MC2 Therapeutics A/S
CVR 29526346 · Aktieselskab · Aktiv · Høj risiko
MC2 Therapeutics A/S er et aktieselskab, stiftet , med adresse i Hørsholm. Virksomheden er registreret i branchen fremstilling af farmaceutiske præparater. Vores model estimerer en konkursrisiko på 3,0 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 2,1 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 20 årsregnskaber, heraf 3 mere end seks måneder efter regnskabsårets udløb. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på -224,5 mio. kr. og et resultat på -7,8 mio. kr.. Direktør: Trine Ahlgreen.
Konkursrisiko for MC2 Therapeutics A/S
2,1 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 88 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 29526346
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Aktieselskab
- Stiftet
- (20 år)
- Adresse
- Agern Alle 24
2970 Hørsholm - Kommune
- Rudersdal
- Branche
- Fremstilling af farmaceutiske præparater (212000)
Konkurser i branchen: Frisørsaloner - Selskabskapital
- 6,6 mio. kr.
- Ansatte
- 10 (2018)
- Revisor
- Cedra Godkendt Revisionsaktieselskab
- Revision fravalgt
- Nej
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 4 af 20 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Ja |
| Soliditetsgrad | -398,3 % |
| Likviditetsgrad | 99 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 0 |
| Direktørskift i alt | 6 |
| Direktørens tidligere konkurser | 0 |
| Andre selskaber på adressen | 74 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Nej |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 22,2 mio. kr. | 24,5 mio. kr. | 26,4 mio. kr. |
| Årets resultat | -7,8 mio. kr. | -53,0 mio. kr. | -41,9 mio. kr. |
| Egenkapital | -224,5 mio. kr. | -218,4 mio. kr. | -164,5 mio. kr. |
| Aktiver i alt | 56,4 mio. kr. | 64,4 mio. kr. | 30,6 mio. kr. |
| Likvider | 1,9 mio. kr. | 7,1 mio. kr. | – |
| Kortfristet gæld | 32,6 mio. kr. | 12,6 mio. kr. | – |
| Gns. ansatte | 11 | 15 | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse C, mellemstor virksomhed · revisors erklæring: Revisionspåtegning · Deloitte Statsautoriseret Revisionspartnerselskab.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.01.2025 – 31.12.2025 | 183 | ||
| 01.01.2024 – 31.12.2024 | 181 | ||
| 01.01.2023 – 31.12.2023 | 190 | For sent | |
| 01.01.2022 – 31.12.2022 | 198 | For sent | |
| 01.01.2021 – 31.12.2021 | 181 | ||
| 01.01.2020 – 31.12.2020 | 182 | ||
| 01.01.2019 – 31.12.2019 | 231 | For sent | |
| 01.01.2018 – 31.12.2018 | 157 | ||
| 01.01.2017 – 31.12.2017 | 164 | ||
| 01.01.2016 – 31.12.2016 | 109 | ||
| 01.01.2015 – 31.12.2015 | 155 | ||
| 01.01.2014 – 31.12.2014 | 139 | ||
| 01.01.2013 – 31.12.2013 | 57 | ||
| 01.01.2012 – 31.12.2012 | 151 | ||
| 01.01.2011 – 31.12.2011 | 143 | ||
| 01.01.2010 – 31.12.2010 | 151 | ||
| 01.01.2009 – 31.12.2009 | 151 | ||
| 01.01.2008 – 31.12.2008 | 158 | ||
| 01.01.2007 – 31.12.2007 | 161 | ||
| 04.05.2006 – 31.12.2006 | 158 |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Direktør | Trine Ahlgreen | Nuværende | |
| Direktør | Steen Sindet-Pedersen | ||
| Direktør | Anette Merete Nøhr Clausen | ||
| Direktør | Jesper Jørn Lange | ||
| Bestyrelse | Mads Jørgen Nøhr Clausen | Nuværende | |
| Bestyrelse | Anders Dahlgaard Hove | Nuværende | |
| Bestyrelse | Tomas Dahl Mikkelsen | Nuværende | |
| Bestyrelse | John Sørensen Haurum | Nuværende | |
| Bestyrelse | Jesper Jørn Lange | ||
| Bestyrelse | Mette Vagner Johannesen | ||
| Bestyrelse | Paul Louis Berns | ||
| Ejer (15 %) | MC2 HOLDING ApS | Nuværende | |
| Ejer (33 %) | Selskabet af 4. april 2023 ApS | Nuværende | |
| Ejer (33 %) | Alsmark Invest II ApS | Nuværende | |
| Ejer (25 %) | MC2 HOLDING ApS | ||
| Ejer (15 %) | INVESTERINGSSELSKABET AF 30.4.1992 ApS | ||
| Ejer (33 %) | ALSMARK INVEST II ApS | ||
| Ejer (5 %) | LANC ApS | ||
| Ejer (20 %) | MC2 HOLDING ApS | ||
| Ejer (20 %) | INVESTERINGSSELSKABET AF 30.4.1992 ApS | ||
| Ejer (33 %) | November S.á.r.l. | ||
| Ejer (15 %) | FÆLLES INVEST 2 A/S | ||
| Ejer (10 %) | INVESTERINGSSELSKABET AF 30.4.1992 ApS | ||
| Ejer (15 %) | INVESTERINGSSELSKABET AF 30.4.1992 ApS | ||
| Ejer (10 %) | FÆLLES INVEST 2 A/S | ||
| Ejer (20 %) | INVESTERINGSSELSKABET AF 30.4.1992 ApS | ||
| Ejer (33 %) | INVESTERINGSSELSKABET AF 30.4.1992 ApS | ||
| Ejer (33 %) | HOLDINGSELSKABET J.S.R. AF 1.11.83 ApS | ||
| Ejer (33 %) | HOLDINGSELSKABET J.S.R. AF 1.11.83 ApS | ||
| Revisor | Cedra Godkendt Revisionsaktieselskab | Nuværende | |
| Revisor | DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB | ||
| Revisor | DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB | ||
| Stifter | Jesper Jørn Lange | Nuværende |
Direktørernes øvrige selskaber
Trine Ahlgreen – 2 andre selskaber
- ZADEC ApS Aktiv
- biomee ApS Aktiv
Steen Sindet-Pedersen – 9 andre selskaber, heraf 2 konkurs
- STEEN SINDET-PEDERSEN ApS Konkurs 23.11.2011
- STEENO RESEARCH GROUP A/S Konkurs 15.12.2005
- DENDRIT HOLDING ApS Opløst
- DRUGMODE ApS Fusioneret
- FEPPE ApS Tvangsopløst
- PRIDE PROTEOMICS A/S Fusioneret
- Renovaro Biosciences Denmark ApS Aktiv
- ZADEC ApS Aktiv
- ZADEC HOLDING ApS Fusioneret
Anette Merete Nøhr Clausen – 16 andre selskaber, heraf 1 konkurs
- DANISH CARBIDE TOOLS A/S Konkurs 14.07.2006
- A/S AF 22.6.1993 I Opløst
- ANC HOLDING ApS Aktiv
- Alsmark Invest II ApS Aktiv
- ApS AF 22.6.1993 II Opløst
- ApS KBIL 38 NR. 1481 Tvangsopløst
- D-ICE A/S Fusioneret
- DALSGAARD NIELSEN ApS Fusioneret
- DANFOSS HISTORICAL CENTER A/S Aktiv
- DRUGMODE ApS Fusioneret
- INDUSTRIAL SOFTWARE ApS Opløst
- PRIDE PROTEOMICS A/S Fusioneret
- TAKS A/S Tvangsopløst
- Udviklingsselskabet af 27. oktober 2015 ApS Aktiv
- ZADEC ApS Aktiv
- ZADEC HOLDING ApS Fusioneret
Jesper Jørn Lange – 13 andre selskaber
- DRUGMODE ApS Fusioneret
- JØRN V. LANGE A/S Opløst
- LANC ApS Aktiv
- LASCH HOLDING ApS Aktiv
- MARIA GRAMS EFTF. ApS Fusioneret
- MC2 BIOACTIVE ApS Fusioneret
- PRIDE PROTEOMICS A/S Fusioneret
- TEE CEE HOLDING A/S Opløst
- TOXICELL ApS Opløst
- ViaContext ApS Aktiv
- ZADEC ApS Aktiv
- ZADEC HOLDING ApS Fusioneret
- biomee ApS Aktiv
Adressehistorik (3 flytninger)
| Agern Alle 24, 2970 Hørsholm | |
| Bøge Alle 5, 2970 Hørsholm | |
| Tuborg Havnevej 19, 2900 Hellerup | |
| c/o Rønne & Lundgren Advokatfirma, Tuborg Havnevej 18, 2900 Hellerup |
Tidligere navne
| MC2 Therapeutics A/S | – nu |
| MC2 Therapeutics ApS | – |
| MC2 BIOTEK ApS | – |
| BIOTECH AF 4. MAJ 2006 ApS | – |
Ansatte pr. år
Andre virksomheder på samme adresse
- AVS 07.02.2022 ApS Konkurs
- Agger Electronic Holding ApS Konkurs
- Agmondo ApS Konkurs
- Datoselskabet af 29. august 2024 ApS Konkurs
- Dinnr ApS Konkurs
- Euronome Analyzer ApS Konkurs
- ID2ME A/S Konkurs
- Kube8 ApS Konkurs
- SAFESONE HOLDING A/S Konkurs
- Safesone ApS Konkurs
- UDVIKLINGSSELSKABET OP2013 ApS Konkurs
- ACRONORDIC ApS Aktiv
- ALO Patents ApS Aktiv
- ALTOO ApS Aktiv
- Alsted Innovation ApS Aktiv
- Asergo ApS Aktiv
- Asergo Holding ApS Aktiv
- Breye Therapeutics ApS Aktiv
- CLARA INVEST ApS Aktiv
- COLDING CONSULT ApS Aktiv
- CPC - CENTER FOR PRODUCT CUSTOMIZATION ApS Aktiv
- CROXX MED ApS Aktiv
- Central Park Boathouse ApS Aktiv
- Convenience Group ApS Fusioneret
- DALL ENERGY ApS Aktiv
Lignende virksomheder i Rudersdal
- PA BY LIEBERKIND ApS Holte
- Tiny Dogs ApS Holte
- Showcom.eu ApS Nærum
- LEADERBOARD MANAGEMENT ApS Holte
- LAU LAURITZEN FILM ApS Nærum
- AMADEUS SECURITIES A/S Holte
- INTERCASTING HOLDING ApS Nærum
- PJB HOLDING ApS Vedbæk
- NETCHOICE ApS Nærum
- NETVISION A/S Vedbæk
- HAMMERSTAD HOLDING ApS Holte
- ApS KBUS 35 NR. 1080 Holte
Spørgsmål og svar om MC2 Therapeutics A/S
Er MC2 Therapeutics A/S gået konkurs?
Nej, MC2 Therapeutics A/S er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for MC2 Therapeutics A/S?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 3,0 % inden for de næste 12 måneder (høj risiko), hvilket er 2,1 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er direktør i MC2 Therapeutics A/S?
Trine Ahlgreen er direktør i MC2 Therapeutics A/S.
Hvem er revisor for MC2 Therapeutics A/S?
MC2 Therapeutics A/S har senest anvendt Cedra Godkendt Revisionsaktieselskab.
Hvornår blev MC2 Therapeutics A/S stiftet?
MC2 Therapeutics A/S blev stiftet 4. maj 2006.
Hvad er egenkapitalen i MC2 Therapeutics A/S?
Egenkapitalen var -224,5 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.