Søgaard Food and Pharma ApS
CVR 35513000 · Anpartsselskab · Aktiv · Lav risiko
Søgaard Food and Pharma ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Ejby. Virksomheden er registreret i branchen installation af industrimaskiner og -udstyr. Vores model estimerer en konkursrisiko på 1,1 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,8 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 12 årsregnskaber, heraf 2 mere end seks måneder efter regnskabsårets udløb. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 2,5 mio. kr. og et resultat på 846 t.kr..
Konkursrisiko for Søgaard Food and Pharma ApS
0,8 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 74 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 35513000
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Stiftet
- (13 år)
- Adresse
- Kingstrupvej 46
5592 Ejby - Kommune
- Middelfart
- Branche
- Installation af industrimaskiner og -udstyr (332000)
Konkurser i branchen: Reparation af maskiner - Selskabskapital
- 80 t.kr.
- Revisor
- Revisionsfirmaet Ole Hansen, Statsautoriseret Revisionsanpartsselskab
- Revision fravalgt
- Nej
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 2 af 12 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Nej |
| Soliditetsgrad | 11,8 % |
| Likviditetsgrad | 63 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 1 |
| Direktørskift i alt | 3 |
| Direktørens tidligere konkurser | 2 |
| Andre selskaber på adressen | 13 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Nej |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 20,0 mio. kr. | 4,8 mio. kr. |
| Årets resultat | 846 t.kr. | 558 t.kr. |
| Egenkapital | 2,5 mio. kr. | 2,1 mio. kr. |
| Aktiver i alt | 21,5 mio. kr. | 15,8 mio. kr. |
| Likvider | 1,1 mio. kr. | – |
| Kortfristet gæld | 16,5 mio. kr. | – |
| Gns. ansatte | 0 | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Den uafhængige revisors erklæring om udvidet gennemgang · Revisionsfirmaet Ole Hansen, Statsautoriseret Revisionsanpartsselskab.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.01.2025 – 31.12.2025 | 176 | ||
| 01.01.2024 – 31.12.2024 | 182 | ||
| 01.01.2023 – 31.12.2023 | 179 | ||
| 01.01.2022 – 31.12.2022 | 102 | ||
| 01.01.2021 – 31.12.2021 | 151 | ||
| 01.01.2020 – 31.12.2020 | 197 | For sent | |
| 01.01.2019 – 31.12.2019 | 237 | For sent | |
| 01.01.2018 – 31.12.2018 | 102 | ||
| 01.01.2017 – 31.12.2017 | 163 | ||
| 01.01.2016 – 31.12.2016 | 160 | ||
| 01.01.2015 – 31.12.2015 | 174 | ||
| 09.10.2013 – 31.12.2014 | 161 |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Direktør | Stefan Skovsende Kilde Søgaard | ||
| Direktør | Jim Søgaard | ||
| Direktør | Jim Søgaard | ||
| Ejer (100 %) | Møllmann Holding ApS | Nuværende | |
| Ejer (100 %) | Stefan Skovsende Kilde Søgaard | ||
| Ejer (100 %) | JIM SØGAARD HOLDING ApS | ||
| Ejer (50 %) | JIM SØGAARD HOLDING ApS | ||
| Ejer (33 %) | Møllmann Holding ApS | ||
| Revisor | Revisionsfirmaet Ole Hansen, Statsautoriseret Revisionsanpartsselskab | Nuværende | |
| Revisor | DANSK REVISION ODENSE GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB | ||
| Revisor | EY Godkendt Revisionspartnerselskab | ||
| Revisor | DANSK REVISION ODENSE GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB | ||
| Revisor | R&R STATSAUTORISERET REVISIONSANPARTSSELSKAB | ||
| Stifter | Stefan Skovsende Kilde Søgaard | Nuværende |
Direktørernes øvrige selskaber
Stefan Skovsende Kilde Søgaard – 3 andre selskaber, heraf 1 konkurs
- JS Steel Consulting ApS Konkurs 05.02.2025
- ISO Hygienic Components ApS Aktiv
- ISO Hygienic Components Holding ApS Aktiv
Jim Søgaard – 10 andre selskaber, heraf 2 konkurs
- JS Steel Consulting ApS Konkurs 05.02.2025
- X-RAY.INT.ApS Konkurs 13.12.2010
- HAWAI SUN ApS Tvangsopløst
- ISO Hygienic Components ApS Aktiv
- ISO Hygienic Components Holding ApS Aktiv
- ISOTEK Manpower ApS Aktiv
- JIM SØGAARD HOLDING ApS Aktiv
- JS Tanks ApS Aktiv
- SØGAARD EJENDOMME ODENSE ApS Aktiv
- WPS INNOVATION ApS Aktiv
Adressehistorik (3 flytninger)
| Kingstrupvej 46, 5592 Ejby | |
| Flakagervej 6, 4400 Kalundborg | |
| Kingstrupvej 46, 5592 Ejby | |
| Hedelundvej 18, 5270 Odense N |
Tidligere navne
| Søgaard Food and Pharma ApS | – nu |
| JSH2 ApS | – |
| STEFAN SØGAARD HOLDING ApS | – |
Andre virksomheder på samme adresse
- CONTEK ApS Konkurs
- EUROWAGON ApS Konkurs
- EUROWAGON DANMARK A/S Konkurs
- JS Steel Consulting ApS Konkurs
- X-RAY.INT.ApS Konkurs
- GROSSMANN HOLDING ApS Tvangsopløst
- ISOTEK Manpower ApS Aktiv
- JIM SØGAARD HOLDING ApS Aktiv
- JS Tanks ApS Aktiv
- Møllmann Holding ApS Aktiv
- STENO-GROUP ApS Tvangsopløst
- SØGAARD EJENDOMME ODENSE ApS Aktiv
- WPS INNOVATION ApS Aktiv
Lignende virksomheder i Middelfart
- HC AirVent ApS Middelfart
- Hekil ApS Middelfart
- MKJ Installation ApS Gelsted
- JS Tanks ApS Ejby
- MRR PRODUKTION A/S Middelfart
- ANPARTSSELSKABET AF 16.7.2012 Nørre Aaby
Spørgsmål og svar om Søgaard Food and Pharma ApS
Er Søgaard Food and Pharma ApS gået konkurs?
Nej, Søgaard Food and Pharma ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for Søgaard Food and Pharma ApS?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 1,1 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,8 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er revisor for Søgaard Food and Pharma ApS?
Søgaard Food and Pharma ApS har senest anvendt Revisionsfirmaet Ole Hansen, Statsautoriseret Revisionsanpartsselskab.
Hvornår blev Søgaard Food and Pharma ApS stiftet?
Søgaard Food and Pharma ApS blev stiftet 9. oktober 2013.
Hvad er egenkapitalen i Søgaard Food and Pharma ApS?
Egenkapitalen var 2,5 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.