VESTBIRK MALERFORRETNING ApS
CVR 27690726 · Anpartsselskab · Aktiv · Lav risiko
VESTBIRK MALERFORRETNING ApS er et anpartsselskab, stiftet , med adresse i Østbirk. Virksomheden er registreret i branchen maleraktiviteter. Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,1 % inden for de næste 12 måneder, hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber. Der er offentliggjort 20 årsregnskaber. Seneste regnskab (30.06.2026) viser en egenkapital på 366 t.kr. og et resultat på 165 t.kr..
Konkursrisiko for VESTBIRK MALERFORRETNING ApS
0,0 × gennemsnittet (1,41 %) · højere risiko end 27 % af aktive danske selskaber
Øger risikoen
Mindsker risikoen
Faktorerne viser, hvor ofte selskaber med samme kendetegn er gået konkurs sammenlignet med gennemsnittet (“lift”). Risikoen er et statistisk estimat fra en model trænet på 141.000+ danske konkurser (AUC 0,93) – ikke en kreditvurdering. Læs om metoden.
Stamdata
- CVR-nummer
- 27690726
- Status
- Aktiv
- Virksomhedsform
- Anpartsselskab
- Stiftet
- (22 år)
- Adresse
- c/o Steen Østergaard, Søvejen 26
8752 Østbirk - Kommune
- Horsens
- Branche
- Maleraktiviteter (433410)
Konkurser i branchen: Tømrer- og bygningssnedkervirksomhed - Selskabskapital
- 125 t.kr.
- Ansatte
- 2 (2018)
- Revisor
- LIDEGAARD revision & rådgivning, Registreretrevisionsanpartsselskab
- Revision fravalgt
- Ja
Advarselstegn
| Regnskaber indsendt for sent | 0 af 22 |
| Mangler regnskab | Nej |
| Negativ egenkapital | Nej |
| Soliditetsgrad | 57,7 % |
| Likviditetsgrad | 237 % |
| Flytninger (seneste 2 år) | 0 |
| Direktørskift i alt | 0 |
| Direktørens tidligere konkurser | 0 |
| Andre selskaber på adressen | 0 |
| Usikkerhed om fortsat drift | Nej |
Regnskab og nøgletal
| Regnskabsår | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Bruttofortjeneste | 1,0 mio. kr. | 764 t.kr. | 926 t.kr. |
| Årets resultat | 165 t.kr. | 16 t.kr. | 198 t.kr. |
| Egenkapital | 366 t.kr. | 262 t.kr. | 368 t.kr. |
| Aktiver i alt | 635 t.kr. | 455 t.kr. | 587 t.kr. |
| Likvider | 416 t.kr. | 266 t.kr. | – |
| Kortfristet gæld | 268 t.kr. | 193 t.kr. | – |
| Skyldig skat | 32 t.kr. | 0 kr. | – |
| Gns. ansatte | 2 | 2 | – |
Seneste regnskab: Regnskabsklasse B · revisors erklæring: Andre erklæringer uden sikkerhed · LIDEGAARD revision & rådgivning, Registreretrevisionsanpartsselskab.
Indsendte årsrapporter
| Regnskabsperiode | Offentliggjort | Dage efter periodens udløb | |
|---|---|---|---|
| 01.07.2025 – 30.06.2026 | 57 | ||
| 01.07.2024 – 30.06.2025 | 63 | ||
| 01.07.2023 – 30.06.2024 | 143 | ||
| 01.07.2022 – 30.06.2023 | 75 | ||
| 01.07.2021 – 30.06.2022 | 152 | ||
| 01.07.2020 – 30.06.2021 | 127 | ||
| 01.07.2019 – 30.06.2020 | 153 | ||
| 01.07.2018 – 30.06.2019 | 88 | ||
| 01.07.2017 – 30.06.2018 | 138 | ||
| 01.07.2016 – 30.06.2017 | 104 | ||
| 01.07.2015 – 30.06.2016 | 110 | ||
| 01.07.2014 – 30.06.2015 | 153 | ||
| 01.07.2013 – 30.06.2014 | 93 | ||
| 01.07.2012 – 30.06.2013 | 100 | ||
| 01.07.2011 – 30.06.2012 | 104 | ||
| 01.07.2010 – 30.06.2011 | 140 | ||
| 01.07.2009 – 30.06.2010 | 133 | ||
| 01.07.2008 – 30.06.2009 | 163 | ||
| 01.07.2007 – 30.06.2008 | 135 | ||
| 01.07.2006 – 30.06.2007 | 116 |
Årsrapporten skal være modtaget af Erhvervsstyrelsen senest 5 måneder efter regnskabsårets udløb. Vi markerer rapporter offentliggjort mere end 6 måneder efter som “for sent”.
Ledelse, ejere og revisor
| Rolle | Navn | Fra | Til |
|---|---|---|---|
| Ejer (100 %) | Steen Østergaard | Nuværende | |
| Revisor | LIDEGAARD REVISION & RÅDGIVNING REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB | ||
| Stifter | Steen Østergaard | Nuværende |
Adressehistorik (2 flytninger)
| c/o Steen Østergaard, Søvejen 26, 8752 Østbirk | |
| c/o Steen Østergaard, Søvejen 26, 8752 Østbirk | |
| c/o Steen Østergaard, Søvejen 26, 8752 Østbirk |
Ansatte pr. år
Lignende virksomheder i Horsens
- Malerfirmaet Kurt M. Hansen. Horsens ApS Horsens
- Farver Flow ApS Brædstrup
- Horsens Malerfirma ApS Horsens
- Malerfirmaet Müller ApS Horsens
- KAKA Malermester ApS Horsens
- MalerHuset Møller ApS Hovedgård
- Egebjerg Malerfirma ApS Horsens
- Skovvangs Malerfirma ApS Brædstrup
- Spartel Firma L&L ApS Horsens
- ALMIR Malerfirma ApS Horsens
- Malermester Frandsen ApS Brædstrup
- Åndbar ApS Hovedgård
Spørgsmål og svar om VESTBIRK MALERFORRETNING ApS
Er VESTBIRK MALERFORRETNING ApS gået konkurs?
Nej, VESTBIRK MALERFORRETNING ApS er ikke registreret som konkursramt i CVR. Status er: aktiv.
Hvad er konkursrisikoen for VESTBIRK MALERFORRETNING ApS?
Vores model estimerer en konkursrisiko på 0,1 % inden for de næste 12 måneder (lav risiko), hvilket er 0,0 gange gennemsnittet for danske selskaber.
Hvem er revisor for VESTBIRK MALERFORRETNING ApS?
VESTBIRK MALERFORRETNING ApS har senest anvendt LIDEGAARD revision & rådgivning, Registreretrevisionsanpartsselskab.
Hvornår blev VESTBIRK MALERFORRETNING ApS stiftet?
VESTBIRK MALERFORRETNING ApS blev stiftet 15. april 2004.
Hvad er egenkapitalen i VESTBIRK MALERFORRETNING ApS?
Egenkapitalen var 366 t.kr. ifølge regnskabet for perioden der sluttede 30. juni 2026.
Kilde: CVR og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Oplysningerne opdateres løbende.