FOKUS VINDUER A/S
CVR 32270158 · Aktieselskab · Aktiv · Lav risiko
FOKUS VINDUER A/S er et aktieselskab, stiftet , med adresse i Egå. Virksomheden er registreret i branchen engroshandel med træ og byggematerialer samt sanitetsartikler. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,5 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,3 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 16 årsregnskaber. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 784 t.kr. og et resultat på 153 t.kr..
Konkursrisiko for FOKUS VINDUER A/S
0,3 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 58 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 32270158
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Aktieselskab
- Stiftet
- (17 år)
- Adresse
- c/o Emilie Mikkelsen, Under Lindene 5B
8250 Egå - Kommune
- Aarhus
- Branche
- Engroshandel med træ og byggematerialer samt sanitetsartikler (468300)
Konkurser i branchen: Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr - Selskabskapital
- 500 t.kr.
- Ansatte
- 3 (2018)
- Revisor
- Redmark, Godkendt Revisionspartnerselskab
- Revision fravalgt
- Ja
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 0 af 16 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Nej |
| Soliditetsgrad | 61,4 % |
| Likviditetsgrad | 259 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 3 |
| Direktørskift i alt | 0 |
| Direktørens tidligere konkurser | 0 |
| Andre selskaber på adressen | 3 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Nej |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 718 t.kr. | 708 t.kr. |
| Årets resultat | 153 t.kr. | 156 t.kr. |
| Egenkapital | 784 t.kr. | 631 t.kr. |
| Aktiver i alt | 1,3 mio. kr. | 1,4 mio. kr. |
| Likvider | 857 t.kr. | – |
| Kortfristet gæld | 493 t.kr. | – |
| Gns. ansatte | 1 | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Andre erklæringer uden sikkerhed · Redmark, Godkendt Revisionspartnerselskab.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.01.2025 – 31.12.2025 | 99 | ||
| 01.01.2024 – 31.12.2024 | 83 | ||
| 01.01.2023 – 31.12.2023 | 135 | ||
| 01.01.2022 – 31.12.2022 | 81 | ||
| 01.01.2021 – 31.12.2021 | 82 | ||
| 01.01.2020 – 31.12.2020 | 67 | ||
| 01.01.2019 – 31.12.2019 | 84 | ||
| 01.01.2018 – 31.12.2018 | 49 | ||
| 01.01.2017 – 31.12.2017 | 151 | ||
| 01.01.2016 – 31.12.2016 | 72 | ||
| 01.01.2015 – 31.12.2015 | 70 | ||
| 01.10.2013 – 30.09.2014 | 146 | ||
| 01.10.2012 – 30.09.2013 | 72 | ||
| 01.10.2011 – 30.09.2012 | 120 | ||
| 01.10.2010 – 30.09.2011 | 131 | ||
| 23.06.2009 – 30.09.2010 | 145 |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Bestyrelse | Palle Birkhøj Jelle Mikkelsen | Nuværende | |
| Bestyrelse | Annette Birkhøj Kondrup Mikkelsen | Nuværende | |
| Bestyrelse | Emilie Birkhøj Kondrup Mikkelsen | Nuværende | |
| Bestyrelse | Josefine Birkhøj Andersen | Nuværende | |
| Bestyrelse | Hugo Bech Jensen | ||
| Bestyrelse | Anni Birkhøj | ||
| Ejer (100 %) | Palle Birkhøj Jelle Mikkelsen | Nuværende | |
| Ejer (100 %) | VCTHOLDING ApS | Nuværende | |
| Revisor | EKL Holding, Registreret Revisionsanpartsselskab | ||
| Revisor | 18. juni 2024 P/S | ||
| Revisor | REDMARK, GODKENDT REVISIONSPARTNERSELSKAB | ||
| Stifter | VCTHOLDING ApS | Nuværende | |
| Stifter | HBJ STRØMMEN ApS | Nuværende |
Adressehistorik (7 flytninger)
| c/o Emilie Mikkelsen, Under Lindene 5B, 8250 Egå | |
| c/o Palle Mikkelsen, Markedsgade 10, 3. 16, 8900 Randers C | |
| c/o Josefine Mikkelsen, Skolevej 15, 8960 Randers SØ | |
| c/o Palle Mikkelsen, Pilevænget 16, 8920 Randers NV | |
| c/o Palle Mikkelsen, Rådhusstræde 2, 3. 21, 8900 Randers C | |
| Rådhusstræde 2, 3., 8900 Randers C | |
| Oust Møllevej 5, 8920 Randers NV | |
| c/o Palle Mikkelsen, Natskyggevej 20, 8920 Randers NV |
Ansatte pr. år
Andre virksomheder på samme adresse
- HJORTH NEDBRYDNING ApS Konkurs
- Kaj's Tømrer og Snedker ApS (1) under Konkurs Konkurs
- HAVNEHØKEREN EGÅ ApS Tvangsopløst
- Lindkvist Invest ApS Opløst
Lignende virksomheder i Aarhus
- JYLLANDS MARKISEFABRIK A/S Lystrup
- Stark Danmark A/S Viby J
- Global Timber World ApS Højbjerg
- Askov granit & grus ApS Malling
- Facade Eksperten Flensborg ApS Aarhus C
- P & S Handel ApS Aarhus C
- Reuse Invest I ApS Aarhus C
- Adde ApS Risskov
- DAFA Building Solutions A/S Brabrand
- Senbergene International ApS Højbjerg
- COSANI A/S Aarhus C
- C House ApS Aarhus C
Spørgsmål og svar om FOKUS VINDUER A/S
Er FOKUS VINDUER A/S gået konkurs?
Nej, FOKUS VINDUER A/S er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for FOKUS VINDUER A/S?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,5 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,3 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er revisor for FOKUS VINDUER A/S?
FOKUS VINDUER A/S har senest anvendt Redmark, Godkendt Revisionspartnerselskab.
Hvornår blev FOKUS VINDUER A/S stiftet?
FOKUS VINDUER A/S blev stiftet 23. juni 2009.
Hvad er egenkapitalen i FOKUS VINDUER A/S?
Egenkapitalen var 784 t.kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.