FOURNAIS HOLDING A/S
CVR 28098790 · Aktieselskab · Aktiv · Lav risiko
FOURNAIS HOLDING A/S er et aktieselskab, stiftet , med adresse i Nærum. Virksomheden er registreret i branchen ikke-finansielle holdingselskaber. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,0 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 20 årsregnskaber, heraf 2 mere end seks måneder efter regnskabsårets udløb. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 3,6 mia. kr. og et resultat på 89,0 mio. kr..
Konkursrisiko for FOURNAIS HOLDING A/S
0,0 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 18 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 28098790
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Aktieselskab
- Stiftet
- (22 år)
- Adresse
- Skodsborgvej 242
2850 Nærum - Kommune
- Rudersdal
- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Konkurser i branchen: Ikke-finansielle holdingselskaber - Selskabskapital
- 500 t.kr.
- Ansatte
- 1 (2018)
- Revisor
- EY Godkendt Revisionspartnerselskab
- Revision fravalgt
- Nej
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 2 af 22 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Nej |
| Soliditetsgrad | 94,0 % |
| Likviditetsgrad | 850 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 0 |
| Direktørskift i alt | 0 |
| Direktørens tidligere konkurser | 0 |
| Andre selskaber på adressen | 3 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Nej |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | -4,0 mio. kr. | -4,0 mio. kr. |
| Årets resultat | 89,0 mio. kr. | 283,0 mio. kr. |
| Egenkapital | 3,6 mia. kr. | 3,6 mia. kr. |
| Aktiver i alt | 3,9 mia. kr. | 3,8 mia. kr. |
| Likvider | 0 kr. | – |
| Kortfristet gæld | 2,0 mio. kr. | – |
| Gns. ansatte | 6 | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse C, mellemstor virksomhed · revisors erklæring: Revisionspåtegning · (venstre underskriver).
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.01.2025 – 31.12.2025 | 176 | ||
| 01.01.2024 – 31.12.2024 | 147 | ||
| 01.01.2023 – 31.12.2023 | 135 | ||
| 01.01.2022 – 31.12.2022 | 159 | ||
| 01.01.2021 – 31.12.2021 | 185 | For sent | |
| 01.01.2020 – 31.12.2020 | 158 | ||
| 01.01.2019 – 31.12.2019 | 156 | ||
| 01.01.2018 – 31.12.2018 | 147 | ||
| 01.01.2017 – 31.12.2017 | 150 | ||
| 01.01.2016 – 31.12.2016 | 143 | ||
| 01.01.2015 – 31.12.2015 | 146 | ||
| 01.01.2014 – 31.12.2014 | 149 | ||
| 01.01.2013 – 31.12.2013 | 157 | ||
| 01.01.2012 – 31.12.2012 | 156 | ||
| 01.01.2011 – 31.12.2011 | 161 | ||
| 01.01.2010 – 31.12.2010 | 158 | ||
| 01.01.2009 – 31.12.2009 | 153 | ||
| 01.01.2008 – 31.12.2008 | 165 | ||
| 01.01.2007 – 31.12.2007 | 182 | ||
| 01.01.2006 – 31.12.2006 | 199 | For sent |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Bestyrelse | Kim Fournais | Nuværende | |
| Bestyrelse | Rasmus Grønved Nielsen | Nuværende | |
| Bestyrelse | Henrik Michael Normann | Nuværende | |
| Bestyrelse | Thomas Carlsen | Nuværende | |
| Bestyrelse | John Korsø Jensen | ||
| Bestyrelse | Trine Fournais | ||
| Bestyrelse | Ernst Henrik Hviid Klæbel | ||
| Bestyrelse | Jens Ahrendt | ||
| Bestyrelse | Jørgen Gyldenløve Permin | ||
| Bestyrelse | Michael Vilhelm Nielsen | ||
| Bestyrelse | Henrik Michael Normann | ||
| Bestyrelse | Thomas Carlsen | ||
| Bestyrelse | Pia Lundahl | ||
| Bestyrelse | Thomas Carlsen | ||
| Ejer (100 %) | Kim Fournais | Nuværende | |
| Revisor | EY Godkendt Revisionspartnerselskab | Nuværende | |
| Revisor | CJ Partnership I/S |
Adressehistorik (3 flytninger)
| Skodsborgvej 242, 2850 Nærum | |
| Skodsborgvej 242, 2850 Nærum | |
| Kulsviervej 157, 2800 Kgs.Lyngby | |
| 157, |
Ansatte pr. år
Andre virksomheder på samme adresse
- FOURNAIS AVIATION ApS Aktiv
- GRATIA A/S Opløst
- SYSTEM PRINT KØBENHAVN A/S Opløst
Lignende virksomheder i Rudersdal
- RAMAS INTERNATIONAL A/S Holte
- EJP PHARMACEUTICAL ApS Skodsborg
- OSVALD JENSEN HOLDING A/S Vedbæk
- MISP HOLDING A/S Vedbæk
- F. WEIEN SVENDSEN HOLDING A/S Holte
- UNION ApS Vedbæk
- BP & CO. HOLDING ApS Holte
- SPELLERBERG HOLDING ApS Vedbæk
- PROVINORD A/S Holte
- AANDAHL A/S Vedbæk
- LIND JACOBSEN HOLDING ApS Holte
- SCAN-CENTER 2000 HOLDING A/S Vedbæk
Spørgsmål og svar om FOURNAIS HOLDING A/S
Er FOURNAIS HOLDING A/S gået konkurs?
Nej, FOURNAIS HOLDING A/S er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for FOURNAIS HOLDING A/S?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,0 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er revisor for FOURNAIS HOLDING A/S?
FOURNAIS HOLDING A/S har senest anvendt EY Godkendt Revisionspartnerselskab.
Hvornår blev FOURNAIS HOLDING A/S stiftet?
FOURNAIS HOLDING A/S blev stiftet 15. august 2004.
Hvad er egenkapitalen i FOURNAIS HOLDING A/S?
Egenkapitalen var 3,6 mia. kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.