ENVESTAS A/S
CVR 30522273 · Aktieselskab · Aktiv · Lav risiko
ENVESTAS A/S er et aktieselskab, stiftet , med adresse i Horsens. Virksomheden er registreret i branchen blandet landbrugsdrift. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,1 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 18 årsregnskaber, heraf 1 mere end seks måneder efter regnskabsårets udløb. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 8,9 mio. kr. og et resultat på 2,0 mio. kr.. Direktør: Erwin Nissen.
Konkursrisiko for ENVESTAS A/S
0,0 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 33 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 30522273
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Aktieselskab
- Stiftet
- (18 år)
- Adresse
- Haldrup Skovvej 15
8700 Horsens - Kommune
- Horsens
- Branche
- Blandet landbrugsdrift (015000)
Konkurser i branchen: Dyrkning af korn (undtagen ris), bælgfrugter og olieholdige frø - Selskabskapital
- 500 t.kr.
- Revisor
- Velas I/S
- Revision fravalgt
- Ja
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 1 af 18 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Nej |
| Soliditetsgrad | 72,1 % |
| Likviditetsgrad | 179 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 0 |
| Direktørskift i alt | 0 |
| Direktørens tidligere konkurser | 1 |
| Andre selskaber på adressen | 5 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Nej |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 1,2 mio. kr. | 1,5 mio. kr. |
| Årets resultat | 2,0 mio. kr. | 1,8 mio. kr. |
| Egenkapital | 8,9 mio. kr. | 7,4 mio. kr. |
| Aktiver i alt | 12,3 mio. kr. | 11,3 mio. kr. |
| Likvider | 1,1 mio. kr. | – |
| Kortfristet gæld | 839 t.kr. | – |
| Skyldig skat | 0 kr. | – |
| Gns. ansatte | 1 | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Andre erklæringer uden sikkerhed · Velas I/S.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.01.2025 – 31.12.2025 | 184 | For sent | |
| 01.01.2024 – 31.12.2024 | 178 | ||
| 01.01.2023 – 31.12.2023 | 183 | ||
| 01.01.2022 – 31.12.2022 | 172 | ||
| 01.01.2021 – 31.12.2021 | 159 | ||
| 01.01.2020 – 31.12.2020 | 181 | ||
| 01.01.2019 – 31.12.2019 | 167 | ||
| 01.01.2018 – 31.12.2018 | 148 | ||
| 01.01.2017 – 31.12.2017 | 157 | ||
| 01.01.2016 – 31.12.2016 | 159 | ||
| 01.01.2015 – 31.12.2015 | 153 | ||
| 01.01.2014 – 31.12.2014 | 174 | ||
| 01.01.2013 – 31.12.2013 | 171 | ||
| 01.01.2012 – 31.12.2012 | 178 | ||
| 01.01.2011 – 31.12.2011 | 169 | ||
| 01.01.2010 – 31.12.2010 | 173 | ||
| 01.01.2009 – 31.12.2009 | 167 | ||
| 01.01.2008 – 31.12.2008 | 173 |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Direktør | Erwin Nissen | Nuværende | |
| Bestyrelse | Erwin Nissen | Nuværende | |
| Bestyrelse | Rie Nissen | Nuværende | |
| Bestyrelse | Emilia Petrine Nissen | Nuværende | |
| Bestyrelse | Markus Hans Nissen | ||
| Bestyrelse | Rie Nissen | ||
| Bestyrelse | Carlo Schram Nissen | ||
| Ejer (100 %) | Erwin Nissen | Nuværende | |
| Revisor | EY Godkendt Revisionspartnerselskab | ||
| Revisor | EY Godkendt Revisionspartnerselskab | ||
| Revisor | Velas I/S | ||
| Stifter | Erwin Nissen | Nuværende |
Direktørernes øvrige selskaber
Erwin Nissen – 4 andre selskaber, heraf 1 konkurs
- NT-BygMal ApS Konkurs 26.04.2019
- Erhvervstag A/S Aktiv
- NT-TAG ApS Aktiv
- Stenderup Ejendomme ApS Aktiv
Adressehistorik (3 flytninger)
| Haldrup Skovvej 15, 8700 Horsens | |
| Hadrupvej 66, 8732 Hovedgård | |
| c/o Birthe og Markus Nissen, Midtløkke 36, 6200 Aabenraa | |
| Nørskov 1, 6200 Aabenraa |
Andre virksomheder på samme adresse
- NT-BygMal ApS Konkurs
- AKTIESELSKABET PETER MØRCH Fusioneret
- Erhvervstag A/S Aktiv
- NT-TAG ApS Aktiv
- Stenderup Ejendomme ApS Aktiv
Lignende virksomheder i Horsens
- Farm Management ApS Horsens
- Troldgaarden ApS Hovedgård
- BRDR. HOVMØLLER ApS Horsens
- BØGELY SLAGTESVIN ApS Brædstrup
- SKELDAL PRODUKTION A/S Brædstrup
- S2 ApS Brædstrup
- EJENDOMSSELSKABET STENAGER ApS Østbirk
Spørgsmål og svar om ENVESTAS A/S
Er ENVESTAS A/S gået konkurs?
Nej, ENVESTAS A/S er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for ENVESTAS A/S?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,1 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er direktør i ENVESTAS A/S?
Erwin Nissen er direktør i ENVESTAS A/S.
Hvem er revisor for ENVESTAS A/S?
ENVESTAS A/S har senest anvendt Velas I/S.
Hvornår blev ENVESTAS A/S stiftet?
ENVESTAS A/S blev stiftet 14. marts 2008.
Hvad er egenkapitalen i ENVESTAS A/S?
Egenkapitalen var 8,9 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.