HENNING LARSEN & CO, VEJEN ApS
CVR 27970052 · Anpartsselskab · Aktiv · Lav risiko
HENNING LARSEN & CO, VEJEN ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Vejen. Virksomheden er registreret i branchen ejendomsmægleres aktiviteter. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,0 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 20 årsregnskaber, heraf 1 mere end seks måneder efter regnskabsårets udløb. Seneste regnskab (31.12.2025) viser en egenkapital på 699 t.kr. og et resultat på 512 t.kr.. Direktør: Henning Larsen.
Konkursrisiko for HENNING LARSEN & CO, VEJEN ApS
0,0 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 18 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 27970052
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Stiftet
- (22 år)
- Adresse
- Nørregade 32
6600 Vejen - Kommune
- Vejen
- Branche
- Ejendomsmægleres aktiviteter (683110)
Konkurser i branchen: Udlejning af erhvervsejendomme - Selskabskapital
- 130 t.kr.
- Ansatte
- 4 (2018)
- Revisor
- BDO Statsautoriseret Revisionspartnerselskab
- Revision fravalgt
- Nej
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 1 af 21 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Nej |
| Soliditetsgrad | 44,8 % |
| Likviditetsgrad | 169 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 0 |
| Direktørskift i alt | 2 |
| Direktørens tidligere konkurser | 0 |
| Andre selskaber på adressen | 0 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Nej |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 2,9 mio. kr. | 2,3 mio. kr. |
| Årets resultat | 512 t.kr. | -343 t.kr. |
| Egenkapital | 699 t.kr. | 187 t.kr. |
| Aktiver i alt | 1,6 mio. kr. | 1,2 mio. kr. |
| Likvider | 582 t.kr. | – |
| Kortfristet gæld | 859 t.kr. | – |
| Skyldig skat | 150 t.kr. | – |
| Gns. ansatte | 4 | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Den uafhængige revisors erklæring om udvidet gennemgang · BDO Statsautoriseret Revisionspartnerselskab.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.01.2025 – 31.12.2025 | 138 | ||
| 01.01.2024 – 31.12.2024 | 128 | ||
| 01.01.2023 – 31.12.2023 | 129 | ||
| 01.01.2022 – 31.12.2022 | 173 | ||
| 01.01.2021 – 31.12.2021 | 143 | ||
| 01.01.2020 – 31.12.2020 | 140 | ||
| 01.01.2019 – 31.12.2019 | 240 | For sent | |
| 01.01.2018 – 31.12.2018 | 136 | ||
| 01.01.2017 – 31.12.2017 | 151 | ||
| 01.01.2016 – 31.12.2016 | 144 | ||
| 01.01.2015 – 31.12.2015 | 130 | ||
| 01.01.2014 – 31.12.2014 | 149 | ||
| 01.01.2013 – 31.12.2013 | 161 | ||
| 01.01.2012 – 31.12.2012 | 115 | ||
| 01.01.2011 – 31.12.2011 | 150 | ||
| 01.01.2010 – 31.12.2010 | 69 | ||
| 01.01.2009 – 31.12.2009 | 150 | ||
| 01.01.2008 – 31.12.2008 | 159 | ||
| 01.01.2007 – 31.12.2007 | 143 | ||
| 01.01.2006 – 31.12.2006 | 144 |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Direktør | Henning Larsen | Nuværende | |
| Direktør | Connie Olesen | ||
| Bestyrelse | Connie Olesen | ||
| Bestyrelse | Klaus Kjærgaard | ||
| Bestyrelse | Henning Larsen | ||
| Ejer (100 %) | HENNING LARSEN HOLDING ApS | Nuværende | |
| Revisor | BDO Statsautoriseret Revisionspartnerselskab | Nuværende | |
| Revisor | BDO Holding VII, statsautoriseret revisionsaktieselskab | ||
| Stifter | HENNING LARSEN HOLDING ApS | Nuværende | |
| Stifter | CONOL HOLDING ApS | Nuværende | |
| Stifter | KLI HOLDING ApS | Nuværende |
Direktørernes øvrige selskaber
Henning Larsen – 5 andre selskaber
- DB Kolding Fællesholding ApS Aktiv
- EJENDOMSMÆGLERFIRMAET HENNING LARSEN & CO ApS Aktiv
- ERHVERVSCENTER SYD A/S Aktiv
- HENNING LARSEN & CO, ESBJERG ApS Opløst
- HENNING LARSEN HOLDING ApS Aktiv
Connie Olesen – 1 andre selskaber
- CONOL HOLDING ApS Opløst
Adressehistorik (3 flytninger)
| Nørregade 32, 6600 Vejen | |
| Nørregade 32, 6600 Vejen | |
| Søndergade 8, 6600 Vejen | |
| Bogfinkevej 13, 6600 Vejen |
Tidligere navne
| HENNING LARSEN & CO, VEJEN ApS | – nu |
| DANBOLIG, VEJEN ApS | – |
Ansatte pr. år
Lignende virksomheder i Vejen
- ejendrøm Vejen ApS Vejen
- Nybolig Fjord & Skov - Vejen ApS Vejen
- AGRITEAM SYD ApS Brørup
- Kvik Bolighandel ApS Bække
- LØV HOLDING ApS Vejen
- RØHPO A/S Vejen
- SAS HOLDING ApS Vejen
Spørgsmål og svar om HENNING LARSEN & CO, VEJEN ApS
Er HENNING LARSEN & CO, VEJEN ApS gået konkurs?
Nej, HENNING LARSEN & CO, VEJEN ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for HENNING LARSEN & CO, VEJEN ApS?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,0 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er direktør i HENNING LARSEN & CO, VEJEN ApS?
Henning Larsen er direktør i HENNING LARSEN & CO, VEJEN ApS.
Hvem er revisor for HENNING LARSEN & CO, VEJEN ApS?
HENNING LARSEN & CO, VEJEN ApS har senest anvendt BDO Statsautoriseret Revisionspartnerselskab.
Hvornår blev HENNING LARSEN & CO, VEJEN ApS stiftet?
HENNING LARSEN & CO, VEJEN ApS blev stiftet 7. juli 2004.
Hvad er egenkapitalen i HENNING LARSEN & CO, VEJEN ApS?
Egenkapitalen var 699 t.kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 31. december 2025.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.