R2 GROUP HOLDING A/S

CVR 32645380 · Aktieselskab · Aktiv · Lav risiko

R2 GROUP HOLDING A/S er et aktieselskab, stiftet , med adresse i Hedensted. Virksomheden er registreret i branchen engroshandel med korn, uforarbejdet tobak, såsæd og foderstoffer. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,2 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,1 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 17 årsregnskaber, heraf 3 mere end seks måneder efter regnskabsårets udløb. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 63,9 mio. kr. og et resultat på 4,0 mio. kr..

Konkursrisiko for R2 GROUP HOLDING A/S

0,2 %
sandsynlighed for konkurs inden for 12 måneder
Lav risiko

0,1 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 44 % af aktive danske selskaber

Lavest risikoHøjest risiko

Øger risikoen

Tid på nuværende adresse1 år · konkursrate 14,0 %1,6×
Flytninger seneste 2 år1 · konkursrate 12,7 %1,4×
Antal direktører0 · konkursrate 12,7 %1,4×
Direktører i alt (historisk)0 · konkursrate 12,4 %1,4×
Direktørens andre selskaber0 · konkursrate 10,9 %1,2×
Ansatte (seneste år)5–10 · konkursrate 10,1 %1,2×

Mindsker risikoen

Egenkapital vs. selskabskapital5+× · konkursrate 2,5 %0,28×
RegnskabsklasseRegnskabsklasse C, mellemstor virksomhed · konkursrate 2,5 %0,28×
Antal offentliggjorte regnskaber10+ · konkursrate 3,0 %0,35×
Alder (år)10–20 år · konkursrate 3,9 %0,45×
VirksomhedsformA/S · konkursrate 4,4 %0,50×
Andel sene regnskaber0.01%–25% · konkursrate 4,5 %0,51×
Antal revisorer (historisk)2 · konkursrate 4,6 %0,52×
Soliditetsgrad40%–60% · konkursrate 4,6 %0,52×

Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.

Stamdata

CVR-nummer
32645380
Status
Aktiv
Virksomhedsform
Aktieselskab
Stiftet
(16 år)
Adresse
Odinsvej 23
8722 Hedensted
Kommune
Hedensted
Branche
Engroshandel med korn, uforarbejdet tobak, såsæd og foderstoffer (462100)
Konkurser i branchen: Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr
Selskabskapital
10,0 mio. kr.
Ansatte
5 (2018)
Revisor
Attent Statsautoriseret Revisionsanpartsselskab
Revision fravalgt
Nej

Advarselstegn

Regnskaber indsendt for sent3 af 17
Mangler regnskabNej
Negativ egenkapitalNej
Soliditetsgrad53,6 %
Likviditetsgrad37 %
Flytninger (seneste 2 år)1
Direktørskift i alt0
Direktørens tidligere konkurser0
Andre selskaber på adressen13
Usikkerhed om fortsat driftNej

Regnskab og nøgletal

Regnskabsår202520242023
Bruttofortjeneste248 t.kr.1,4 mio. kr.2,3 mio. kr.
Årets resultat4,0 mio. kr.3,3 mio. kr.4,0 mio. kr.
Egenkapital63,9 mio. kr.63,0 mio. kr.71,7 mio. kr.
Aktiver i alt119,2 mio. kr.103,9 mio. kr.127,5 mio. kr.
Likvider0 kr.0 kr.–
Kortfristet gæld55,0 mio. kr.40,7 mio. kr.–
Skyldig skat1,2 mio. kr.168 t.kr.–
Gns. ansatte77–

Seneste regnskab: Regnskabsklasse C, mellemstor virksomhed · revisors erklæring: Revisionspåtegning · Martinsen, Statsautoriseret Revisionspartnerselskab.

Indsendte årsrapporter

RegnskabsperiodeOffentliggjortDage efter periodens udløb
01.01.2025 – 31.12.2025127
01.01.2024 – 31.12.2024114
01.01.2023 – 31.12.2023184 For sent
01.01.2022 – 31.12.2022185 For sent
01.01.2021 – 31.12.2021172
01.01.2020 – 31.12.2020151
01.01.2019 – 31.12.2019210 For sent
01.01.2018 – 31.12.2018146
01.01.2017 – 31.12.2017166
01.01.2016 – 31.12.201697
01.01.2015 – 31.12.2015152
01.01.2014 – 31.12.2014163
01.01.2013 – 31.12.2013150
01.01.2012 – 31.12.2012156
01.01.2011 – 31.12.2011169
01.01.2010 – 31.12.2010156
12.11.2009 – 31.12.2009160

Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.

Ledelse, ejere og revisor

RolleNavnFraTil
BestyrelseCarsten Robert BrinkNuværende
BestyrelseLars SkouNuværende
BestyrelsePeter SkouNuværende
BestyrelseMette Skou RavnNuværende
BestyrelseJakob ThøisenNuværende
BestyrelseAmalie Juel MaglehøjNuværende
BestyrelseLars Skou
BestyrelseThomas Lind Nielsen
BestyrelsePeter Skou
BestyrelseLars Skou
BestyrelseJens Kristian Ravn
BestyrelseRikke Bagge Skou
BestyrelsePhilip Kristoffersen Skou
BestyrelseNatasja Skou
Ejer (50 %)Jamerico Holding ApSNuværende
Ejer (50 %)PSK Family Invest ApSNuværende
Ejer (33 %)JAMERICH HOLDING ApS
Ejer (33 %)PSK INVEST ApS
Ejer (33 %)THOMANI HOLDING ApS
Ejer (50 %)JAMERICH HOLDING ApS
Ejer (50 %)PSK INVEST ApS
RevisorAttent Statsautoriseret RevisionsanpartsselskabNuværende
RevisorMARTINSEN STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB
StifterNUCO INVEST A/SNuværende

Adressehistorik (4 flytninger)

Odinsvej 23, 8722 Hedensted
Odinsvej 23, 8722 Hedensted
Mimersvej 1, 8722 Hedensted
Odinsvej 23, 8722 Hedensted
Odinsvej 25, 8722 Hedensted

Ansatte pr. år

Antal ansatte i R2 GROUP HOLDING A/S pr. år352015: 120152016: 220162017: 320172018: 52018

Andre virksomheder på samme adresse

Lignende virksomheder i Hedensted

Spørgsmål og svar om R2 GROUP HOLDING A/S

Er R2 GROUP HOLDING A/S gået konkurs?

Nej, R2 GROUP HOLDING A/S er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.

Hvad er konkursrisikoen for R2 GROUP HOLDING A/S?

Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,2 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,1 gange gennemsnittet for danske selskaber.

Hvem er revisor for R2 GROUP HOLDING A/S?

R2 GROUP HOLDING A/S har senest anvendt Attent Statsautoriseret Revisionsanpartsselskab.

Hvornår blev R2 GROUP HOLDING A/S stiftet?

R2 GROUP HOLDING A/S blev stiftet 12. november 2009.

Hvad er egenkapitalen i R2 GROUP HOLDING A/S?

Egenkapitalen var 63,9 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.

Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.