab (31.03.2026) viser en egenkapital på 268 t.kr. og et resultat på 88 t.kr.. Direktør: Tommy Lysdal Nielsen.
Konkursrisiko for Lysdal maskinteknik ApS
0,4 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 60 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 38223828
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Stiftet
- (9 år)
- Adresse
- Solbærvej 6
9620 Aalestrup - Kommune
- Vesthimmerlands
- Branche
- Fremstilling af andre maskiner til specielle formål i.a.n. (289900)
Konkurser i branchen: Fremstilling af øvrige maskiner til specielle formål i.a.n. - Selskabskapital
- 50 t.kr.
- Ansatte
- 2 (2018)
- Revision fravalgt
- Ja
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 0 af 9 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Nej |
| Soliditetsgrad | 60,7 % |
| Likviditetsgrad | 254 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 0 |
| Direktørskift i alt | 0 |
| Direktørens tidligere konkurser | 0 |
| Andre selskaber på adressen | 0 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Nej |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 348 t.kr. | 729 t.kr. | 1,2 mio. kr. |
| Årets resultat | 88 t.kr. | 122 t.kr. | 204 t.kr. |
| Egenkapital | 268 t.kr. | 315 t.kr. | 254 t.kr. |
| Aktiver i alt | 442 t.kr. | 466 t.kr. | 393 t.kr. |
| Likvider | 168 t.kr. | 6.116 kr. | – |
| Kortfristet gæld | 174 t.kr. | 150 t.kr. | – |
| Skyldig skat | 20 t.kr. | 35 t.kr. | – |
| Gns. ansatte | 1 | – | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Ingen bistand.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.04.2025 – 31.03.2026 | 153 | ||
| 01.04.2024 – 31.03.2025 | 151 | ||
| 01.04.2023 – 31.03.2024 | 180 | ||
| 01.04.2022 – 31.03.2023 | 154 | ||
| 01.04.2021 – 31.03.2022 | 151 | ||
| 01.04.2020 – 31.03.2021 | 150 | ||
| 01.04.2019 – 31.03.2020 | 174 | ||
| 01.04.2018 – 31.03.2019 | 73 | ||
| 01.12.2016 – 31.03.2018 | 106 |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Direktør | Tommy Lysdal Nielsen | Nuværende | |
| Ejer (100 %) | Tommy Lysdal Nielsen | Nuværende | |
| Stifter | Tommy Lysdal Nielsen | Nuværende |
Adressehistorik (2 flytninger)
| Solbærvej 6, 9620 Aalestrup | |
| c/o Leif Vestergaard og Hanne Vestergaard, Herredsvejen 46, 8832 Skals | |
| Hasselvej 14, 9620 Aalestrup |
Tidligere navne
| Lysdal maskinteknik ApS | – nu |
| Lysdal maskinteknik IVS | – |
Ansatte pr. år
Lignende virksomheder i Vesthimmerlands
- Nilatek ApS Aars
- Thyrrestrup Mink ApS Aars
- GLG Rental ApS Farsø
Spørgsmål og svar om Lysdal maskinteknik ApS
Er Lysdal maskinteknik ApS gået konkurs?
Nej, Lysdal maskinteknik ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for Lysdal maskinteknik ApS?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,5 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,4 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er direktør i Lysdal maskinteknik ApS?
Tommy Lysdal Nielsen er direktør i Lysdal maskinteknik ApS.
Hvornår blev Lysdal maskinteknik ApS stiftet?
Lysdal maskinteknik ApS blev stiftet 1. december 2016.
Hvad er egenkapitalen i Lysdal maskinteknik ApS?
Egenkapitalen var 268 t.kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. marts 2026.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.