STEFFEN RASMUSSEN HOLDING ApS
CVR 32073468 · Anpartsselskab · Aktiv · Middel risiko
STEFFEN RASMUSSEN HOLDING ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Klampenborg. Virksomheden er registreret i branchen ikke-finansielle holdingselskaber. Vores model estimerer en konkursrisiko på 1,4 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 1,0 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 16 årsregnskaber. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på -1,1 mio. kr. og et resultat på 2,2 mio. kr..
Konkursrisiko for STEFFEN RASMUSSEN HOLDING ApS
1,0 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 77 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 32073468
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Stiftet
- (17 år)
- Adresse
- c/o Steffen Rasmussen, Rosavej 1
2930 Klampenborg - Kommune
- Gentofte
- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Konkurser i branchen: Ikke-finansielle holdingselskaber - Selskabskapital
- 150 t.kr.
- Revisor
- Grant Thornton, Godkendt Revisionspartnerselskab
- Revision fravalgt
- Nej
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 0 af 16 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Ja |
| Soliditetsgrad | -41,3 % |
| Likviditetsgrad | 4 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 1 |
| Direktørskift i alt | 0 |
| Direktørens tidligere konkurser | 0 |
| Andre selskaber på adressen | 2 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Nej |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | -13 t.kr. | -53 t.kr. | -35 t.kr. |
| Årets resultat | 2,2 mio. kr. | -219 t.kr. | -3,0 mio. kr. |
| Egenkapital | -1,1 mio. kr. | -3,3 mio. kr. | -3,1 mio. kr. |
| Aktiver i alt | 2,6 mio. kr. | 14 t.kr. | 29 t.kr. |
| Likvider | 1.736 kr. | 396 kr. | – |
| Kortfristet gæld | 3,7 mio. kr. | 3,3 mio. kr. | – |
| Gns. ansatte | 0 | – | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Erklæring om udvidet gennemgang · Grant Thornton, Godkendt Revisionspartnerselskab.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.01.2025 – 31.12.2025 | 167 | ||
| 01.01.2024 – 31.12.2024 | 171 | ||
| 01.01.2023 – 31.12.2023 | 166 | ||
| 01.01.2022 – 31.12.2022 | 180 | ||
| 01.01.2021 – 31.12.2021 | 180 | ||
| 01.01.2020 – 31.12.2020 | 180 | ||
| 01.01.2019 – 31.12.2019 | 177 | ||
| 01.01.2018 – 31.12.2018 | 151 | ||
| 01.01.2017 – 31.12.2017 | 169 | ||
| 01.01.2016 – 31.12.2016 | 151 | ||
| 01.07.2014 – 30.06.2015 | 170 | ||
| 01.07.2013 – 30.06.2014 | 163 | ||
| 01.07.2012 – 30.06.2013 | 163 | ||
| 01.07.2011 – 30.06.2012 | 153 | ||
| 01.07.2010 – 30.06.2011 | 161 | ||
| 04.03.2009 – 30.06.2010 | 180 |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Ejer (100 %) | Herbst Rasmussen Holding ApS | Nuværende | |
| Ejer (100 %) | Steffen Herbst Rasmussen | ||
| Ejer (100 %) | Steffen Herbst Rasmussen | ||
| Ejer (67 %) | Steffen Herbst Rasmussen | ||
| Ejer (20 %) | Herbst Rasmussen Holding ApS | ||
| Ejer (100 %) | Steffen Herbst Rasmussen | ||
| Revisor | Grant Thornton, Godkendt Revisionspartnerselskab | Nuværende | |
| Revisor | DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB | ||
| Revisor | PETOMI ApS | ||
| Revisor | Frank Bergmann Hansen | ||
| Stifter | Steffen Herbst Rasmussen | Nuværende |
Adressehistorik (8 flytninger)
| c/o Steffen Rasmussen, Rosavej 1, 2930 Klampenborg | |
| c/o Junkbusters A/S, Lyngbyvej 419, 1., 2820 Gentofte | |
| c/o Grillen Group ApS, Lyngbyvej 421, 1. th, 2820 Gentofte | |
| c/o Junkbusters A/S, Raffinaderivej 20, 2300 København S | |
| c/o Junkbusters Group ApS, Strandvejen 130, 2900 Hellerup | |
| Raffinaderivej 20, 2300 København S | |
| Raffinaderivej 20 k, 2300 København S | |
| Baltikavej 25, 2100 København Ø | |
| J.E. Ohlsens Gade 8, 4. tv, 2100 København Ø |
Andre virksomheder på samme adresse
- BRDR. RASMUSSEN HOLDING ApS Aktiv
- FOCUS HOLDING ApS Aktiv
- SR Reinvest ApS Aktiv
Lignende virksomheder i Gentofte
- HANDELS- & INDUSTRIAKTIESELSKABET AF 15. FEBRUAR 1980 Hellerup
- CCTV HOLDING A/S Gentofte
- ADYN ApS Hellerup
- DAN TECHNOLOGIES A/S Gentofte
- ORIMAGDOS ApS Charlottenlund
- DV 8 A/S Klampenborg
- Solbakkevej Invest ApS Gentofte
- KØBENHAVNS TAGDÆKNING HOLDING ApS Gentofte
- PERSPECTIVE HOLDING LTD. ApS Hellerup
- JÆGERSBORG HOTEL ApS Gentofte
- TURNKEY HOLDING APS Charlottenlund
- GERT MIKKELSEN ApS Hellerup
Spørgsmål og svar om STEFFEN RASMUSSEN HOLDING ApS
Er STEFFEN RASMUSSEN HOLDING ApS gået konkurs?
Nej, STEFFEN RASMUSSEN HOLDING ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for STEFFEN RASMUSSEN HOLDING ApS?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 1,4 % inden for de næste 12 måneder (middel risiko), hvilket er 1,0 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er revisor for STEFFEN RASMUSSEN HOLDING ApS?
STEFFEN RASMUSSEN HOLDING ApS har senest anvendt Grant Thornton, Godkendt Revisionspartnerselskab.
Hvornår blev STEFFEN RASMUSSEN HOLDING ApS stiftet?
STEFFEN RASMUSSEN HOLDING ApS blev stiftet 4. marts 2009.
Hvad er egenkapitalen i STEFFEN RASMUSSEN HOLDING ApS?
Egenkapitalen var -1,1 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.