MM LENS HOLDING ApS
CVR 36053410 · Anpartsselskab · Aktiv · Lav risiko
MM LENS HOLDING ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Horsens. Virksomheden er registreret i branchen ikke-finansielle holdingselskaber. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,1 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 12 årsregnskaber. Seneste regnskab (30.06.2026) viser en egenkapital på 4,3 mio. kr. og et resultat på 1,1 mio. kr.. Direktør: Mette Pors Rasmussen, Morten Sejersen.
Konkursrisiko for MM LENS HOLDING ApS
0,0 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 27 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 36053410
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Stiftet
- (12 år)
- Adresse
- Ormhøjgårdvej 16
8700 Horsens - Kommune
- Horsens
- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Konkurser i branchen: Ikke-finansielle holdingselskaber - Selskabskapital
- 50 t.kr.
- Revisor
- Beierholm Godkendt Revisionspartnerselskab
- Revision fravalgt
- Nej
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 0 af 12 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Nej |
| Soliditetsgrad | 49,9 % |
| Likviditetsgrad | 66 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 0 |
| Direktørskift i alt | 0 |
| Direktørens tidligere konkurser | 0 |
| Andre selskaber på adressen | 12 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Nej |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | -11 t.kr. | -11 t.kr. | -10 t.kr. |
| Årets resultat | 1,1 mio. kr. | 114 t.kr. | 669 t.kr. |
| Egenkapital | 4,3 mio. kr. | 3,5 mio. kr. | 3,6 mio. kr. |
| Aktiver i alt | 8,7 mio. kr. | 7,9 mio. kr. | 8,9 mio. kr. |
| Likvider | 173 t.kr. | 175 t.kr. | – |
| Kortfristet gæld | 1,1 mio. kr. | 880 t.kr. | – |
| Skyldig skat | 19 t.kr. | 0 kr. | – |
| Gns. ansatte | 0 | 0 | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Erklæring om udvidet gennemgang · Beierholm.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.07.2025 – 30.06.2026 | 114 | ||
| 01.07.2024 – 30.06.2025 | 115 | ||
| 01.07.2023 – 30.06.2024 | 106 | ||
| 01.07.2022 – 30.06.2023 | 130 | ||
| 01.07.2021 – 30.06.2022 | 130 | ||
| 01.07.2020 – 30.06.2021 | 125 | ||
| 01.07.2019 – 30.06.2020 | 153 | ||
| 01.07.2018 – 30.06.2019 | 138 | ||
| 01.07.2017 – 30.06.2018 | 153 | ||
| 01.07.2016 – 30.06.2017 | 147 | ||
| 01.07.2015 – 30.06.2016 | 141 | ||
| 14.07.2014 – 30.06.2015 | 148 |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Direktør | Mette Pors Rasmussen | Nuværende | |
| Direktør | Morten Sejersen | Nuværende | |
| Ejer (50 %) | Morten Sejersen Holding ApS | Nuværende | |
| Ejer (50 %) | M. Pors Holding ApS | Nuværende | |
| Ejer (50 %) | Mette Pors Rasmussen | ||
| Ejer (50 %) | Morten Sejersen | ||
| Revisor | Beierholm Godkendt Revisionspartnerselskab | Nuværende | |
| Revisor | EY Godkendt Revisionspartnerselskab | ||
| Revisor | EY Godkendt Revisionspartnerselskab | ||
| Stifter | Mette Pors Rasmussen | Nuværende | |
| Stifter | Morten Sejersen | Nuværende |
Direktørernes øvrige selskaber
Mette Pors Rasmussen – 4 andre selskaber
- Anelyst Horses ApS Aktiv
- CON-LENS ApS Aktiv
- M. Pors Holding ApS Aktiv
- MMM Lens Holding ApS Fusioneret
Morten Sejersen – 4 andre selskaber
- Anelyst Horses ApS Aktiv
- CON-LENS ApS Aktiv
- MMM Lens Holding ApS Fusioneret
- Morten Sejersen Holding ApS Aktiv
Adressehistorik (0 flytninger)
| Ormhøjgårdvej 16, 8700 Horsens |
Andre virksomheder på samme adresse
- STANTRONIC INSTRUMENTS A/S Konkurs
- BettingDanmark ApS Aktiv
- CON-LENS ApS Aktiv
- EVENTYRGARN ApS Opløst
- HAPS Holding ApS Aktiv
- J.N. HOLDING AF 1.12.2005 ApS Aktiv
- Jackpot Automater ApS Aktiv
- L. SØNDERGÅRD ApS AF 18.10.1988 Aktiv
- M. Pors Holding ApS Aktiv
- MMM Lens Holding ApS Fusioneret
- Morten Sejersen Holding ApS Aktiv
- OPTIC HOLDING ApS Fusioneret
Lignende virksomheder i Horsens
- BRIXHUUS HOLDING ApS Horsens
- B OG K BACH ApS Horsens
- KE HOLDING A/S Horsens
- BUX HOLDING ApS Horsens
- LAUS HOLDING A/S Horsens
- PEM Holding Horsens A/S Horsens
- ARBOREA DANIA HOLDING ApS Horsens
- HØJMOSEGAARD ApS Horsens
- MEINERTZ A/S AF 1939 Horsens
- Emmax ApS Horsens
- dnarB Holding ApS Horsens
- Kesar Holding ApS Horsens
Spørgsmål og svar om MM LENS HOLDING ApS
Er MM LENS HOLDING ApS gået konkurs?
Nej, MM LENS HOLDING ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for MM LENS HOLDING ApS?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,1 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er direktør i MM LENS HOLDING ApS?
Mette Pors Rasmussen, Morten Sejersen er direktører i MM LENS HOLDING ApS.
Hvem er revisor for MM LENS HOLDING ApS?
MM LENS HOLDING ApS har senest anvendt Beierholm Godkendt Revisionspartnerselskab.
Hvornår blev MM LENS HOLDING ApS stiftet?
MM LENS HOLDING ApS blev stiftet 14. juli 2014.
Hvad er egenkapitalen i MM LENS HOLDING ApS?
Egenkapitalen var 4,3 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 30. juni 2026.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.