HAMMERSHØJ SMEDE- OG MASKINFORRETNING ApS
CVR 28869282 · Anpartsselskab · Aktiv · Lav risiko
HAMMERSHØJ SMEDE- OG MASKINFORRETNING ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Tjele. Virksomheden er registreret i branchen maskinforarbejdning af metal. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,1 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 20 årsregnskaber, heraf 4 mere end seks måneder efter regnskabsårets udløb. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 4,2 mio. kr. og et resultat på 583 t.kr.. Direktør: Kristen Thorup Trankjær, Peter Trankjær.
Konkursrisiko for HAMMERSHØJ SMEDE- OG MASKINFORRETNING ApS
0,0 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 27 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 28869282
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Stiftet
- (21 år)
- Adresse
- Tindbækvej 4
8830 Tjele - Kommune
- Viborg
- Branche
- Maskinforarbejdning af metal (255300)
Konkurser i branchen: Maskinforarbejdning - Selskabskapital
- 125 t.kr.
- Ansatte
- 10 (2018)
- Revisor
- REVISIONSFIRMAET PEDER ALBERTSEN A/S. REGISTREREDE REVISORER
- Revision fravalgt
- Nej
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 4 af 21 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Nej |
| Soliditetsgrad | 44,3 % |
| Likviditetsgrad | 179 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 1 |
| Direktørskift i alt | 1 |
| Direktørens tidligere konkurser | 0 |
| Andre selskaber på adressen | 1 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Nej |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 6,3 mio. kr. | 5,5 mio. kr. | 6,2 mio. kr. |
| Årets resultat | 583 t.kr. | 798 t.kr. | 1,4 mio. kr. |
| Egenkapital | 4,2 mio. kr. | 4,4 mio. kr. | 5,1 mio. kr. |
| Aktiver i alt | 9,5 mio. kr. | 9,6 mio. kr. | 10,1 mio. kr. |
| Likvider | 2,2 mio. kr. | 1,4 mio. kr. | – |
| Kortfristet gæld | 5,3 mio. kr. | 5,2 mio. kr. | – |
| Skyldig skat | 22 t.kr. | 126 t.kr. | – |
| Gns. ansatte | 11 | 11 | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Erklæring om udvidet gennemgang · Revisionsfirmaet Peder Albertsen A/Sregistrerede revisorer.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.01.2025 – 31.12.2025 | 184 | For sent | |
| 01.01.2024 – 31.12.2024 | 184 | For sent | |
| 01.01.2023 – 31.12.2023 | 177 | ||
| 01.01.2022 – 31.12.2022 | 185 | For sent | |
| 01.01.2021 – 31.12.2021 | 180 | ||
| 01.01.2020 – 31.12.2020 | 179 | ||
| 01.01.2019 – 31.12.2019 | 247 | For sent | |
| 01.01.2018 – 31.12.2018 | 173 | ||
| 01.01.2017 – 31.12.2017 | 171 | ||
| 01.01.2016 – 31.12.2016 | 170 | ||
| 01.01.2015 – 31.12.2015 | 169 | ||
| 01.01.2014 – 31.12.2014 | 164 | ||
| 01.01.2013 – 31.12.2013 | 168 | ||
| 01.01.2012 – 31.12.2012 | 161 | ||
| 01.01.2011 – 31.12.2011 | 169 | ||
| 01.01.2010 – 31.12.2010 | 150 | ||
| 01.01.2009 – 31.12.2009 | 145 | ||
| 01.01.2008 – 31.12.2008 | 159 | ||
| 01.01.2007 – 31.12.2007 | 163 | ||
| 01.01.2006 – 31.12.2006 | 164 |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Direktør | Kristen Thorup Trankjær | Nuværende | |
| Direktør | Peter Trankjær | Nuværende | |
| Ejer (100 %) | Peter Trankjær | Nuværende | |
| Ejer (50 %) | Kristen Thorup Trankjær | ||
| Ejer (33 %) | Peter Trankjær | ||
| Revisor | REVISIONSFIRMAET PEDER ALBERTSEN A/S. REGISTREREDE REVISORER | Nuværende | |
| Revisor | REVISIONSFIRMAET PEDER ALBERTSEN A/S. REGISTREREDE REVISORER | ||
| Stifter | Kristen Thorup Trankjær | Nuværende |
Adressehistorik (3 flytninger)
| Tindbækvej 4, 8830 Tjele | |
| Tindbækvej 4, 8830 Tjele | |
| Stadionvej 2, 8830 Tjele | |
| Stadionvej 2, 8830 Tjele |
Ansatte pr. år
Andre virksomheder på samme adresse
- EURO GREEN A/S Tvangsopløst
Lignende virksomheder i Viborg
- MB Cutting ApS Viborg
- TRIER INDUSTRIES A/S Viborg
- DANLASER A/S Skals
- LETH STEEL A/S Viborg
- Frederiks smede og montage A/S Karup J
- IN SERVICE ApS Karup J
- GUNNAR BALLES MASKINFABRIK A/S Rødkærsbro
- Deventor IVS Tjele
- TJELE MONTØR & MASKINHANDEL ApS Tjele
- AKTIESELSKABET AF 1/4-2010 Bjerringbro
- H. NIELSEN SMEDIE- OG MONTAGE ApS Tjele
- ÅKJÆRVEJENS SMEDIE ApS Skive
Spørgsmål og svar om HAMMERSHØJ SMEDE- OG MASKINFORRETNING ApS
Er HAMMERSHØJ SMEDE- OG MASKINFORRETNING ApS gået konkurs?
Nej, HAMMERSHØJ SMEDE- OG MASKINFORRETNING ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for HAMMERSHØJ SMEDE- OG MASKINFORRETNING ApS?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,1 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er direktør i HAMMERSHØJ SMEDE- OG MASKINFORRETNING ApS?
Kristen Thorup Trankjær, Peter Trankjær er direktører i HAMMERSHØJ SMEDE- OG MASKINFORRETNING ApS.
Hvem er revisor for HAMMERSHØJ SMEDE- OG MASKINFORRETNING ApS?
HAMMERSHØJ SMEDE- OG MASKINFORRETNING ApS har senest anvendt REVISIONSFIRMAET PEDER ALBERTSEN A/S. REGISTREREDE REVISORER.
Hvornår blev HAMMERSHØJ SMEDE- OG MASKINFORRETNING ApS stiftet?
HAMMERSHØJ SMEDE- OG MASKINFORRETNING ApS blev stiftet 28. juni 2005.
Hvad er egenkapitalen i HAMMERSHØJ SMEDE- OG MASKINFORRETNING ApS?
Egenkapitalen var 4,2 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.