DENLUX A/S
CVR 28305494 · Aktieselskab · Aktiv · Lav risiko
DENLUX A/S er et aktieselskab, stiftet , med adresse i Ballerup. Virksomheden er registreret i branchen fremstilling af medicinske og dentale instrumenter samt udstyr hertil. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,2 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,1 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 20 årsregnskaber. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 7,4 mio. kr. og et resultat på 1,2 mio. kr..
Konkursrisiko for DENLUX A/S
0,1 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 44 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 28305494
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Aktieselskab
- Stiftet
- (21 år)
- Adresse
- Metalbuen 38
2750 Ballerup - Kommune
- Ballerup
- Branche
- Fremstilling af medicinske og dentale instrumenter samt udstyr hertil (325000)
Konkurser i branchen: Fremstilling af medicinske og dentale instrumenter samt udstyr hertil - Selskabskapital
- 500 t.kr.
- Ansatte
- 7 (2018)
- Revisor
- BUUS JENSEN I/S STATSAUTORISEREDE REVISORER
- Revision fravalgt
- Nej
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 0 af 21 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Nej |
| Soliditetsgrad | 95,1 % |
| Likviditetsgrad | 941 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 0 |
| Direktørskift i alt | 1 |
| Direktørens tidligere konkurser | 0 |
| Andre selskaber på adressen | 4 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Ja |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 3,7 mio. kr. | 3,6 mio. kr. |
| Årets resultat | 1,2 mio. kr. | 611 t.kr. |
| Egenkapital | 7,4 mio. kr. | 7,0 mio. kr. |
| Aktiver i alt | 7,8 mio. kr. | 7,3 mio. kr. |
| Likvider | 2,4 mio. kr. | – |
| Kortfristet gæld | 381 t.kr. | – |
| Skyldig skat | 0 kr. | – |
| Gns. ansatte | 4 | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Erklæring om udvidet gennemgang · BUUS JENSEN, Statsautoriserede revisorer.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.01.2025 – 31.12.2025 | 142 | ||
| 01.01.2024 – 31.12.2024 | 155 | ||
| 01.01.2023 – 31.12.2023 | 71 | ||
| 01.01.2022 – 31.12.2022 | 108 | ||
| 01.01.2021 – 31.12.2021 | 60 | ||
| 01.01.2020 – 31.12.2020 | 110 | ||
| 01.01.2019 – 31.12.2019 | 146 | ||
| 01.01.2018 – 31.12.2018 | 127 | ||
| 01.01.2017 – 31.12.2017 | 135 | ||
| 01.01.2016 – 31.12.2016 | 149 | ||
| 01.01.2015 – 31.12.2015 | 130 | ||
| 01.01.2014 – 31.12.2014 | 131 | ||
| 01.01.2013 – 31.12.2013 | 149 | ||
| 01.01.2012 – 31.12.2012 | 145 | ||
| 01.01.2011 – 31.12.2011 | 141 | ||
| 01.01.2010 – 31.12.2010 | 124 | ||
| 01.01.2009 – 31.12.2009 | 147 | ||
| 01.01.2008 – 31.12.2008 | 141 | ||
| 01.01.2007 – 31.12.2007 | 142 | ||
| 01.01.2006 – 31.12.2006 | 151 |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Direktør | Flemming Julin Hansen | ||
| Bestyrelse | Flemming Julin Hansen | Nuværende | |
| Bestyrelse | Jesper Lund | Nuværende | |
| Bestyrelse | Philip Julin Hansen | Nuværende | |
| Ejer (50 %) | J. LUND INVEST ApS | Nuværende | |
| Ejer (50 %) | PHILIP J. HANSEN HOLDING ApS | Nuværende | |
| Ejer (33 %) | J. LUND INVEST ApS | ||
| Ejer (33 %) | PHILIP J. HANSEN HOLDING ApS | ||
| Ejer (25 %) | SJÆLLANDS DENTALSERVICE ApS | ||
| Revisor | BUUS JENSEN I/S STATSAUTORISEREDE REVISORER | Nuværende | |
| Revisor | DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB | ||
| Revisor | DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB | ||
| Stifter | J. LUND INVEST ApS | Nuværende | |
| Stifter | PHILIP J. HANSEN HOLDING ApS | Nuværende | |
| Stifter | SJÆLLANDS DENTALSERVICE ApS | Nuværende |
Direktørernes øvrige selskaber
Flemming Julin Hansen – 5 andre selskaber, heraf 2 konkurs
- INTON ApS Konkurs 18.01.1994
- ISTIA ApS Konkurs 18.01.1994
- PULPDENT A/S Opløst
- SJÆLLANDS DENTALSERVICE ApS Aktiv
- XENELUX ApS Fusioneret
Adressehistorik (1 flytninger)
| Metalbuen 38, 2750 Ballerup | |
| Metalbuen 38, 2750 Ballerup |
Ansatte pr. år
Andre virksomheder på samme adresse
- PHILIP J. HANSEN HOLDING ApS Aktiv
- PULPDENT A/S Opløst
- SJÆLLANDS DENTALSERVICE ApS Aktiv
- XENELUX ApS Fusioneret
Lignende virksomheder i Ballerup
- SJÆLLANDS DENTALSERVICE ApS Ballerup
- Proteseeksperten Ballerup ApS Ballerup
- Kræmmer Dental ApS Ballerup
- Søren Berner Denmark ApS Skovlunde
- TracInnovations A/S Ballerup
- HENKEL DENTALSTØBERI ApS Ballerup
- Skomageriet HHS ApS Skovlunde
- Standard Systemer ApS Skovlunde
- Ulcertech Systems IVS Ballerup
- POLYSTAN A/S Ballerup
Spørgsmål og svar om DENLUX A/S
Er DENLUX A/S gået konkurs?
Nej, DENLUX A/S er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for DENLUX A/S?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,2 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,1 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er revisor for DENLUX A/S?
DENLUX A/S har senest anvendt BUUS JENSEN I/S STATSAUTORISEREDE REVISORER.
Hvornår blev DENLUX A/S stiftet?
DENLUX A/S blev stiftet 22. december 2004.
Hvad er egenkapitalen i DENLUX A/S?
Egenkapitalen var 7,4 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.