Palles Fragt A/S
CVR 34229996 · Aktieselskab · Aktiv · Middel risiko
Palles Fragt A/S er et aktieselskab, stiftet , med adresse i Næstved. Virksomheden er registreret i branchen vejgodstransport. Vores model estimerer en konkursrisiko på 2,3 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 1,6 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 14 årsregnskaber, heraf 2 mere end seks måneder efter regnskabsårets udløb. Seneste regnskab (30.06.2026) viser en egenkapital på 3,8 mio. kr. og et resultat på 618 t.kr.. Direktør: Henrik Berthou-Berthelsen.
Konkursrisiko for Palles Fragt A/S
1,6 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 84 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 34229996
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Aktieselskab
- Stiftet
- (14 år)
- Adresse
- Øverup Erhvervsvej 60
4700 Næstved - Kommune
- Næstved
- Branche
- Vejgodstransport (494100)
Konkurser i branchen: Andre post- og kurertjenester - Selskabskapital
- 500 t.kr.
- Ansatte
- 7 (2018)
- Revisor
- Multi Revision I/S
- Revision fravalgt
- Nej
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 2 af 14 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Nej |
| Soliditetsgrad | 20,9 % |
| Likviditetsgrad | 117 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 2 |
| Direktørskift i alt | 1 |
| Direktørens tidligere konkurser | 0 |
| Andre selskaber på adressen | 2 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Nej |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 41,5 mio. kr. | 17,6 mio. kr. | 6,0 mio. kr. |
| Årets resultat | 618 t.kr. | 443 t.kr. | 234 t.kr. |
| Egenkapital | 3,8 mio. kr. | 3,8 mio. kr. | 3,4 mio. kr. |
| Aktiver i alt | 18,1 mio. kr. | 14,4 mio. kr. | 5,3 mio. kr. |
| Likvider | 2,6 mio. kr. | 3,7 mio. kr. | – |
| Kortfristet gæld | 14,0 mio. kr. | 10,4 mio. kr. | – |
| Skyldig skat | – | 0 kr. | – |
| Gns. ansatte | 0 | 25 | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Den uafhængige revisors erklæring om udvidet gennemgang · Multi Revision I/SStatsautoriseret revisionsinteressentskab.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.07.2025 – 30.06.2026 | 114 | ||
| 01.07.2024 – 30.06.2025 | 127 | ||
| 01.07.2023 – 30.06.2024 | 138 | ||
| 01.07.2022 – 30.06.2023 | 160 | ||
| 01.07.2021 – 30.06.2022 | 160 | ||
| 01.07.2020 – 30.06.2021 | 162 | ||
| 01.07.2019 – 30.06.2020 | 162 | ||
| 01.07.2018 – 30.06.2019 | 165 | ||
| 01.07.2017 – 30.06.2018 | 187 | For sent | |
| 01.07.2016 – 30.06.2017 | 164 | ||
| 01.07.2015 – 30.06.2016 | 75 | ||
| 01.07.2014 – 30.06.2015 | 167 | ||
| 01.07.2013 – 30.06.2014 | 190 | For sent | |
| 17.02.2012 – 30.06.2013 | 68 |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Direktør | Henrik Berthou-Berthelsen | Nuværende | |
| Direktør | Anders Berthelsen | ||
| Bestyrelse | Henrik Berthou-Berthelsen | Nuværende | |
| Bestyrelse | Steen Holm | Nuværende | |
| Bestyrelse | Heidi Lykke Berthou-Berthelsen | Nuværende | |
| Bestyrelse | Lotte Jensen-Mattebjerg | Nuværende | |
| Ejer (100 %) | BERTHELSEN & CO HOLDING ApS | Nuværende | |
| Revisor | Multi Revision I/S | Nuværende | |
| Revisor | Nyberg & Nielsen ejendomsudlejning I/S | ||
| Revisor | SCHYBERG LYKKE REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB | ||
| Revisor | Investeringsselskabet af 20. september 2008 ApS | ||
| Revisor | BDO Holding VII, statsautoriseret revisionsaktieselskab | ||
| Revisor | Investeringsselskabet af 20. september 2008 ApS | ||
| Revisor | One Revision Statsautoriseret Revisionspartnerselskab | ||
| Revisor | Beierholm Godkendt Revisionspartnerselskab | ||
| Stifter | Henrik Berthou-Berthelsen | Nuværende | |
| Stifter | ANDERS BERTHELSEN HOLDING ApS | Nuværende |
Direktørernes øvrige selskaber
Henrik Berthou-Berthelsen – 5 andre selskaber
- 31122021 ApS Opløst
- A B TRANSPORT ApS Opløst
- BERTHELSEN & CO HOLDING ApS Aktiv
- BRDR. BERTHELSEN TRANSPORT ApS Opløst
- CenterBazaren ApS Opløst
Anders Berthelsen – 3 andre selskaber
- A&N TRANSPORT ApS Opløst
- AB BILEN ApS Opløst
- BRDR. BERTHELSEN TRANSPORT ApS Opløst
Adressehistorik (3 flytninger)
| Øverup Erhvervsvej 60, 4700 Næstved | |
| c/o Palles Fragt, Øverup Erhvervsvej 60, 4700 Næstved | |
| Letland Alle 3, 2630 Taastrup | |
| Pileparken 70, 2605 Brøndby |
Tidligere navne
| Palles Fragt A/S | – nu |
| BERTHELSEN & CO ApS | – |
| BRDR. BERTHELSEN TRANSPORT ApS | – |
Ansatte pr. år
Andre virksomheder på samme adresse
- 31122021 ApS Opløst
- BERTHELSEN & CO HOLDING ApS Aktiv
Lignende virksomheder i Næstved
- GA Limited ApS Næstved
- Gotfred og Lindegård ApS Næstved
- KR transport & entreprise 2011 ApS Tappernøje
- vdeliver logistics ApS Næstved
- HURA ApS Holmegaard
- QL Fragt ApS Næstved
- Sultan 2016 IVS Holmegaard
- MILJØBUDDET ApS Tappernøje
- PRO Kurer & Logistik ApS Næstved
- KØGE BUGT TRANSPORT ApS Holmegaard
- BTS TRANSPORT ApS Herlufmagle
- BRAR MULTISERVICE ApS Holmegaard
Spørgsmål og svar om Palles Fragt A/S
Er Palles Fragt A/S gået konkurs?
Nej, Palles Fragt A/S er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for Palles Fragt A/S?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 2,3 % inden for de næste 12 måneder (middel risiko), hvilket er 1,6 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er direktør i Palles Fragt A/S?
Henrik Berthou-Berthelsen er direktør i Palles Fragt A/S.
Hvem er revisor for Palles Fragt A/S?
Palles Fragt A/S har senest anvendt Multi Revision I/S.
Hvornår blev Palles Fragt A/S stiftet?
Palles Fragt A/S blev stiftet 17. februar 2012.
Hvad er egenkapitalen i Palles Fragt A/S?
Egenkapitalen var 3,8 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 30. juni 2026.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.