CAPTURE, REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB

CVR 28126131 · Anpartsselskab · Aktiv · Lav risiko

CAPTURE, REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Gentofte. Virksomheden er registreret i branchen bogføring og revision; skatterådgivning. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,1 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 20 årsregnskaber, heraf 4 mere end seks måneder efter regnskabsårets udløb. Seneste regnskab (30.06.2025) viser en egenkapital på 4,1 mio. kr. og et resultat på -103 t.kr..

Konkursrisiko for CAPTURE, REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB

0,1 %
sandsynlighed for konkurs inden for 12 måneder
Lav risiko

0,0 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 27 % af aktive danske selskaber

Lavest risikoHøjest risiko

Øger risikoen

Antal direktører0 · konkursrate 12,7 %1,4×
Direktører i alt (historisk)0 · konkursrate 12,4 %1,4×
RegionHovedstaden · konkursrate 11,6 %1,3×
Direktørens andre selskaber0 · konkursrate 10,9 %1,2×
Revision fravalgtJa · konkursrate 10,4 %1,2×
Revisor registreret i CVRNej · konkursrate 10,4 %1,2×
UnderskudJa · konkursrate 10,3 %1,2×

Mindsker risikoen

Alder (år)20+ år · konkursrate 2,0 %0,23×
Egenkapital vs. selskabskapital5+× · konkursrate 2,5 %0,28×
Antal offentliggjorte regnskaber10+ · konkursrate 3,0 %0,35×
Tid på nuværende adresse5+ år · konkursrate 3,1 %0,35×
Soliditetsgrad60%+ · konkursrate 3,3 %0,38×
Likviditetsgrad200%–500% · konkursrate 3,4 %0,39×
Vækst i bruttofortjeneste0%–10% · konkursrate 3,5 %0,39×
Andel sene regnskaber0.01%–25% · konkursrate 4,5 %0,51×

Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.

Stamdata

CVR-nummer
28126131
Status
Aktiv
Virksomhedsform
Anpartsselskab
Stiftet
(22 år)
Adresse
c/o Frank Feilskov, Vesterbyvej 13
2820 Gentofte
Kommune
Gentofte
Branche
Bogføring og revision; skatterådgivning (692000)
Konkurser i branchen: Bogføring og revision: skatterådgivning
Selskabskapital
125 t.kr.
Ansatte
1 (2018)
Revisor
Rådgivning& Revision
Revision fravalgt
Ja

Advarselstegn

Regnskaber indsendt for sent4 af 21
Mangler regnskabNej
Negativ egenkapitalNej
Soliditetsgrad77,3 %
Likviditetsgrad441 %
Flytninger (seneste 2 år)0
Direktørskift i alt0
Direktørens tidligere konkurser0
Andre selskaber på adressen1
Usikkerhed om fortsat driftNej

Regnskab og nøgletal

Regnskabsår20252024
Bruttofortjeneste505 t.kr.462 t.kr.
Årets resultat-103 t.kr.350 t.kr.
Egenkapital4,1 mio. kr.4,8 mio. kr.
Aktiver i alt5,3 mio. kr.5,9 mio. kr.
Likvider2,2 mio. kr.–
Kortfristet gæld1,2 mio. kr.–
Gns. ansatte1–

Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Andre erklæringer uden sikkerhed · Rådgivning& Revision.

Indsendte årsrapporter

RegnskabsperiodeOffentliggjortDage efter periodens udløb
01.07.2024 – 30.06.2025190 For sent
01.07.2023 – 30.06.2024187 For sent
01.07.2022 – 30.06.2023184 For sent
01.07.2021 – 30.06.2022186 For sent
01.07.2020 – 30.06.2021155
01.07.2019 – 30.06.2020153
01.07.2018 – 30.06.2019153
01.07.2017 – 30.06.2018153
01.07.2016 – 30.06.2017153
01.07.2015 – 30.06.2016159
01.07.2014 – 30.06.2015154
01.07.2013 – 30.06.2014157
01.07.2012 – 30.06.2013155
01.07.2011 – 30.06.2012157
01.07.2010 – 30.06.2011154
01.07.2009 – 30.06.2010154
01.07.2008 – 30.06.2009113
01.07.2007 – 30.06.200838
01.07.2006 – 30.06.2007162
01.07.2005 – 30.06.2006130

Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.

Ledelse, ejere og revisor

RolleNavnFraTil
Ejer (100 %)Frank FeilskovNuværende
RevisorDørffer Aps
StifterFrank FeilskovNuværende

Adressehistorik (0 flytninger)

c/o Frank Feilskov, Vesterbyvej 13, 2820 Gentofte

Tidligere navne

CAPTURE, REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB – nu
CAPTURE ApS –

Ansatte pr. år

Antal ansatte i CAPTURE, REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB pr. år112011: 120112012: 120122013: 120132014: 120142015: 120152016: 120162017: 120172018: 12018

Andre virksomheder på samme adresse

Lignende virksomheder i Gentofte

Spørgsmål og svar om CAPTURE, REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB

Er CAPTURE, REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB gået konkurs?

Nej, CAPTURE, REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.

Hvad er konkursrisikoen for CAPTURE, REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB?

Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,1 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber.

Hvem er revisor for CAPTURE, REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB?

CAPTURE, REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB har senest anvendt Rådgivning& Revision.

Hvornår blev CAPTURE, REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB stiftet?

CAPTURE, REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB blev stiftet 4. oktober 2004.

Hvad er egenkapitalen i CAPTURE, REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB?

Egenkapitalen var 4,1 mio. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 30. juni 2025.

Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.