LM GRUPPEN A/S
CVR 31889901 · Aktieselskab · Aktiv · Lav risiko
LM GRUPPEN A/S er et aktieselskab, stiftet , med adresse i Køge. Virksomheden er registreret i branchen anlæg af ledningsnet til elektricitet og telekommunikation. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,2 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,1 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 17 årsregnskaber, heraf 2 mere end seks måneder efter regnskabsårets udløb. Seneste regnskab (30.09.2025) viser en egenkapital på 33,7 mio. kr. og et resultat på 13,5 mio. kr.. Direktør: Søren Knudsen.
Konkursrisiko for LM GRUPPEN A/S
0,1 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 44 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 31889901
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Aktieselskab
- Stiftet
- (17 år)
- Adresse
- Lyngvej 30
4600 Køge - Kommune
- Køge
- Branche
- Anlæg af ledningsnet til elektricitet og telekommunikation (422200)
Konkurser i branchen: Anlæg af ledningsnet til væsker - Selskabskapital
- 500 t.kr.
- Ansatte
- 13 (2018)
- Revisor
- inforevision statsautoriseret revisionsaktieselskab
- Revision fravalgt
- Nej
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 2 af 17 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Nej |
| Soliditetsgrad | 80,5 % |
| Likviditetsgrad | 914 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 0 |
| Direktørskift i alt | 4 |
| Direktørens tidligere konkurser | 1 |
| Andre selskaber på adressen | 5 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Nej |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 44,0 mio. kr. | 37,0 mio. kr. |
| Årets resultat | 13,5 mio. kr. | 1,3 mio. kr. |
| Egenkapital | 33,7 mio. kr. | 20,2 mio. kr. |
| Aktiver i alt | 41,9 mio. kr. | 25,0 mio. kr. |
| Likvider | 16,4 mio. kr. | – |
| Kortfristet gæld | 4,2 mio. kr. | – |
| Gns. ansatte | 36 | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Revisionspåtegning · Christensen Kjærulff, Statsautoriseret Revisionsaktieselskab.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.11.2024 – 30.09.2025 | 55 | ||
| 01.11.2023 – 31.10.2024 | 51 | ||
| 01.11.2022 – 31.10.2023 | 48 | ||
| 01.11.2021 – 31.10.2022 | 50 | ||
| 01.11.2020 – 31.10.2021 | 46 | ||
| 01.11.2019 – 31.10.2020 | 52 | ||
| 01.11.2018 – 31.10.2019 | 152 | ||
| 01.11.2017 – 31.10.2018 | 160 | ||
| 01.11.2016 – 31.10.2017 | 168 | ||
| 01.11.2015 – 31.10.2016 | 177 | ||
| 01.11.2014 – 31.10.2015 | 181 | ||
| 01.11.2013 – 31.10.2014 | 207 | For sent | |
| 01.11.2012 – 31.10.2013 | 176 | ||
| 01.11.2011 – 31.10.2012 | 147 | ||
| 01.11.2010 – 31.10.2011 | 184 | For sent | |
| 01.11.2009 – 31.10.2010 | 86 | ||
| 19.12.2008 – 31.10.2009 | 52 |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Direktør | Søren Knudsen | Nuværende | |
| Direktør | Lars Stryhn Hansen | ||
| Direktør | Mette Rosenkilde | ||
| Bestyrelse | Søren Knudsen | Nuværende | |
| Bestyrelse | Henrik Kochen Kaas | Nuværende | |
| Bestyrelse | Mette Rosenkilde | Nuværende | |
| Bestyrelse | Søren Holm Kruse | Nuværende | |
| Bestyrelse | Svend Skodborg-Jørgensen | ||
| Bestyrelse | Bjarki Ernst Mohr | ||
| Bestyrelse | Jesper Tobias Nyborg | ||
| Bestyrelse | Kamma Eilschou Holm | ||
| Bestyrelse | Trine Madsen Engel | ||
| Bestyrelse | Annette Richardt | ||
| Ejer (100 %) | We Connect Infra NV | Nuværende | |
| Ejer (100 %) | Aurum Capital ApS | ||
| Ejer (10 %) | Belmont Holding ApS | ||
| Ejer (100 %) | Aurum Capital ApS | ||
| Revisor | inforevision statsautoriseret revisionsaktieselskab | Nuværende | |
| Revisor | ReVision ApS | ||
| Revisor | REVISIONSFIRMAET CLAUS MELDGAARD GODKENDT REVISIONSANPARTSSELSKAB | ||
| Revisor | CHRISTENSEN KJÆRULFF STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB | ||
| Stifter | Mette Rosenkilde | Nuværende | |
| Stifter | Lars Stryhn Hansen | Nuværende |
Direktørernes øvrige selskaber
Søren Knudsen – 7 andre selskaber, heraf 2 konkurs
- DK HUSET A/S Konkurs 16.07.2009
- IMADEC HOLDING ApS Konkurs 16.04.2004
- Aurum Capital ApS Aktiv
- CON4U ApS Tvangsopløst
- SK GRUPPEN A/S Tvangsopløst
- STRUDSEN HOLDING ApS Tvangsopløst
- STRUDSEN RACING ApS Opløst
Lars Stryhn Hansen – 5 andre selskaber, heraf 1 konkurs
- DK HUSET A/S Konkurs 16.07.2009
- GARANT VORDINGBORG ApS Aktiv
- LASH HOLDING ApS Tvangsopløst
- LSH ENTREPRISE ApS Opløst
- LSH ENTREPRISE HOLDING ApS Aktiv
Mette Rosenkilde – 2 andre selskaber
- Aurum Capital ApS Aktiv
- SK GRUPPEN A/S Tvangsopløst
Adressehistorik (3 flytninger)
| Lyngvej 30, 4600 Køge | |
| Strandhaven 8, 2680 Solrød Strand | |
| Åsvej 3, 2680 Solrød Strand | |
| Strandhaven 8, 2680 Solrød Strand |
Tidligere navne
| LM GRUPPEN A/S | – nu |
| LM GRUPPEN ApS | – |
Ansatte pr. år
Andre virksomheder på samme adresse
- Aurum Capital ApS Aktiv
- Aurum Equity ApS Aktiv
- Aurum Group ApS Aktiv
- Aurum Invest ApS Aktiv
- We Connect Infra Denmark ApS Aktiv
Lignende virksomheder i Køge
- B4S ApS Borup
- MS Fiber & Kabelteknik ApS Ringsted
Spørgsmål og svar om LM GRUPPEN A/S
Er LM GRUPPEN A/S gået konkurs?
Nej, LM GRUPPEN A/S er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for LM GRUPPEN A/S?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,2 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,1 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er direktør i LM GRUPPEN A/S?
Søren Knudsen er direktør i LM GRUPPEN A/S.
Hvem er revisor for LM GRUPPEN A/S?
LM GRUPPEN A/S har senest anvendt inforevision statsautoriseret revisionsaktieselskab.
Hvornår blev LM GRUPPEN A/S stiftet?
LM GRUPPEN A/S blev stiftet 19. december 2008.
Hvad er egenkapitalen i LM GRUPPEN A/S?
Egenkapitalen var 33,7 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 30. september 2025.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.